Radniční noviny nebudou sloužit k očerňování opozice

Praha - Novela tiskového zákona má zabránit zneužívání radničních novin k očerňování opozice. Ve zpravodajích tak budou mít prostor všechny strany. Podle opozičních zastupitelů je totiž před volbami využívalo k vlastní kampani vedení některých radnic.

Předvolební kampaň ve Frýdku-Místku byla před třemi roky ve znamení boje o ceny za teplo. O sporu vedení radnice s opozicí se psalo i v městském zpravodaji. Na titulní stránce jednoho z vydání nařklo vedení města lídra opozice, že lobbuje za spřátelenou firmu. Jeho reakce se ale nikdy neotiskla. „My jsme neměli žádnou šanci se bránit, i když jsme uplatnili svá práva podle tiskového zákona,“ řekl tehdejší lídr ODS ve Frýdku-Místku Petr Konůpka.

Fotky starostů a primátorů přestřihávajících pásky, pochvalné články vedení města před volbami se objevují i ve zpravodajích jiných měst. Názory opozice v nich téměř chybí, ta proto vydává vlastní tiskoviny. Jenomže na rozdíl od těch obecních na ně nemůžou použít veřejné peníze. Tuto nevyváženost má odstranit nový zákon, podle kterého musí ve zpravodajích radnic dostat prostor všichni zastupitelé.

Ani novela spory zastupitelů ale zřejmě neukončí. Radnicím totiž podle ní za ignorování opozice ve zpravodajích nehrozí žádná pokuta. Někteří zastupitelé tak budou přesvědčovat ještě senátory, aby zákon upravili. Horní komora by o něm měla rozhodovat na přelomu srpna a září.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

SOUHRN: Zásadní události čtvrtka 25. června

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy čtvrtka 25. června 2026.
25. 6. 2026Aktualizováno25. 6. 2026

Mají důvěru a jsou dobře řízené, řekl Pavel o ČT a ČRo na Valném shromáždění EBU

Prezident Petr Pavel přednesl projev na dvoudenním Valném shromáždění Evropské vysílací unie (EBU). Letošní ročník ve čtvrtek a v pátek hostí Česká televize a Český rozhlas. „Máme tu velmi dobře fungující mediální prostředí,“ řekl o Česku. Ocenil jak veřejnoprávní, tak soukromá média, více se ve své řeči věnoval prvním jmenovaným. „Jsou to instituce, které mají důvěru a jsou dobře řízené,“ prohlásil o ČT a ČRo.
25. 6. 2026

Prezident dle zástupců ČT a ČRo podpořil debatu o roli veřejnoprávních médií

Prezident Petr Pavel podle zástupců České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) na středeční společné schůzce podpořil odbornou debatu o roli veřejnoprávních médií. Novinářům to po jednání řekli generální ředitel ČRo René Zavoral a programový ředitel ČT Milan Fridrich. Pavel je přijal společně s vedením Evropské vysílací unie (EBU).
24. 6. 2026

SOUHRN: Zásadní události středy 24. června

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy středy 24. června 2026.
24. 6. 2026
Načítání...