V Praze otevřelo první ukrajinské knihkupectví

2 minuty
V Praze otevřelo první ukrajinské knihkupectví
Zdroj: ČT24

Ukrajinci žijící v Česku najdou literaturu své země nově v samostatném knihkupectví. Jako vůbec první v Praze obchod s knihami v ukrajinštině otevřel jejich krajan. Prodává i knížky zakazovaných běloruských autorů.

Básník Taras Ševčenko je pro Ukrajince symbolem svobody a samostatnosti. Přední představitel tamního národního obrození se zasloužil o vznik novodobé ukrajinské literatury a spisovného jazyka. Ukrajinci ho poznají nejen podle jeho tvorby, ale jistě i podle jeho typického vousu – mohutného kníru. Ten se stal i „značkou“ nového pražského knihkupectví pro nejpočetnější menšinu cizinců v Česku.

Neztratit kontakt

„Lidem chybí knihy o Ukrajině a ukrajinští autoři. Ti se prodávají nejrychleji,“ uvedl majitel knihkupectví Andrij Nosač. Nejvíce titulů čtenáři najdou mezi dětskou literaturou. „Dosud jsem si mnoho knih objednávala přes internet a nyní konečně mohu přijít a podívat se,“ ocenila nový obchod jedna z prvních zákaznic Marija Kolesnyková, která přišla vybrat dárek pro syna.

Ukrajinské knihkupectví v Praze
Zdroj: ČT24

V nabídce knižního obchodu jsou ale i běloruští autoři, jejichž knihy jsou tamním režimem zakázané. Podle Sergeje Šupy, jehož nakladatelství se soustředí na vydávání titulů v běloruštině, by lidé neměli ztrácet kontakt s literaturou své země. „Aby ucítili, kdo jsou, tak musí číst a mít kvalitní literaturu ve svém jazyce. Je to důležité,“ míní.

Hned první den do knihkupectví zašlo na čtyři sta zákazníků. Vykoupili třetinu zboží. Majitel chce nabídnout ale i knihy v češtině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 1 hhodinou

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 6 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánovčera v 17:18
Načítání...