Rozpracováno z šedesáti procent. Odborníci projednávají stavbu Vltavské filharmonie

3 minuty
Odborníci projednávají v Praze stavbu Vltavské filharmonie
Zdroj: ČT24

Pokračují přípravy Vltavské filharmonie – jedné z nejambicióznějších pražských staveb posledních dekád. Zástupci vítěze architektonické soutěže, dánského studia Bjarke Ingels Group, nyní novou dominantu projektují a přijeli do Prahy projednat další postup. Hotová by Vltavská filharmonie měla být za devět let.

O Vltavské filharmonii jednala v těchto dnech v Praze více než dvacítka odborníků, dalších šedesát z celého světa se připojilo online. „Jsme v šedesátiprocentní rozpracovanosti, to znamená, že barák a design si sedá a noříme se do technických složitostí jak objektu, tak především lokality Vltavská,“ prozradil architekt a vedoucí projektového týmu Martin Krupauer.

Podobu budovy podle dánského studia inspirovala česká krajina, a především Vltava od jejích pramenů přes města, jimiž protéká, až po samotnou Prahu, její náměstí, ulice, náplavky i panoramata.

„Ačkoliv se jedná o místo takzvané vysoké kultury, chtěli bychom, aby bylo místem kultury všech lidí. Budova nemá jasnou přední a zadní část. Vyzve k cestě od řeky na samotný vrchol stavby, odkud můžete vidět Prahu. Měla by být otevřena všem návštěvníkům budovy,“ popisuje Vltavskou filharmonii architekt a partner Bjarke Ingels Group.

Jako kdysi Národní divadlo

Situace dle odborného týmu připomíná stavbu Národního divadla, které na konci devatenáctého století vznikalo v opomíjené zátopové oblasti. Příklady z celého světa dokazují, že právě kulturní dům dokáže změnit dějiny čtvrti a potažmo celého města. „Není v Praze místo, kde byste měli metro, autobus, tramvaj, taxík, koleje, koleje na letiště a řeku s lodí,“ připomíná Krupauer o lokalitě Vltavská.

„Vltavská filharmonie má obrovský potenciál město vystřelit o úroveň výš, jak v hudbě, tak i třeba v turistickém ruchu a ekonomice,“ nepochybuje náměstek pražského primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petr Hlaváček (STAN).

Výstavba nového kulturního centra u Vltavy je součástí proměny lokality Bubny-Zátory. Na místě, které leží mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice a kde bylo mimo jiné nákladové nádraží a překladové haly, Praha plánuje vznik čtvrti až pro 25 tisíc lidí.

Magistrát podle nedávného vyjádření náměstka primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09) pracuje na ekonomickém modelu fungování filharmonie. Ten bude řešit přesné využití prostor nebo to, jestli město na provoz filharmonie zřídí zvláštní organizaci či společnost. Od toho se podle Pospíšila bude odvíjet i další postup ohledně financování stavby. Vedení magistrátu chce na stavbu získat státní příspěvek a zvažuje i zapojení soukromých investorů.

Deset miliard nestačí

Původně se počítalo s celkovými náklady ve výši necelých šesti miliard, poté byla suma navýšena na téměř deset miliard. Zvýšená cena oproti odhadu z loňského ledna je podle dokumentu, který loni v červnu schválili městští radní, dána zdražením stavebních prací a materiálů, originalitou vybraného návrhu nebo nárůstem podlahové plochy o patnáct procent.

Kromě nákladů na samotnou stavbu pak město navíc odhaduje, že bude muset investovat do dalších zásahů v okolí Vltavské, jako jsou úpravy nábřeží, vestibulu metra nebo dopravní řešení. Odhad bude podle dokumentu dále zpřesňován s tím, jak bude příprava projektu pokračovat. Záleží mimo jiné na řešení přilehlé komunikace, zda bude zahloubena pod novou budovu, nebo odkloněna, což by vyšlo levněji.

O stavbě Vltavské filharmonie a rozvoji okolního nevyužitého území se lidé více dozvědí v informačním centru, které plánuje otevřít koncem příštího roku. „Mělo by sloužit i jako vyhlídka na přilehlá staveniště a multifunkční prostor pro pořádaní akcí pro veřejnost jako výstavy, prezentace či dětské akce,“ uvedla mluvčí projektu Adéla Kovářová.

Hotovo má být v roce 2032

Stavba Vltavské filharmonie má podle harmonogramu začít v roce 2027 a hotovo má být o pět let později. V plánovaném areálu má působit Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Česká filharmonie nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze.

Kulturní funkci doplní i kavárny, restaurace a obchodní prostory. Podle dřívějších informací se počítá se třemi sály – koncertním pro 1800 diváků, menším pro komorní hudbu s kapacitou pěti set míst a multifunkčním pro ostatní žánry a typy akcí, na něž může přijít až sedm stovek osob.

Ateliér Bjarke Ingels Group, který je autorem vítězného návrhu, vznikl po začátku nového milénia v Kodani pod vedením dánského architekta Bjarkeho Ingelse, pobočky má ale po celém světě.

Mnohé návrhy studia BIG jsou typické použitím průkopnických technologií a často vynikají popíráním konvencí. Je tomu tak třeba v případě Amager Bakke, spalovny odpadů v Kodani, která funguje zároveň jako lyžařská sjezdovka či Lego House v dánském městě Billund, který připomíná kostičky známé stavebnice. Portfolio ateliéru zahrnuje návrhy obytných budov, muzeí nebo výstavních center.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Značka Svěrák a Svěrák pořád funguje, říkají tři generace filmařské rodiny

Zdeněk, Jan a František Svěrákovi jsou zástupci tří generací talentovaných filmařů. Vyrůstali v jiné době a prošli si různými zkušenostmi, dva z nich navíc zatíženi nálepkou „syn toho Svěráka“. O filmu i vztazích mluvili jako hosté Interview Speciál.
před 8 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
včera v 20:14

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
včeraAktualizovánovčera v 16:12

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025
Načítání...