Inflace v prosinci opět mírně zrychlila

7 minut
Události: Inflace a maloobchodní tržby
Zdroj: ČT24

Spotřebitelské ceny v České republice v prosinci meziročně stouply o rovná tři procenta, inflace tak zrychlila z 2,8 procenta v listopadu. Ceny pro spotřebitele se zvýšily nejvýrazněji od prosince 2023. Vliv na to měly ceny potravin a bydlení. Meziměsíčně ceny klesly o 0,3 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý loňský rok však průměrná míra inflace činila 2,4 procenta, což bylo nejméně za šest let. V roce 2023 byla průměrná inflace 10,7 procenta, vyplývá z údajů ČSÚ. Předseda ČSÚ Marek Rojíček upozornil na to, že celoroční inflace se loni vrátila na hodnoty, které byly v Česku běžné po roce 2000. V evropském srovnání se Česko podle něj pohybuje ve třetině zemí s nejvyšší inflací, zároveň ale je tempo růstu cen nižší než v ostatních státech visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Potraviny a nealkoholické nápoje v prosinci meziročně zdražily o 1,7 procenta, částečně to bylo srovnáním s prosincem 2023, kdy ceny meziměsíčně klesly. Ceny vajec v prosinci meziročně vzrostly o víc než třetinu, olejů a tuků o téměř 17 procent , ovoce o téměř šest procent a čokolády a čokoládových výrobků o 28 procent.

Vzhůru šly ceny lihovin meziročně o 3,4 procenta, piva o 4,8 procenta a tabákových výrobků o sedm procent. Zlevnilo víno. Meziroční pokles cen pohonných hmot a olejů v prosinci zpomalil na 2,6 procenta.

„Na meziroční růst cenové hladiny měly v prosinci největší vliv ceny v oddíle bydlení,“ shrnul ČSÚ. Bydlení, voda, energie a paliva zdražily o 3,9 procenta. Vzrostly ceny nájemného, vodného a stočného, elektřiny a tepla, snížily se u zemního plynu. O téměř pět procent zdražily dovolené s komplexními službami, klesly ceny oděvů o 0,4 procenta a obuvi o 2,3 procenta. Ceny zboží vzrostly úhrnem o 1,7 procenta a ceny služeb o pět procent, doplnil úřad.

„Průměrná míra inflace za rok 2024 činila 2,4 procenta. Ceny zboží úhrnem v roce 2024 vzrostly o 0,9 procenta a ceny služeb o 5,1 procenta,“ řekla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Celoroční inflace byla naposledy nižší v roce 2018, kdy činila 2,1 procenta. V roce 2022 vystoupala na 15,1 procenta.

Výsledek podle analytiků předčil očekávání

Meziroční inflace v prosinci byla i přes nárůst pod očekáváním finančního trhu. „V závěru roku inflace podle očekávání zrychlila, podařilo se jí ovšem udržet na horní hranici tolerančního pásma inflačního cíle centrální banky,“ podotkl hlavní ekonom české pobočky Deloitte David Marek. Podle něj by měla navíc v následujících měsících začít inflace opět klesat. To by mělo ČNB umožnit další snižování úrokových sazeb, myslí si. „Inflace dnes není hlavní problém, tím je slabý růst HDP,“ dodal Marek.

Zvýšení meziroční inflace zapříčinil výhradně efekt srovnávací základny, když v prosinci roku 2023 nastala velmi výrazná meziměsíční deflace, připomněl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Tehdy to podle něj souviselo s marketingovou strategií obchodníků s potravinami, kteří lákali zákazníky na „předčasné“ snížení daně z přidané hodnoty dříve, než ve skutečnosti začalo platit. Zároveň tehdy velmi výrazně zlevňovaly pohonné hmoty.

Inflace letos zřejmě zůstane v pásmu dvou až tří procent, ale blíž hornímu okraji uvedeného intervalu, odhadl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Příjemným překvapením je prosincová inflace i podle viceguvernérky České národní banky Evy Zamrazilové. „Když vidím, kde se pohybuje statistická základna pro rok 2025, tak se domnívám, že lednové číslo (inflace) bude s vysokou pravděpodobností začínat dvojkou, a nikoli trojkou. Ruku v ruce s tím se zvyšuje i pravděpodobnost, že uvolňování měnové politiky bude moct na začátku letošního roku pokračovat,“ řekla. Bankovní rada ČNB v prosinci uvolňování měnové politiky po roce přerušila, když základní úrokovou sazbu ponechala na čtyřech procentech.

Ve své prognóze očekávala ČNB prosincovou inflaci o 0,3 procentního bodu vyšší. Pomaleji, než se předpokládalo, zdražovaly hlavně potraviny, nápoje a tabák, které meziročně zdražily o 3,3 procenta. Prognóza ČNB přitom počítala s 4,8 procenta, uvedl náměstek ředitele sekce měnové Jakub Matějů. Nad očekávání ČNB naopak vzrostly regulované ceny, které se proti prosinci 2023 zvýšily o 6,6 procenta, zatímco centrální banka předpokládala růst o 5,8 procenta.

Maloobchodní tržby zpomalily meziroční růst

Maloobchodní tržby v Česku bez prodejů a oprav motorových vozidel v listopadu zpomalily růst, meziročně stouply o 4,3 procenta, v říjnu vzrostly po revizi o 5,1 procenta. Meziměsíčně se tržby obchodníků snížily o 0,1 procenta, prohlásil ČSÚ.

„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy v listopadu pokračovaly v meziročním růstu, přičemž tempo růstu se oproti předchozím čtyřem měsícům zmírnilo. Ke zvýšení tržeb maloobchodu nejvíce přispěl internetový a zásilkový prodej a prodej pohonných hmot,“ řekla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Internetovým a zásilkovým obchodům tržby meziročně vzrostly o 14,1 procenta a za pohonné hmoty stouply o 10,8 procenta. Za nepotravinářské zboží činil meziroční růst 5,5 procenta a za potraviny o 0,4 procenta.

Tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky meziročně vzrostly o 12,9 procenta a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 3,7 procenta. V prodejnách s oděvy a obuví tržby stagnovaly. Naopak v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,3 procenta klesly. Nižší meziroční tržby zaznamenaly i obchody s výrobky pro domácnost a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci.

V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 0,7 procenta, ty s převahou nepotravinářského zboží evidovaly meziroční růst tržeb o 14,5 procenta. Tržby ve specializovaných prodejnách potravin se naopak o 3,1 procenta snížily.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziročně stouply o 2,8 procenta, v tom za opravy motorových vozidel byly vyšší o 2,9 procenta a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů stouply o 2,8 procenta. Ve srovnání s říjnem vzrostly tržby za prodej a opravy motorových vozidel o 0,3 procenta.

Statistici zveřejnili také informace o listopadovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Ceny vývozu a dovozu podle nich v tomto měsíci ovlivnilo oslabení koruny vůči euru a dolaru. Ceny vývozu se meziměsíčně zvýšily o 0,9 procenta, meziročně rostly o 4,5 procenta. Dovozní ceny meziměsíčně stouply o 0,8 procenta, meziročně se zvýšily o 2,4 procenta. „V meziměsíčním i meziročním srovnání výrazně rostly ceny elektřiny,“ uvedl ČSÚ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 57 mminutami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 6 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 14 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...