První Ceny literární kritiky obdržely Emma Kausc a Iryna Zahladko

46 minut
Záznam: Vyhlašování Ceny literární kritiky
Zdroj: ČT

Laureátkami prvního ročníku Ceny literární kritiky za rok 2024 v kategorii próza se stala Emma Kausc a v kategorii poezie Iryna Zahladko. Kausc zaujala příběhem Narušení děje, Zahladko sbírkou Jak se líčit v nemoci. Ocenění, které založili zástupci českých literárních časopisů, se udělovalo ve středu v pražském Centru DOX.

Vítězné knihy vzešly ze tří nominovaných titulů. „Uspořádali jsme čtyři literárněkritické debaty, které se konaly v Táboře, Praze, Olomouci a Pardubicích. Jejich záznamy jsme zpřístupnili na podcastových platformách. Na základě těchto debat dospěly poroty k nominovaným titulům,“ připomněla předsedkyně pořádajícího spolku Cena literární kritiky Blanka Činátlová.

Narušení děje hledá nové způsoby výpovědi

Historicky první laureátka v kategorii prózy Emma Kausc pochází z Prahy. Vystudovala současnou kulturu, literaturu a kritickou teorii na King’s College London. V roce 2018 byla za básnickou sbírku Cykly nominovaná na Cenu Jiřího Ortena.

Porotu nových literárních cen zaujala knihou Narušení děje.

„Přes veškerou kompoziční a komunikační složitost je zřejmé, že to autorka vypravěčsky drží pevně v rukou a že je hluboce poučena literární teorií a světovou literaturou, včetně současné feministicky orientované prózy, hledající nové způsoby výpovědi o otázkách traumatu, identity, tělesnosti a podobně," uvedl k vítěznému titulu porotce Jan M. Heller.

Vítězné knihy první Ceny literární kritiky
Zdroj: Bílý Vigvam/Host

Vítězná sbírka poezie je „otevřená rána“

Vítězka v kategorii poezie Iryna Zahladko oslovila porotu ve sbírce Jak se líčit v nemoci zoufalstvím z války v její rodné zemi, hněvem z války i z lhostejnosti i úzkostí ze smrti.

„Není tu nic krásného, o čem by se dalo krasobásnit. Tato poezie je otevřená rána – která si přeje vzít čtenáře a čtenářky s sebou, zakrvácet i je. Nemoc je podobně jako válka tělesná, rozkladná a devastující,“ podotkla Jitka Bret Srbová z poroty určené pro poezii.

V Praze žijící básnířka a překladatelka Zahladko získala v roce 2017 nejvýznamnější ukrajinskou literární cenu pro mladé spisovatelky a spisovatele – Smoloskyp. Příležitostně působí jako nezávislá kurátorka a performerka, účastní se uměleckých spoluprací. Je spolutvůrkyně nezávislého časopisu Sezóna.

Protiváha Magnesie Litery, která nesrovnává „jablka a hrušky“

Cena literární kritiky si klade za cíl sledovat a propagovat literární díla vydaná v příslušném roce, ale zároveň i rozvíjet a podporovat myšlení o literatuře. Ceny uděluje stejnojmenný spolek sdružující literární časopisy A2, Host, Souvislosti, Prostor a Tvar. Mají se stát protiváhou „ceremoniální Magnesia Litery“. Podobně jako existují ocenění kritiky v hudbě, filmu i divadle.

Ceny Magnesia Litera vyhlašují vítěze v devíti kategoriích, od prózy a poezie přes publicistiku či fantastiku až po nakladatelský čin. Porotu k jednotlivým kategoriím delegují oborově příslušné obce a organizace. Vyhlášena je také hlavní cena Kniha roku, kterou vybírá na tři sta lidí z knižní branže.

Užší nominace oznámí Magnesia Litera 18. března, vítěze pak koncem dubna. Do širších nominací se dostaly tituly Emmy Kausc i Iryny Zahladko.

„Cena literární kritiky nemá být na rozdíl od Magnesia Litery knižní, ale v užším slova smyslu literární cena, proto jsme se rozhodli udělovat ji pouze ve dvou hlavních kategoriích. Naším cílem bylo vytvořit přehledné ocenění, které nesrovnává jablka s hruškami,“ vysvětlila za pořadatele Blanka Činátlová.

Laureátky prvního ročníku kromě finanční odměny ve výši 50 tisíc korun a obrazů od výtvarníka Krištofa Kintery čeká i možnost měsíčního stipendijního pobytu v Mikulově.

Literární ocenění uděluje i ministerstvo kultury. Státní cena za literaturu a překladatelské dílo navazuje na tradici z doby první republiky a je udělována každoročně k 28. říjnu. Loni se ministerstvo rozhodlo střídat ob rok ocenění za významný literární počin a za celoživotní dílo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
před 16 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
před 20 hhodinami

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
před 21 hhodinami

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...