Inflace se v dubnu zvýšila

8 minut
Události: Inflace v dubnu zrychlila
Zdroj: ČT24

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta po březnovém zvýšení o dvě procenta. Inflaci táhly vzhůru hlavně ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z informací, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v dubnu stouply o 0,7 procenta.

„Dubnové zrychlení meziročního růstu cen na téměř tři procenta bylo způsobeno především růstem cen potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Ceny zboží v dubnu v úhrnu meziročně vzrostly o 1,4 procenta a ceny služeb se zvýšily o 5,3 procenta.

Z potravin většina sledovaných položek v dubnu zmírnila meziroční pokles. Ceny mouky byly v dubnu nižší o víc než devatenáct procent, masa o téměř čtyři procenta, polotučného trvanlivého mléka o 11,4 procenta a vajec o 15,5 procenta. Zdražila zelenina o 2,4 procenta a čokoláda o víc než devět procent. Ceny nealkoholických nápojů zrychlily meziroční růst na 5,4 procenta.

„Na meziroční růst cenové hladiny měly již tradičně největší vliv ceny v oddíle bydlení,“ uvedli statistici. Ceny nájemného z bytu se zvýšily o 7,2 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,6 procenta, vodného a stočného o víc než desetinu, elektřiny o dvanáct procent a tepla a teplé vody o 2,8 procenta. Zemní plyn v dubnu proti loňsku zlevnil o 5,8 procenta a cena tuhých paliv byla nižší o téměř pět procent.

Lihoviny se v dubnu prodávaly meziročně o 10,4 procenta dráž, cena vína stoupla o 5,5 procenta, piva o 6,5 procenta a tabákových výrobků o 7,1 procenta. Pohonné hmoty a oleje zdražily o 8,4 procenta. Za stravovací služby lidé v dubnu platili o téměř osm procent víc než před rokem, za ubytovací služby o víc než devět procent víc.

V meziměsíčním srovnání ceny zboží úhrnem vzrostly o procento a ceny služeb zůstaly na březnové úrovni. Nealkoholické nápoje proti březnu zdražily o 2,8 procenta, vepřové maso o 4,6 procenta, zelenina o 2,3 procenta a čokoláda o téměř jedenáct procent. Vzhůru šly také ceny pečiva, drůbeže, uzenin a sýrů, klesly ceny ovoce. Alkohol zdražil i meziměsíčně, víno o 5,4 procenta, lihoviny o 3,8 procenta a pivo o 1,4 procenta. O 1,2 procenta vzrostly ceny tabákových výrobků, o 2,7 procenta ceny pohonných hmot a olejů. Meziměsíčně zlevnily dovolené s komplexními službami o 4,2 procenta.

Dubnová inflace byla nad prognózou ČNB kvůli potravinám

Dubnová meziroční inflace 2,9 procenta byla o 0,4 procentního bodu výš, než očekávala Česká národní banka (ČNB). Rozdíl způsobilo zdražení potravin, ostatní položky byly v souladu s prognózou centrální banky, uvedl v komentáři k vývoji spotřebitelských cen ředitel měnové sekce ČNB Petr Král. Předpokládá, že po zbytek roku se bude inflace pohybovat v blízkosti dvouprocentního cíle centrální banky.

„Zatímco prognóza předpokládala v dubnu pokračující, i když zmírňující se meziroční pokles cen potravin, ve skutečnosti potraviny lehce zdražily,“ uvedl Král. Ceny potravin, nápojů a tabáku se zvýšily o jedno procento, prognóza očekávala jejich pokles o půl procenta. Král ale zdůraznil, že ceny potravin jsou jednou z nejvíc kolísavých položek spotřebního koše. „Kvalitativní vyznění jarní prognózy ČNB tak zůstává v platnosti. Podle ní se inflace bude v průběhu celého letošního roku pohybovat na dohled dvouprocentního cíle,“ uvedl.

Jádrová inflace, která zahrnuje výrobky a služby nepodléhající regulaci ani výrazným cenovým výkyvům, v dubnu zvolnila na 2,6 procenta z březnových 2,7 procenta a byla v souladu s očekáváním ČNB.

ČSÚ v pondělí zveřejnil také informace o březnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. U vývozních cen zrychlil meziroční růst na 1,8 z únorových 1,6 procenta. Dovozní ceny vzrostly meziročně o 0,1 procenta po únorovém poklesu o 1,1 procenta. „V meziročním srovnání pokračovalo výrazné snížení cen elektřiny, ve vývozu i dovozu o více než třicet procent,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně byly ceny vyváženého zboží vyšší o 0,1 procenta a dováženého o 0,4 procenta.

Ekonom společnosti MND a Vysoké školy ekonomické v Praze Martin Janíčko by z dubnových čísel nedělal žádné dramatické závěry. Míra inflace je sice vyšší než očekávala ČNB, podle něj za tím stojí menší snižování cen u potravin a přetrvávající inflace v sektoru služeb.

