Se svým zaměstnáním je spokojeno téměř sedmdesát procent Čechů, ukazuje průzkum

Se svým zaměstnáním je nyní spokojeno 69 procent Čechů. Jde o nejlepší výsledek od začátku průzkumu v roce 2003. Více než polovina lidí se ale domnívá, že jejich měsíční příjem je nižší, než by si zasloužili. V současném zaměstnání chce zůstat téměř 80 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podíl lidí, kteří jsou ve své práci spokojeni, vzrostl od minulého roku o devět procentních bodů. „Nejvyšší úroveň spokojenosti jsme zaznamenali u podnikatelů či živnostníků, mezi kterými jsou spokojeny takřka čtyři pětiny,“ uvedli statistici. Naopak v nekvalifikovaných manuálních profesích je spokojeno 52 procent pracovníků, což je nejnižší podíl ze sledovaných kategorií.

Vztahy na pracovišti hodnotí více než tři čtvrtiny zaměstnanců kladně. Spokojenost s nimi úzce souvisí s celkovou spokojeností se zaměstnáním. Lépe vztahy v zaměstnání hodnotí vyšší odborníci a vedoucí pracovníci, naopak kritičtější bývají lidé se základním vzděláním nebo vyučení.

Se svým příjmem není spokojeno 55 procent zaměstnanců, loni to bylo 61 procent. Za adekvátní ho považuje 43 procent lidí, což je meziroční nárůst o osm procentních bodů. Od začátku průzkumu byla mezi Čechy největší spokojenost s měsíčním příjmem na konci 90. let, kdy dosáhla v průměru 68 procent.

Odchod ze zaměstnání nyní zvažuje 16 procent pracujících, což je zhruba stejně jako loni. Nejčastěji jsou to lidé ve věku 20 až 29 let, dotázaní se základním vzděláním, lidé se špatnou životní úrovní či nekvalifikovaní dělníci. Ztráty práce se obává rovněž 16 procent dotázaných.

Průzkum se uskutečnil od 18. do 29. července a zúčastnilo se ho 972 lidí. 

Po dlouhém období konjunktury se růst mezd zastavuje

Další průzkum, tentokrát personální agentury Grafton Recruitment, ukázal, že po dlouhém období konjunktury se nyní růst mezd zastavuje. Finanční ohodnocení i případné benefity si už nediktují zaměstnanci, ale rozhodují o nich opět zaměstnavatelé.

Kandidáti se současné situaci přizpůsobují a na čelní příčky svých priorit kladou stabilitu pracovního místa, jistotu práce a bezpečnost, a to i za cenu nižších příjmů, vyplývá z průzkumu. 

„Již od roku 2019 sledujeme postupné zpomalování růstu české ekonomiky, které letos ještě zvýraznila pandemie koronaviru. I když firmy mohly využít řadu vládních podpůrných opatření, dá se očekávat jak propad české ekonomiky o deset až patnáct procent, tak i růst nezaměstnanosti až na šest až deset procent,“ uvedl ředitel Grafton Recruitment Martin Malo.

Už nyní je podle něj patrný trend, kdy se na jedné straně výrazně snižuje počet nově otevíraných pozic u zaměstnavatelů, na druhé straně násobně roste počet volných uchazečů. Pro zaměstnavatele to znamená, že se mohou opět plně soustředit na výběr kvalitnějších kandidátů i na produktivitu práce. Ta v předchozích letech obecně spíše stagnovala.

Dalším efektem aktuálního vývoje pracovního trhu je i výrazné snížení fluktuace zaměstnanců, a to právě z důvodu nízkého počtu otevřených pracovních nabídek. 

„Dá se očekávat, že po zbytek roku nebude velký zájem o nábor uchazečů bez kvalifikace, nadále se však budeme potýkat s nedostatkem kvalifikovaných kandidátů, kteří dříve často přicházeli ze zahraničí, ale kvůli pandemii museli v mnoha případech opustit Česko. Přeshraniční nábor bude proto i nyní, v době rostoucí nezaměstnanosti, potřeba,“ upozornil Malo. 

Načítání...