Podzim na ČT: Nestačí, když jen kape!

Původní tuzemská tvorba v premiéře na Jedničce, zahraniční a osvědčená na Dvojce, zní hrubý návod k podzimní nabídce České televize. Konkrétněji: Sanitka 2, České století a StarDance na ČT1, Hra o trůny, docu-reality a James Bond na ČT2. Na podzim můžete čekat na obrazovkách ČT vydatný programový déšť, do něhož ještě přilijou dva nové kanály: ČT :D a ČT art.

Poznámka „pokračování příště“ na konci dílu vzbuzuje buď pocity úlevy, nebo nedočkavosti, Česká televize se snaží, aby SERIÁLY, které vysílá, patřily do druhé skupiny. Těm původním, českotelevizním, je vyhrazen program ČT1, do něhož na podzim spadnou tři projekty. Novinkou je detektivní noirová road movie Cirkus Bukowsky, pokračováním další případy česko-slovenské Kriminálky Staré Město a očekávaná druhá řada Sanitky, kterou od té první dělí téměř třicet let. „Myslím, že pro diváky to bude jeden z největších taháků,“ předpokládá generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Podzim na ČT: České seriály (zdroj: ČT24)

Porovnat tuzemskou tvorbu se zahraniční můžete na Dvojce, která nachystala seriály ze současné zahraniční produkce, jež sbírají ceny i fanoušky. Na podzim se tak rozehraje fantasy Game of Thrones (Hra o trůny), americký voják vysvobozený z iráckého zajetí se zachová nehezky ke své Homeland (Ve jménu vlasti) a Pilíře Země budou pokračovat ve World Without End (Na věky věků). Prohibice se vrátí v Boardwalk Empire (Impérium: Mafie v Atlantic City) a nepotopitelný parník v Titanic: Blood and Steel (Titanic, krev a ocel). Navíc se seznámíte s Nurse Jackie (Sestřička Jackie), s níž byste se ve skutečnosti asi potkat nechtěli, pokud nejste Dr. House.

Podzim na ČT: Zahraniční seriály (zdroj: ČT24)

A protože humoru není nikdy dost, od pondělí do pátku si na ČT2 můžete zopakovat britcomy jako Jistě, pane ministře, Ajťáci nebo Červený trpaslík. Novinkou mezi nimi je mimozemský Doctor Who (Pán času).

Podzim na ČT: Pán času (zdroj: ČT24)

FILMOVÝCH CYKLŮ přišla konečně řada na České století, autorské pohledy na osud naší země v letech 1912 až 1992. V podzimním programu stihnete pět z celkem devíti plánovaných dílů, přesněji až do procesu s Rudolfem Slánským v roce 1952. Partnerské vztahy přijdou na přetřes v adaptacích románů zavražděné spisovatelky Simony Monyové: Tchyně a uzený, Roznese tě na kopytech a Sebemilenec - a dojde na ně také v Komediích o manželství a sexu. Pod společným názvem hledejte filmové adaptace divadelních komedií britských autorů (Arthura Watkyna, Donalda Churchilla či Jamese Grahama) s českým hereckým obsazením.

Dvojka vsadila na hrdiny, kteří si uměli vždycky líp poradit se zločiny než se ženami. V cyklu Ve jménu kultu vymete Mikael Blomkvist temné švédské kouty v trilogii podle knih Stiega Larssona Milénium, Sherlock Holmes si vyzkouší vyšetřování v současném Londýně a chybět nemůže pochopitelně ani agent 007, ČT z více než dvacítky bondovek vybrala tituly se Seanem Connerym.

Nestihli-li jste v kinech některé z koprodukčních snímků ČT, druhou šanci máte na Jedničce, do podzimních nedělních večerů se vešly tři televizní premiéry: Konfident, Rodina je základ státu a Tady hlídám já. Dvojka naopak připomene další osvědčené Velikány FILMU, těšit se můžete na tituly Mrtvý muž přichází, Podraz nebo Vesmírní kovbojové.

Šmejdi o nekalých praktikách prodejců patří k nejúspěšnějším DOKUMENTŮM tohoto roku a po kinech zamíří na podzim i na obrazovku České televize. Stejně jako snímek ze zákulisí první přímé volby hlavy státu Hledá se prezident. Když je řeč o státnících, ČT představí také bývalého prezidenta Václava Havla, tentokrát očima sousedního Polska v dokumentu Náš Vašek - o moci bezmocných. Uvede též časosběrný dokument o jeho bratrovi - Ivan Havel. Pozdní sběr.

Podzim na ČT: Autorské dokumenty (zdroj: ČT24)

Přímo žně budou mít na Dvojce příznivci docu-reality a dokumentárních seriálů, mnohé z nich nabídnou autorský pohled zblízka. Do první skupiny spadá Hospoda U Druhé šance, v níž ČT dala možnost nezaměstnaným rekvalifikovat se na kuchaře. Cyklus Pot, slzy a naděje sleduje osudy nadaných dětí a jejich rodičů, do jiného dětského světa zavede pak diváky pokračování Ptáčat, docusoap o životě dětí z nejnižší sociální vrstvy. Cyklus Když v tom jedou ženy vznikl v protialkoholní léčebně. A jistě zajímavým bude pohled studentů FAMU na české Expremiéry.