9 minut
Ekonom Martin Janíčko hovořil o vývoji inflace v dubnu
Zdroj: ČT24

„Největší potenciál zvyšování cen je stále u služeb, protože jejich ceny stále dohánějí inflaci cen zboží, což je typická situace u konvergujících ekonomik. (...) Nicméně, že by se domácnosti měly bát, to určitě ne,“ myslí si Janíčko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čínská AI DeepSeek spustila volný pád akcií části technologických firem v USA

Spuštění levné čínské aplikace umělé inteligence DeepSeek otřáslo technologickým sektorem v USA. Akcie firem rychle oslabily, u výrobce čipů Nvidia o téměř 17 procent. Tržní hodnota této společnosti tak klesla skoro o 600 miliard dolarů (asi 14 bilionů korun), což je nejprudší jednodenní pokles v historii akciového trhu USA, píše stanice CNBC. Prezident Donald Trump to označil za budíček pro firmy zabývající se umělou inteligencí (AI).
08:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Koalice se pře o výpovědi bez udání důvodu

Znovu ožívá koaliční pře o výpovědi bez udání důvodu. Poslanci ODS a TOP 09 připojili tuto možnost k takzvané flexibilní novele zákoníku práce. Zbylé vládní strany s úpravou nesouhlasí. Pokud by firma ke snadnějšímu propouštění sáhla, musela by dotyčnému vyplatit minimálně dvojnásobné odstupné. Některých zaměstnanců by se podniky tímto způsobem zbavit nesměly. Ve druhém čtení poslanci návrh projednají v úterý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Horská: Evropa je skvělá v průměrnosti. Investujme víc do inovací, apeluje Rafaj

Evropa musí jasně říci, jestli chce fungovat jako celek, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. V Praze se v pondělí koná konference o českých prioritách v EU, které se účastnili čeští politici i odborníci. Ředitel Evropské obranné agentury Jiří Šedivý míní, že EU vždy spoléhala v rámci obrany na NATO, protože to je úkolem Aliance, ale to neznamená, že nemůže posilovat vlastní obranu. Ekonomka Helena Horská zmínila, že Evropa má mezery v investicích a je skvělá v průměrnosti. Zmínila, že v Evropě není nedostatek peněz na inovace, jen je neumí využívat.
před 20 hhodinami

VZP loni hospodařila s plánovaným deficitem pět miliard

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) hospodařila loni podle předběžných dat s deficitem pět miliard korun, který však plánovala i v rozpočtu. Pokryje ho ze zůstatků předchozích let. Letos pojišťovna plánuje náklady ve výši 321 miliard korun a schodek 7,8 miliardy korun.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Nová čínská umělá inteligence láme rekordy. Vyrobili ji prý „na koleně“

Nejstahovanější aplikací umělé inteligence ve Spojených státech se stal čínský chatbot DeepSeek. Je nejen úspěšný, ale podle dostupných informací i extrémně levný. To vyvolává obavy investorů ze směru, kterým se ubírá vývoj západních umělých inteligencí. Také to narušuje „AI dominanci“, ve kterou věří nová americká administrativa Donalda Trumpa.
včera v 13:47

Pokles cen ropy a plynu bude stabilní, věří expert

Ropa po vyhlášení plánů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na světových trzích začala zlevňovat. „Vypadá to na stabilní vývoj s mírným poklesem ceny,“ věří energetický poradce Vratislav Ludvík. Zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška míní, že aktuální psychologický dopad na ceny je krátkodobý. Hosté pořadu Otázky Václava Moravce také mluvili o evropském a českém odběru plynu a domácích energetických problémech.
26. 1. 2025Aktualizováno26. 1. 2025

Windfall tax i přes nižší výnos od bank výrazně pomohla rozpočtu

Banky loni zaplatily na dani z neočekávaných zisků necelou půl miliardu korun, zjistila z dat Finanční správy Česká televize. Oproti předchozímu roku jde o zhruba třetinový pokles. Přitom když stát daň zaváděl, očekával, že od peněžních domů vybere přes třicet miliard. Naopak energetické firmy odváděly oproti původním předpokladům ve výši sedmnácti miliard korun skoro dvaapůlkrát tolik. I tento výnos pomáhá koalici udržet plánovanou bilanci rozpočtu. Na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií dal stát loni dvanáct miliard korun.
26. 1. 2025

Justiční šéfové už rozeslali soudcům platové výměry, příslušnou novelu ale ještě posoudí Senát

Soudy nečekaly na úpravu zákona o platech ústavních činitelů a justiční šéfové už rozeslali soudcům platové výměry, které počítají s růstem podle trojnásobku průměrné mzdy, řekl ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). To je víc, než chce vláda. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) přitom míní, že pokud vládní návrh nezačne platit do konce měsíce, ústavní činitelé nedostanou lednovou výplatu. Novelu ještě posoudí senátoři, a mnoho z nich má výhrady.
25. 1. 2025
Načítání...