Celkem 33 titulů v jedenácti kategoriích získalo z více než 550 posuzovaných knih nominace v letošním 24. ročníku soutěže Magnesia Litera. V kategorii debut roku nominaci získaly román Letnice - Rozpomínání na konec světa Miroslava Hlauča, příběh pro děti a mládež Zvon Martina Čepy a básnická sbírka Místní od Lubomíra Tichého. Vyhlášení cen se uskuteční 24. dubna na Nové scéně Národního divadla.
Magnesia Litera má své nominace. O debut i prózu roku se uchází Hlaučovy Letnice
Hlaučovy Letnice nefigurují jen mezi debuty, ucházejí se také o prózu roku. Prózou roku se také mohou stát tituly Lover/Fighter od Kristiny Hamplové a Domácí potřeby od Jana Antonína Pitínského.
Letnice ze zapadlého horského městečka, v němž dosud fungují zázraky, se potýkají počátkem 20. století s nástupem moderní epochy. Román s prvky magického realismu a postmoderny ukazuje podle poroty obraz proměňujících se časů, dějinných přeryvů a hrozeb.
Litera za prózu
- Kristina Hamplová: Lover/Fighter (Dokořán)
- Miroslav Hlaučo: Letnice (Paseka)
- Jan Antonín Pitínský: Domácí potřeby (Větrné mlýny)
Litera za poezii
- Jakub Řehák: Konkrétní poštolka (Odeon/EMG)
- Tomáš Tomášek: Ahava (Triáda)
- Apolena Vybíralová: Vzteklina (Bílý Vigvam)
Litera za knihu pro děti a mládež
- Bára Dočkalová: Kost (ilustrace Zdenka Holub Převrátilová, Labyrint)
- Robin Král a Andrea Tachezy: Na pouti (Meander)
- Bára Purmová: Diviška a červený provázek (ilustrace Vendula Tomšů, Brkola)
NF IOCB Tech Litera za naučnou literaturu
- Alena Hadravová: Řecké mýty v literární a výtvarné tradici (Academia/ÚSD AV)
- Kateřina Piorecká a kol.: Gesto a skutečnost. Umění v meziválečném Československu. 1. Obyčejný život (Academia/ÚČL AV)
- Marek Špinka, Jan Havlíček, Iveta Štolhoferová, Daniel Frynta: Etologie. Mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů (Academia)
ČRo Plus Litera za publicistiku
- Šárka Homfray, Lucie Václavková: Pay Gap: Kratší konec provazu (Nakladatelství Alarm)
- Petr Třešňák: Důstojnost (Druhé město)
- Lenka Vrtišková Nejezchlebová: Zvířata v éře lidí (N media)
Litera za nakladatelský čin
- Miroslav Huptych: Zvyky, obřady a slavnosti u různých národů světa (Práh)
- Zuzana Meisnerová Wismer, Lukáš Bártl, Robert Krumphanzl a kol.: System Langhans I. a II. (Spolek PRO Langhans)
- Karolína Vránková (ed.): Malešická kronika. Z pole do metropole (ZO ČSOP „Natura, quo vadis?“)
Litera za překladovou knihu
- Fatma Aydemirová: Džinové (z němčiny přeložila Viktorie Hanišová, Host)
- Pirkko Saisio: Trýzeň (z finštiny přeložil Michal Švec, Host)
- Maria Turtschaninoffová: Usedlost (ze švédštiny přeložila Marie Voslářová, Argo)
DILIA Litera za debut roku
- Martin Čepa: Zvon (Argo)
- Miroslav Hlaučo: Letnice (Paseka)
- Lubomír Tichý: Místní (fra)
Litera za detektivku
- Tereza Bartošová: Dceřina kletba (Motto/Albatros Media)
- Ilona Dobrovolná: Panoptikum pana Perkinse (MOBA)
- Jana Jašová: Dravé zvěři napospas (Motto/Albatros Media)
Litera za fantastiku
- Jakub Hussar: X-Tal (Argo)
- Petra Klabouchová: Ignis fatuus (Host)
- Lukáš Vavrečka: Meziměsta (Prostor)
Litera za humoristickou knihu
- Lucie Macháčková: Historky z Tinderu 2 (Ikar/EMG)
- Albrecht Smuten: Kapitán Chemo (Epocha)
- Marek Toman: České sklo (Akropolis)
Zdroj: ČTK
Lover/Fighter rozvíjí motiv obchodování s papouščím masem, které vyvolává v lidech agresi. „Experimentální novela, která popisuje stejně osvěživě atmosféru středočeského satelitního městečka i dystopické obrazy metropole sežehnuté klimatickou změnou, je příslibem zrodu originální vypravěčky,“ uvedla porota o Hamplové.
