Inflace se vyvíjí dle prognózy, říká Kubíček z ČNB. Matesová upozorňuje na rizika

21 minut
Meziroční inflace v červenci zpomalila na 8,8 %
Zdroj: ČT24

Pro nás je podstatné, že se inflace se vyvíjí zcela s naší prognózou, uvedl v Událostech, komentářích člen rady České národní banky Jan Kubíček a dodal, že rada je se snižováním úrokových sazeb velmi opatrná. Ekonomka a bývalá česká zástupkyně při Světové bance Jana Matesová upozorňuje, že rizik je stále příliš mnoho.

Spotřebitelské ceny v červenci stouply o 8,8 procenta, v červnu byly meziročně vyšší o 9,7 procenta. Kladný vliv na to měly zejména ceny potravin, informoval ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply o půl procenta.

„Meziměsíční růst je způsobený sezónními vlivy – tentokrát to byl vliv rekreací, jejichž ceny rostly o pět procent meziměsíčně. Trochu nám rostly i ceny pohonných hmot, ale podstatné je, že se ten celek vyvíjí v souladu s naší prognózou prakticky přesně,“ vysvětlil Kubíček. 

Matesová podotkla, že je samozřejmě dobře, že inflace meziročně klesá, ale je to podle ní zcela očekávané. „Loni tam byla vysoká srovnávací základna,“ připomněla. Zmínila rovněž, že 8,8 procenta sice v kontextu minulých měsíců zní optimisticky, ale proti červenci roku 2021 je to skoro osmadvacetiprocentní nárůst. „Úspory lidí ztratily hodnotu osmadvaceti procent za ty dva roky,“ dodala.

ČNB chce splnit cíl za půl roku, řekl Kubíček

Podotkla také, že Česko má pořád jednu z nejvyšších inflací v Evropské unii. „Země, které byly dříve s inflací mnohem více nad námi – jako pobaltské republiky, kde jsou geopolitická a energetická rizika mnohem vyšší než u nás –, klesly pod naši úroveň,“ upozornila. 

Kubíček zmínil, že současná doba je velmi nejistá. „V první polovině roku nás znepokojoval vývoj rozpočtu a vývoj mezd. Nyní si myslíme že oba tyto faktory by neměly být podstatným rizikem,“ podotkl s tím, že nejistotou je rovněž vývoj cen energií a plynu. „Naši analytici se domnívají, že se věci budou vyvíjet dobře, ale samozřejmě nejistota tady vždycky je,“ dodal.

Připomněl, že bankovní rada ČNB si klade za cíl dvouprocentní úrokové sazby. „V podstatě bychom za pět měsíců či za půl roku měli být na něm,“ předeslal s tím, že neumí říct, jestli ke snížení dojde koncem roku, nebo až na začátku příštího. „Chceme si být jisti, že opravdu zvládneme inflační očekávání, že zadusíme tu inflaci definitivně, aby se nám nestalo, že ulpíme na čtyř- nebo pětiprocentní inflaci,“ dodal. 

Matesová: Trhy jsou nervózní, výkyvů je mnoho

Matesová v souvislosti se snižováním úrokových sazeb zmínila, že má pro opatrné kroky ČNB pochopení. Podle ní velmi záleží na tom, jaké je prostředí, a rizika ve vnějším prostředí jsou pořád vysoká, například geopolitická situace.

„Vidíme poměrně rychlý nárůst cen ropy poté, co Saúdská Arábie i Rusko vyhlásily, že budou denně snižovat produkci ropy. (…) Hned výrazně stouply ceny ropy na světových trzích,“ podotkla s tím, že se rovněž neví, jak se vyvinou ceny obilí a dalších komodit.

„Je tu další vyhrožování Ruska jiným zemím, jeví se jako enormně nutné zvyšovat rychlost zbrojení, ale to také hodně znervózňuje trhy, zkrátka trhy jsou nervózní, výkyvů je mnoho,“ dodala. Podle ní inflace obecně nejde stlačit bez částečného zbrzdění ekonomické aktivity.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
07:42Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 14 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 14 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánovčera v 19:58

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
včera v 15:50

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
včera v 13:47

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...