V jednom kole jsou před podzimním vysíláním i tvůrci ZÁBAVNÍCH, VZDĚLÁVACÍCH A PUBLICISTICKÝCH POŘADŮ, v případě prvního z nich doslova - ČT totiž chystá další, šestou řadu StarDance. Moderovat ji opět bude Marek Eben a Tereza Kostková, na jména tanečníků si ještě musíte počkat. Případnou nedočkavost by vám mohl pomoci zvládnout populárně-naučný cyklus Emoce a my, jímž provází psychiatr Cyril Höschl. Radu poskytne také Ochránce, publicistický pořad rozebírající případy, v nichž se občané museli obrátit na ombudsmana. O nevzdávání se ví své hrdinové zážitkového magazínu s bondovským názvem Žiješ jenom 2x o aktivním životě věku navzdory.

Podzim na ČT: Hospoda U Druhé šance a Žiješ jenom 2x (zdroj: ČT24)

A na závěr chuťovka - nevařit je dnes skoro trestné, takže ani na ČT nemohou chybět pořady o kuchtění. Na programovém menu přibyly dva nové: Deník Dity P., originální kulinářská show gastronomické novinářky Dity Pecháčkové, a Herbář, který z bylin a zdravého stylu poskládají herečky Linda Rybová a Kateřina Winterová.

Tolik k podzimu na Jedničce a na Dvojce, stále je ale ještě kam přepnout:

ČT sport a ČT24 projdou celkovou změnou grafiky. Tu sportovní diváci poprvé uvidí při při přímém přenosu z fotbalového Super Cupu UEFA, který se hraje v Praze 30. srpna, tu zpravodajskou až koncem září.

ČT24 se změní nejen vizuálně, ale i obsahově, od září chce více prostoru věnovat původnímu zahraničnímu zpravodajství. Každý všední den večer se na něj zaměří dosud týdeník Horizont ČT24, moderovaný Michalem Kubalem a Lenkou Nechvátalovou. Moderátorskou změnu zaznamenají diváci v Událostech, komentářích, v nichž se bude střídat Martin Veselovský s Lukášem Dolanským. „Bohumil Klepetko posílí tým interaktivního Hyde Parku a nově uchopíme také analytické rozhovory s politiky v pořadu Interview ČT24. Považoval bych za optimální, kdyby se Daniela Drtinová stala výhradní moderátorkou tohoto pořadu,“ vysvětlil ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal, kam se podějí ostatní moderátoři „úkáček“.

Novinkou ČT sportu je zavedení sportovních zpráv. „Odehrávat se budou každý den od pondělí do pátku vždy třikrát denně,“ prozradil projektový manažer ČT sport Roman Hozák.

Nejzásadnější změnou, kterou přinese podzimní nabídka České televize, je spuštění dvou nových kanálů - dětského ČT :D a kulturního ČT art. Vysílání oba zahájí 31. srpna, Déčko můžete sledovat od 6:00 do 20:00, v osm večer ho vystřídá art. Co bude na programu? Probrouzdejte následující odkazy na stránky (ČT :D, ČT art) a facebook (ČT :D, ČT art).

PODZIMNÍ ŠESTKA

S NÁMI JSTE DOMA. "ČT1 otevírá novou etapu. Přichází s novým pojetím zejména v seriálové a filmové tvorbě. K tomu je nutné připočíst novou formu vzdělávání, sociálního kontaktu skrze nové televizní formy reality show, soutěží nebo zábavy. První program v sobě slučuje inovaci a tradici. Na podzim se ještě částečně poneseme v duchu 60. výročí, diváci uvidí Četnické humoresky, výbor z nejlepších Trapasů a několik ikonických seriálů." /Milan Fridrich, ředitel programu/

S NÁMI POZNÁVÁTE SVĚT. "ČT2 se konečně stane sama sebou a nebude konglomerátem mnoha různých žánrů a typů pořadů. Dvojka nadále zůstane prostorem poznání, kultovních pořadů, exkluzivních zážitků. Žánrově stále bude stát na dokumentární tvorbě. Bude také silně autorská. /Milan Fridrich, ředitel programu/

S NÁMI JSTE V OBRAZE. "ČT24 projde vizuální proměnou, nejde ale o pouhé přebarvení, při redesignu jsme se zabývali i obsahovým přínosem. Soustředili jsme se například na čitelnost a znásobení počtu ploch, kterými přinášíme písemné informace, na jejich přehlednost a především na to, aby zpravodajské schéma ČT24 bylo i podle barevného odlišení rozeznatelné během dne a divácká orientace byla snazší." /Zdeněk Šámal, ředitel zpravodajství/

S NÁMI VÍTĚZÍTE. "Doufám, že i na podzim bude program ČT sport velmi dobrým partnerem českého sportu a velmi dobrým přítelem českého fanouška." /Roman Hozák, projektový manažer ČT sport/

S NÁMI MÁTE POHÁDKOVÉ MOŽNOSTI. "Chceme být opravdu první volbou pro děti. Náš program je opřen o plnoformátovou televizi, ČT :D se bude věnovat opravdu všem žánrům, od zábavy až po sport, a naším akcentem je dodat programu ještě vzdělávací prvky zábavnou formou. Chceme také děti aktivizovat, nabídnout jim možnosti se od televize odpoutat. Zahájení vysílání nabídne nestandardní schéma s pohádkami, filmy, animacemi a s ukázkami pořadů, které jsme vytvořili. Zároveň pořádáme v parku na Pankráci velkou akci pro děti." /Petr Koliha, výkonný ředitel ČT: D/

S NÁMI ŽIJETE UMĚNÍM. "ČT art naprosto změní způsob vysílání kultury na českém televizním trhu. Přináší kulturu v hlavním vysílacím čase a dává jí samostatný prostor. /Tomáš Motl, výkonný ředitel ČT art/