Firma OKD připravuje poslední poruby pro těžbu uhlí. Její případné prodloužení bude na ministerstvu

Společnost OKD připravuje pro těžbu černého uhlí poslední takzvané poruby, tedy důlní díla, ve kterých se dobývá užitkový nerost. Poslední vozíky by měly surovinu dopravit na povrch v polovině příštího roku. Energetické uhlí má přitom společnost už do konce letošního roku vyprodané. O případném prodloužení těžby by ale muselo rozhodnout ministerstvo financí, které chce v nejbližších týdnech zveřejnit výsledky analýzy.

Horníci v těchto dnech vyztužují a připravují poslední poruby pro těžbu černého uhlí. „Následovat budou přípravy, kdy se razí chodby, které jsou pro provoz porubu potřebné. Každý porub má takzvanou výchozí prorážku, úvodní těžní chodbu, výdušnou chodbu,“ popsal provozní ředitel OKD David Hájek.

Ředitel uvedl, že společnost momentálně dokončila přípravy dvou porubů, další čtyři pak připraví v následujících měsících. „Nejefektivnější by pro nás bylo, kdyby každý porub byl co nejdelší, ale omezují nás tektonické poruchy,“ řekl Hájek.

Zájem je, a to i v zahraničí

Podle předsedy představenstva OKD Romana Sikory zájem o těžbu stále je. „Směřujeme k naplnění ročního plánu těžby na úrovni zhruba 1,3 milionu tun. V tuto chvíli je poměrně značný zájem o naše výrobky jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Prioritně se ovšem snažíme naplnit potřeby tuzemských odběratelů,“ uvedl.

Černého uhlí je momentálně na trhu málo. Tomu odpovídá i jeho neustále narůstající cena. Jestli se ale bude na Karvinsku dále těžit, nejspíš až v létě odpoví analýza hlavního akcionáře OKD, tedy společnosti Prisko, která spadá pod ministerstvo financí.

Těžba má pokračovat do poloviny roku 2023

Uhlí se má na Karvinsku těžit do druhého kvartálu roku 2023. Představenstvo OKD to schválilo už v dubnu. Podle původních plánů přitom měla těžba skončit už letos. Prodloužení souvisí se zajištěním energetické bezpečnosti státu, zejména po invazi Ruska na Ukrajinu.

„Vnímáme, že otázka zajištění energetické bezpečnosti je velmi důležitá, takže jsme požádali orgány společnosti, aby daly dohromady analýzu, která by přesně zmapovala tyto věci, jestli vůbec pokračování (těžby) je možné, a dále se potom touto otázkou budeme zabývat,“ řekl už dříve náměstek ministra financí Roman Binder.

Prioritním cílem je podle Sikory určit budoucnost lokalit Sever a Jih Dolu ČSM. Posouzení případného obnovení těžby v některém z dolů, kde už těžba skončila a které přešly pod státní podnik Diamo, ale bude rovněž předmětem analýzy.

Načítání...