Vesper je film o semínkách naděje, která jsou v mladých lidech, míní herec Eddie Marsan

8 minut
Herec Eddie Marsan o sci-fi filmu Vesper
Zdroj: ČT24

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech se postupně představují soutěžní snímky letošního ročníku. V sobotu byl ve světové premiéře uveden litevsko-francouzsko-belgický snímek Vesper, se kterým do Česka přijel také britský herec Eddie Marsan. Toho mohou lidé znát například z filmů o Sherlocku Holmesovi. Vesper je dílo o světě, kde je nedostatek potravin, ale i nedostatek naděje. Marsan v rozhovoru pro ČT naznačil, že naděje je dnes v mladých lidech.

Vesper je ve filmu třináctiletá dívka, která se ve světě, kde se zhroutil ekosystém, snaží obstarávat obživu. Ve své laboratoři zároveň experimentuje s biologickými materiály. Když jednoho dne najde v lese záhadnou ženu, doufá, že ji zavede do Citadely, místa, odkud mocní rozhodují o osudu zbytku světa.

Marsan hraje farmáře Jonase, otce Vesper. „Svět, který spolu oba režiséři (Kristina Buožytė a Bruno Samper) vytvořili, je velice postapokalyptický a dystopický. Jonas musí být pragmatik, aby přežil a svou rodinu udržel na živu. Aby byl pragmatikem, musí se však v mnoha ohledech chovat amorálně. V tom je rozdíl mezi ním a hlavní postavou jménem Vesper, která je idealistka,“ popsal Marsan.

Eddie Marsan ve filmu Vesper
Zdroj: KVIFF

Pro britského herce bylo u tohoto filmu nejdůležitější jeho vizuální pojetí. „Scénář mi přišel velice zajímavý a postava Jonase fascinující. Ale myslím, že hlavně to vizuální nastavení projektu a celý koncept toho, co chtěli režiséři vytvořit z vizuálního hlediska, to bylo to, co jsem shledal okouzlujícím,“ uvedl. „Bruno byl naladěný spíše vizuálně, Kristina se více zabývala postavami. Ti dva (režiséři) spolu fungovali velice dobře,“ dodal. 

Nejpodstatnější myšlenkou filmu je podle herce naděje. „Aby režiséři vytvořili film o naději, tak vytvořili svět, ve kterém naděje vůbec není. To v mnoha ohledech odpovídá současnému stavu našeho světa –⁠ kvůli válce na Ukrajině, kvůli ohrožení demokracie v Americe, kvůli vzestupu populismu v různých částech světa. Všichni začínáme ztrácet naději. Film Vesper je o semínkách naděje, která jsou ve skutečnosti v mladých lidech,“ míní. 

Natáčení s mladými

Z Raffielly Chapmanové, která ztvárnila Vesper, bude podle Marsana jednou velká hvězda. Práci s ní označil za kouzelnou. „Bylo ohromující vidět někoho tak mladého a přitom tak inteligentního. Na svůj věk je dospělá. Pracovat s někým takovým bylo úchvatné,“ nešetřil chválou.

Film Vesper
Zdroj: KVIFF

Chapmanová však nebyla jediným dítětem nebo teenagerem, se kterým britský herec ve filmu spolupracoval, ve snímku jich hrálo hned několik. Zkušenost to však pro něj nebyla úplně nová. „Sám mám čtyři teenagery, takže to bylo trochu jako doma. Ale teenageři na place byli mnohem lépe vychovaní než ti moji. Herectví je velmi soustředěná forma umění, vyžaduje hodně spolupráce. Zjistil jsem, že když mladým lidem věříte, dáte jim samostatnost a požádáte je o spolupráci, tak jsou opravdu velkorysí,“ přiblížil svou zkušenost. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 4 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 16 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
včera v 10:30

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...