Kateřina Šedá rozdala bývalým zaměstnancům textilky „statisíce“. Napravuje prý křivdu

Miliony párů punčoch značky Elite vyvážela firma z Varnsdorfu v 80. letech do celého světa. Loni ale společnost zanikla. Teď by takzvaná Elitka oslavila sto let fungování. Umělkyně Kateřina Šedá s kolegy se během roční práce spojila se sedmi sty bývalými zaměstnanci firmy a uspořádala třídenní děkovnou a vzpomínkovou akci, při níž zorganizovala originální setkání zaměstnanců s „vedením“. „Myslím, že máme obrovský problém se loučit se zaměstnanci,“ popsala v Interview ČT24.

Cílem projektu Elitka 100 je nejen zavzpomínat na dřívější slávu továrny, ale hlavně poděkovat zaměstnancům, kteří v ní strávili profesní život. „Snažím se trochu napravit křivdu, která často zaznívala na mnoha schůzkách takzvaných Eliťáků, že roky v Elitce byly krásné, ale nejhorší byl konec, kdy se s nimi nikdo nerozloučil a ze dne na den dostali vyhazov,“ řekla umělkyně v Událostech v kultuře.

Tým, který za projektem stojí, rozmístil po městě a okolí schránky, aby se mohli bývalí pracovníci přihlásit sami. „Jedna z věcí, která mě nejvíc zarazila, bylo to, že nám často ti lidé říkali, že dvacet let čekali, až zavoláte,“ řekla Šedá. Podle ní si totiž její respondenti zřejmě mysleli, že je nová ředitelka.

27 minut
Interview ČT24: Umělkyně Kateřina Šedá
Zdroj: ČT24

Vrcholem třídenní akce Šedé byl tak happening nazvaný Poslední směna, kdy se továrna ještě jednou a naposledy otevřela bývalým zaměstnancům. Výtvarnice v Interview ČT24 popsala, že zaměstnanci neustále řešili, co se s firmou stalo a proč skončila tak neslavně, proto se rozhodla, že z nich samotných udělá „elitu“. Nejvíce si prý cení vzpomínek, proto jim rozdala bankovky s jejich podobiznami v hodnotě tří set tisíc korun, které znázorňovaly i jejich historii.

„Všichni, kdo přišli, byli postupně zváni k řediteli, ten jim za práci poděkoval a dostali odstupné. To odstupné je tři sta tisíc korun. Bankovky samozřejmě nejsou platné, v jejich součtu je to zhruba hodnota Elitky v devadesátých letech. Asi 210 milionů korun. Ty jsme tam rozdávali,“ popisuje.

Umíme se loučit?

Šedá do role ředitele obsadila herce Otakara Brouska – řada lidí byla prý ze známé osobnosti v šoku, důležité pro ni ale prý bylo, aby vyvolával pozitivní dojem z odcházení. „Bylo to strašně dojemné a krásné, všichni tam brečeli, děkovali,“ popisuje s tím, že projekt předčil očekávání.

Elite byla v 70. až 90. letech jedním z největších výrobců punčoch na světě. Někdejší člen vedení společnosti Petr Krauskopt loni deníku Mladá fronta Dnes řekl, že za rozhodnutím o ukončení provozu stál prodej areálu, kde firma sídlí. Ten totiž podniku nepatřil a výroba by se musela stěhovat. Výrobu a distribuci punčoch převzala zhruba před rokem Schindlerova pletárna v Krásné Lípě.

V roce 1924 se továrna nejmenovala Elite. Založila ji místní německá rodina Kunertových, až později dostala jméno, pro které je známá dodnes. V době své největší slávy zaměstnávala firma okolo tří tisíc lidí, po roce 2000 to bylo okolo 250. V továrně se loni uskutečnil den otevřených dveří, kterého se účastnila také Šedá. Krátce na to vyšlo oznámení o ukončení produkce.

3 minuty
Události v kultuře: Nový projekt Kateřiny Šedé
Zdroj: ČT24

„Mě to tehdy zaujalo a říkala jsem si, že Elitka by mohla být klíč jak spojit generace,“ uvedla autorka. Projekt Elitka 100 vznikl za podpory grantů z norských fondů, které získala iniciátorka projektu Tereza Swadoschová. Část peněz přispěla také radnice, podle Šedé se však zapojilo celé město, místní podnikatelé i studenti.

„Myslím, že máme obrovský problém se loučit za zaměstnanci. Nevíme, jak to máme dělat. Když někdo řekne ‚loučení s někým, kdo pracoval ve firmě celý život‘, tak vidíme okamžitě socialismus a nějaké medaile,“ míní. Jedním z jejích cílů prý bylo přijít na to, zda se dá zajímavě poděkovat, aby to rezonovalo v obří skupině seniorů, bývalých zaměstnanců. S komunitou je prý ale třeba pracovat dál, o co se prý bude snažit. Důležité podle ní ale je, aby i města investovala do komunitního života.

Šedá, označovaná někdy za performerku či sociální architektu, se dlouhodobě věnuje projektům na rozhraní různých uměleckých forem a společenského aktivismu. Často pracuje s jednotlivci i velkými skupinami lidí, jejich vztahy a stereotypy. Připravila například Národní sbírku zlozvyků, uspořádala Největší československé rande nebo do londýnské Tate Modern přestěhovala jihomoravskou obec Bedřichovice.

Projekt Kateřiny Šedé
Zdroj: ČTK/Ondřej Hájek

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
15:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
včera v 11:00

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
včera v 09:00

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025
Načítání...