Dopady amerických cel na evropskou a českou ekonomiku diskutovali bývalí ministři financí Ivan Pilný a Ivan Pilip v Událostech, komentářích. Oba se shodli na potřebě posílení konkurenceschopnosti Evropské unie. Zatímco Pilip vyzval k posílení vnitřního trhu, Pilný kritizoval míru byrokracie a podpořil investice do inovací.
EU je jen nákupčí, míní Pilný. Musíme prohloubit vnitřní trh, říká Pilip
„Zvolení a inaugurace prezidenta Trumpa je poslední signál k tomu, aby si Evropa uvědomila, že musí posílit svou konkurenceschopnost a že hodiny ukazují už pět minut po dvanácté,“ prohlásil bývalý ministr financí Ivan Pilný.
Podle něj dochází k tomu, že Evropa má mnoho priorit, ale nedokáže naplit žádnou. Podle Pilného by měla omezit byrokracii a „některé plány v Green Dealu se budou muset vrátit k realitě“. Pokud se nepodaří evropskou konkurenceschopnost obnovit, tak o ni kontinent definitivně přijde, míní Pilný.
Musíme prohloubit vnitřní trh, míní Pilip
Podle Pilipa zavedení cel ze strany USA ovlivňuje globální ekonomiku a narušuje obchodní řetězce nadnárodních firem. „V USA se mluví o recesi. Uvědomme si, že pokud bude toto při stupni globalizace pokračovat, tak to může zasáhnout celý svět způsobem srovnatelným třeba s často připomínanými 30. léty,“ dodal.
„Je nutné reagovat tím, že se prohloubí vnitřní trh. Uvědomme si, že Evropa má víc než půl miliardy obyvatel. Řada překážek jednotného trhu existuje zejména v sektoru služeb a domácí poptávka může být velkým tahounem ekonomiky,“ řekl Pilip.
Podle něj by Evropa měla také hledat nové obchodní partnery, protože „minimálně na čtyři roky se Spojené státy stávají velmi málo věrohodným obchodním partnerem“. „Počítejme s tím, že éra Trumpa může být určitou odchylkou, ale je znamením toho, že význam Evropy pro Spojené státy se snižuje, a to bude dlouhodobá tendence,“ domnívá se Pilip.
Nemáme vlastní inovace, varuje Pilný
Pilný upozornil, že významná přidaná hodnota na poli umělé inteligence (AI) a v dalších oblastech se koncentruje mimo Evropu. „Mluví se o tom, kolik Spojené státy vydávají na Evropu, ale už méně se mluví o tom, že za rok se inovace objeví na normálním trhu,“ prohlásil. Dodal, že Evropa se stala nákupčím a nemá vlastní inovace.
Podle Pilného chybí inovace i v Česku a peníze nesměřují do projektů, které by mohly posunout místní ekonomiku do oblasti přidané hodnoty. „Něco tady vytvoříme, ale někdo v Evropě nebo jinde si to prodá za vlastní ceny,“ sdělil.
Pilip zdůraznil, že školství i sociální politika nebo zdravotnictví, kam směřují velké výdaje z českého státního rozpočtu, jsou v plné kompetenci národních států, a proto nevidí chybu pouze na evropské úrovni.
„Když musíte vstoupit na energetický trh a začne se šachovat s emisními povolenkami jako s produktem, nikoliv jako s posílením zelené strategie, tak v tom okamžiku všechny firmy, zejména ty průmyslové – a Česká republika je průmyslová země – jsou tím výrazně ovlivněny,“ oponoval Pilný.