Lidé si loni více půjčovali e-knihy, nejvíc se četla Čapkova Bílá nemoc

Knihy musely zůstat na policích, lidé naopak sáhli po čtečkách. Zájem o elektronické tituly se v českých veřejných knihovnách loni zvýšil až o stovky procent. České televizi to potvrdily oslovené knihovny. Například v Praze narostlo loni na jaře půjčování e-knih až o 400 procent. Nejvíc čtenáře táhla Bílá nemoc od Karla Čapka nebo knihy od Radky Třeštíkové.

Během uplynulého roku se i kvůli pandemii koronaviru zvýšil zájem čtenářů o elektronické knihy. Některé knihovny hlásí nárůst až o stovky procent. „Při jarní uzavírce fyzických služeb stahování e-knih z e-knihovny vzrostlo o 400 procent, na podzim je meziroční srovnání vyšší o 200 procent,“ popsala Lenka Hanzlíková z oddělení komunikace Městské knihovny v Praze.

Podobná situace byla i v Brně. „Ruku v ruce s on-line výukou také vzrostl zájem o on-line služby knihovny, kdy je pro studenty jakýmsi ‚záchranným kolem‘ například iniciativa ‚Národní digitální knihovna covid‘, která umožňuje využívat kompletní digitální fondy MZK a Národní knihovny,“ potvrdil mluvčí Moravské zemské knihovny (MZK) Radoslav Pospíchal.

Největší zájem je o školní četbu a české autory

V brněnské Knihovně Jiřího Mahena vzrostl zájem o e-knihy také u nových čtenářů. Za loňský rok tam počítají přes 10 tisíc výpůjček elektronických knih. „Zajímavostí je, že službu využilo téměř 2200 čtenářů, což je o třetinu více než v roce 2019. K výpůjčkám e-knih si tedy našli cestu i čtenáři, kteří je dříve nevyužívali,“ komentuje Jana Šubová z Knihovny Jiřího Mahena. 

U čtenářů pak stále vede Bílá nemoc. „Z e-knih se nejvíce stahuje Bílá nemoc Karla Čapka a Povídky Malostranské Jana Nerudy, takže klasicky školní četba,“ konstatuje Hanzlíková z pražské Městské knihovny. V Brně je pak na prvních příčkách Šikmý kostel od Karin Lednické, Vrány Petry Dvořákové, Proč spíme od Matthewa Walkera nebo také Radka Třeštíková s knihou Foukneš do pěny.

Mezi nejvíce půjčované tištěné tituly pak patřily ty od českých autorů. „Tištěným knihám dominují tři čeští autoři, Patrik Hartl, Radka Třeštíková a Alena Mornštajnová,“ popisuje zkušenost za pražskou Městskou knihovnu Hanzlíková. O stejné autory byl pak zájem i v Brně nebo v Knihovně města Plzně.

Až o polovinu méně nových registrací

Knihovny ale i přesto hlásí menší zájem o registrace. V Praze tak například spustili novou on-line verzi. „Aktuálně máme přes 150 tisíc registrovaných čtenářů a nových se v té době, co jsme byli otevření, stihla zapsat jen půlka, co loni. Ale máme přes 3400 nově zapsaných čtenářů on-line, což je nová služba, kterou jsme spustili v říjnu,“ řekla Hanzlíková z Městské knihovny v Praze.

Méně registrací hlásí také Brno. „Opatření proti šíření covidu-19 se negativně odrazila na návštěvnosti a využití služeb knihovny. Registraci do knihovny si obnovilo nebo založilo o 17 procent méně čtenářů než v roce 2019,“ popisuje Šubová za Knihovnu Jiřího Mahena. Také počet výpůjček se jim za loňský rok snížil. „Čtenáři si udělali kolem jednoho milionu výpůjček, což je o třetinu méně než v roce 2019,“ dodala Šubová.

Přestože provoz knihovny je omezený, nevěnují se tu pouze výpůjčkám. Zaměstnanci brněnské knihovny nově pomáhají s trasováním. „Od listopadu se naši pracovníci zapojili pod dohledem Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje do trasování. Využíváme tak personální kapacity v čase, kdy máme omezený provoz a nemůžeme se naplno věnovat klasickým službám pro čtenáře,“ uzavřela Šubová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 16 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 18 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
včera v 10:10

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...