Písně jsou také literatura. Bob Dylan dostal Nobelovu cenu

Nobelovu cenu za literaturu získal americký písničkář, hudebník a umělec Bob Dylan. Obdržel ji „za vytvoření nového způsobu poetického vyjádření ve velké americké písničkářské tradici“. Stal se vůbec prvním slavným muzikantem, který toto prestižní ocenění získal. Jako první rockový hudebník v historii už obdržel Pulitzerovu cenu.

Pětasedmdesátilý Bob Dylan, pravým jménem Robert Zimmerman, už získal snad všechna pomyslná ocenění: na polici má několik cen Grammy, Zlatý glóbus i Oscara za nejlepší filmovou píseň. Tou byla Skladba Things Have Changed, kterou složil před patnácti lety pro snímek Wonder Boys. Pulitzera dostal za vliv svých textů na populární hudbu a americkou kulturu. Na Nobelovu cenu byl nominován už několikrát.

„O jeho textech vyšlo x publikací, diplomek, dizertací. Někteří v nich hledají vlivy Williama Blakea, někteří hledají vliv Franze Kafky. Bob Dylan je velice sečtělý člověk, má přehled od Bible až po současnou literaturu. Zároveň měl a má úžasnou schopnost vstřebávat. Všechny vlivy v sobě dokáže přetvořit a přenést je poznamenané osobním vkladem a pohledem do těch textů,“ pokusil se vysvětlit hudební publicista Josef Rauvolf, v čem je Dylanův textařský přínos, při rozhovoru k písničkářovým pětasedmdesátým narozeninám.

Za více než půlstoletí svého tvůrčího života napsal Dylan přes 500 písní, několikrát své texty vydal také knižně. Skladby jako Knockin' On Heaven's Door nebo The Times They Are A-Changin' se staly klasikou po celém světě.

„Po hudební stránce bylo pro hudební vývoj možná nejpřínosnější, když někdy v roce 1965 svůj projev elektrifikoval. Do té doby hrával jen sám s kytarou a foukací harmonikou. Přitom už jako kluk na střední škole někdy ve 12 letech měl kapelu a traduje se, že když hráli na nějaké školní slavnosti, tak hráli takový rokenrol, že Dylan ukopnul pedál od piana, jak do toho řezal. Když elektrifikoval svou kapelu, všichni pravověrní písničkáři se na něj vrhli. Měli to za zradu, že se prodal šoubyznysu, ale on to naštěstí vydržel, ustál a ukázal, že písničky hrané v rokenrolovém nebo rockovém módu můžou být o něčem a můžou být chytré, nemusí to být tříakordové lalala,“ domnívá se Rauvolf.

  • How many roads must a man walk down
    Before you call him a man?
    Yes, and how many seas must a white dove sail
    Before she sleeps in the sand?
    Yes, and how many times must the cannon balls fly
    Before theyre forever banned?
    The answer, my friend, is blowin in the wind,
    The answer is blowin in the wind.
  • How many years must a mountain exist
    Before it is washed to the sea
    Yes, and how many years can some people exist
    Before theyre allowed to be free?
    Yes, and how many times must a man turn his head,
    Pretending he just doesnt see?
    The answer, my friend, is blowin in the wind,
    The answer is blowin in the wind.
  • How many times must a man look up
    Before he can really see the sky?
    Yes, and how many ears must one man have
    Before he can hear people cry?
    Yes, and how many deaths will it take till he knows
    That too many people have died?
    The answer, my friend, is blowin in the wind,
    The answer is blowin in the wind.

Roku 1962 vydal první album nazvané prostě Bob Dylan, jeho zatím poslední deska Fallen Angels vyšla lotos na jaře. V roce 1988 se vydal na Never Ending Tour (Nikdy nekončící turné), na kterém je dodnes. Ročně hraje až sto koncertů. V Česku vystoupil poprvé v roce 1994. Čeští autoři si také jeho skladby poměrně často vypůjčovali. Dylan tak byl slyšet v české úpravě od Roberta Křesťana nebo od Golden Kids, pro něž původní písně předělal Zdeněk Rytíř.

Oznámení laureáta ocenění za literaturu uzavřelo letošní ohlašování prestižních cen. Už minulý týden oznámili ve Stockholmu nositele Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii, fyziku, chemii, tento týden i za ekonomii. V Oslu minulý týden zveřejnili jméno letošního laureáta ceny za mír, kterým se stal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 12 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...