Přechod na euro by inflaci jen zhoršil, tvrdí Řežábek. Je to mýtus, oponuje Špicar

15 minut
Události, komentáře: Pomohlo by zavedení eura české ekonomice?
Zdroj: ČT24

Česká míra inflace v rámci Unie přesahuje země eurozóny a znovu otevírá i otázku na možné zavedení eura. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar zastává názor, že euro by zlepšilo podmínky podnikatelů a následně i tuzemského hospodářství. Ekonom Pavel Řežábek se domnívá, že vláda republiku na jednotnou měnu nepřipravuje dost. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích.

Podle Radka Špicara by zavedení eura české ekonomice pomohlo. „Průměrná inflace v eurozóně  je deset procent. Inflace v nám nejvíc podobné ekonomice na Slovensku, které vlastní měnu a centrální banku nemá, je třináct procent. A Česká republika, kde její centrální banka intervenuje, jak může, a máme jedny z nejvyšších sazeb v Evropě vůbec, má jednu z nejvyšších inflací v Evropě,“ vypočítává Špicar. 

Dodává, že pro české podniky je těžké „bojovat na dvou frontách“, tedy jak s vysokou inflací, tak s tím, že se firmám kvůli vysokým úrokovým sazbám zdražují úvěry. Podle Špicara se to pak promítá i do ceny hypoték. „To by v eurozóně nebylo,“ myslí si. 

Vývoj kurzu koruny vůči euru
Zdroj: ČT24

Pavel Řežábek, ekonom a bývalý člen bankovní rady ČNB, varuje, že na zavedení eura není Česká republika připravena. Inflaci podle něj navíc ovlivňuje hlavně česká fiskální politika a jednání vlády. „V České republice se neudělalo téměř nic pro to, aby inflace byla nižší. Jestliže bychom měli zastropovány ceny energií, tak inflace by byla obdobná jako v jiných státech EU,“ tvrdí Řežábek. 

Podle ekonoma není Česká republika na přijetí eura připravena. „Nemáme rozumně nastavenou hospodářskou politiku, příjmy nám nestačí ani na výdaje bez obsluhy dluhu, a to jsou naše základní problémy. Pokud bychom byli v eurozóně, mohli bychom mít ještě nižší sazby a paradoxně by se fiskální politika mohla chovat ještě uvolněněji a nebezpečněji. Vždy jsem varoval, že pokud přijdeme o vlastní měnovou politiku, o to zodpovědnější musí být fiskální politika,“ tvrdí Řežábek. 

Vývoj meziměsíční inflace
Zdroj: ČT24

Spontánní „euroizace“ ekonomiky

Radek Špicar nicméně namítá, že podniky a lidé v Česku už ekonomiku spontánně „euroizují“. Firmy jsou podle něj unavené z toho, že Česká národní banka není schopna inflaci snížit. „Lidé si pořizují hypotéky v eurech, což je komplikované, ale pro podniky si pořizovat úvěry v eurech tak komplikované není a to se stává masivním jevem,“ tvrdí Špicar. 

Pavel Řežábek se ale domnívá, že přechod na euro by inflaci spíš zvýšil. „Je třeba si uvědomit, že naše sazba by nebyla sedm procent, ale blížila by se téměř nule, byla by nastavena podle evropské centrální banky a naše inflace by možná nebyla sedmnáct, ale třeba dvacet čtyři procent,“ varoval. 

Inflace v Evropské unii
Zdroj: ČT24

Podle Radka Špicara ale podobná varování a apely na to, abychom na euro přešli teprve, až to pro nás bude výhodné, posloucháme už třicet let.

„Začíná to být trapné,“ myslí si. „Slovensko je dobrým příkladem. Zbavilo se měny a centrální banky, nemůže nic ovlivnit, sazby se určují podle někoho jiného, a sedmdesát procent obyvatel je naprosto spokojeno s eurem a ke slovenské koruně by se nechtělo vracet.“ Dodal, že na Slovensku zdražování s přechodem na euro nenastalo a jde jen o mýtus.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 8 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 10 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 11 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
29. 4. 2025Aktualizovánovčera v 01:42
Načítání...