Domácí potřeby jsou prózami spisovatele, dramatika a režiséra Pitínského, složenými z malých příběhů z obyčejného života. Postavy připomínají figurky zachycené v české literatuře už dříve, vážou se k Luhačovicím. Porota poukázala „na fantaskno ukryté pod povrchem všednodennosti, nedoslovnost a tajemství“.
Kategorii detektivek dominují ženy
Mezi detektivkami mají nominace tři autorky. Dceřina kletba Terezy Bartošové zavede čtenáře do Příbrami, různými cestami a vyprávěcími postupy přitom udrží napětí do konce. Panoptikum pana Perkinse Ilony Dobrovolné prolíná objev lidských ostatků z konce 19. století s dějem z roku 1907. Titul Dravé zvěři napospas loňské vítězky Litery za detektivku Jany Jašové představuje psychologický thriller zasazený do vánoční atmosféry.
V kategorii fantastika se prolínají minulé a fantazijní světy. Jakub Hussar v X-Talu pokračuje v mapování fiktivního Coraabu. Horor Ignis fatuus Petry Klabouchové čerpá námět z šumavských paranormálních příběhů a normalizační atmosféry v pohraničí. Meziměsta Lukáše Vavrečky jsou reakcí na pandemii prostřednictvím magického realismu.
Pořadatelé v úterý oznámili nominace i v kategoriích poezie, kniha pro děti a mládež, naučná literatura, nakladatelský čin, překlad, publicistika a humoristická literatura.
Potřetí se také bude udělovat čestná cenu pro osobnosti, jejichž práce není přímo spojena s vydáváním knih, za přínos knižní kultuře. „Bude také vyhlášena Kosmas - cena čtenářů. Čtenáři o ní hlasují už od ledna,“ dodali pořadatelé.
Novou protiváhou jsou Ceny literární kritiky
Určitou protiváhou pro Magnesii Literu je od letoška Cena literární kritiky, která vyhlašuje pouze nejlepší prózu a poezii. Vítězkami se staly Emma Kausc za prózu Narušení děje a ukrajinská autorka Iryna Zahladko za básnickou sbírku Jak se líčit v nemoci. Oba tituly v užších nominacích na Magnesii Literu chybějí.
Loni se hlavním vítězem Magnesie Litera a knihou roku stala literární prvotina rusistky Aleny Machoninové. Podle Pavla Mandyse z pořádajícího spolku Litera se po jejím vyhlášení prodal více než dvanáctinásobek výtisků než před oceněním. „Doufáme, že se tak bude dařit i vítězům letošního ročníku,“ řekl Mandys. Knihou roku se podle něho nutně nemusí stát próza, může jít o poezii nebo třeba naučnou literaturu.
Odměna pro hlavního vítěze letos činí dvě stě tisíc korun, díky příspěvku partnerů vzroste hodnota cen v některých kategoriích. „Zvyšují se prémie v kategoriích ČRo Litera za publicistiku, Luxor Litera za prózu, NF IOCB Tech Litera za naučnou literaturu a DILIA Litera za debut roku, shodně z loňských třiceti tisíc korun na padesát tisíc u každé zmíněné kategorie,“ přiblížil Mandys.
Letošní novinkou bude účast autorů na akci Knižní lázně v červnu v Mariánských Lázních.