Senátoři chtějí z daňového balíčku vyřadit patnáctiprocentní daň z prodeje akcií

3 minuty
Senátoři chtějí z daňového balíčku vyřadit patnáctiprocentní daň z prodeje akcií
Zdroj: ČT24

Většina senátorů se shodla na první změně v daňovém balíčku. Chtějí z něj vyřadit novou patnáctiprocentní daň z prodeje akcií, pokud zisk překročí dvacet milionů. Podle senátorů by to mohlo vést k odlivu firem do takzvaných daňových rájů. Na výši daně z příjmu pro zaměstnance se ale zatím Senát neshodl. Hospodářský výbor projedná celý balíček už ve středu.

Většinu hlasů pro pirátský návrh nové daně z prodeje firem dodalo v pátek při hlasování ANO. Šéf hnutí Andrej Babiš teď ale říká, že to byla chyba. „Je vidět, že Piráti chtějí zničit podnikání a podnikatele. Různé pirátské návrhy nás směřují někam k únoru 1948,“ tvrdí.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík smysl návrhu vysvětluje: „Za dlouhodobě neudržitelné považuji to, aby se z příjmů z práce v součtu s odvody odvádělo někde okolo 45 procent, a některé jiné příjmy byly úplně osvobozeny od daní.“

Předseda poslaneckého klubu a první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek na dotaz, proč jeho klub pro návrh hlasoval, odpověděl: „ Těžká otázka. My hlasujeme většinou podle stanoviska ministerstva financí. A to u tohoto konkrétního pozměňujícího návrhu mělo neutrální stanovisko,“ vysvětluje.

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) uvedla, že to do jisté míry byla eliminace daňové výjimky. „Nicméně už se na mě obrací velká řada firem, že to udělá obrovské problémy na trhu, tento necitlivý, neprojednaný návrh,“ dodala.

Výhrady má ODS i senátorské kluby

V horní parlamentní komoře odmítá zdanění zisků z prodejů firem hlavně ODS. Výhrady k nové dani ale mají i další senátorské kluby. Podle předsedy Senátu a místopředsedy občanských demokratů Miloše Vystrčila by měly malé a střední firmy, které byly vybudovány od základu a mají hodnotu víc než dvacet milionů korun, tendenci odcházet pryč z České republiky.

„Není dobré trestat úspěšné lidi, kteří například dvacet let budovali svoji firmu, platili daně státu,“ dodala předsedkyně senátorského klubu a první místopředsedkyně strany KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Celý balíček, jehož klíčovou součástí je návrh na snížení daní pro čtyři a půl milionu zaměstnanců, projedná Senát příští čtvrtek. Nejpozději do té doby by také měly být hotové změny, se kterými horní komora vrátí zákon zpátky do sněmovny. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
před 20 hhodinami

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
16. 1. 2026

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
16. 1. 2026

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
16. 1. 2026

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
15. 1. 2026Aktualizováno15. 1. 2026

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
15. 1. 2026Aktualizováno15. 1. 2026

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026
Načítání...