Dvojí kvalitu potravin si výrobce vždy odůvodní, zvítězil lobbing, tvrdí Sehnalová. Podle Jourové je i tak směrnice úspěch

14 minut
Dvojí kvalita je pořád možná, tvrdí Sehnalová. Přesto je to úspěch, oponuje Jourová
Zdroj: ČT24

Kompromisní varianta evropské směrnice o dvojí kvalitě výrobků nic nevyřešila, domnívá se europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). Svůj podíl na tom mají lobbisté, kteří dostali na svou stranu zástupce Francie, Německa a Velké Británie. Podle eurokomisařky Věry Jourové (ANO) je ale i tato varianta směrnice úspěch. Sehnalová a Jourová o tématu diskutovaly v Událostech, komentářích.

Problém dvojí kvality výrobků prodávaných v zemích Evropské unie podle Olgy Sehnalové po středečním schválení směrnice nezmizí. „Je to kompromis, dvojí kvalitu potravin nezakazuje. Výrobcům dává nekonečné množství variant, jak si svoji praxi mohou obhájit. Už dnes si dokáží všechny rozdíly nějak odůvodnit,“ upozorňuje europoslankyně, která se problematice dvojí kvality věnuje již od roku 2011.

„Evropská komise přistoupila k bezprecedentnímu kroku, kdy povinnost označovat dvojí kvalitu uvedla v té části směrnice, která je právně nezávazná,“ vysvětlila. Za klíčové považuje to, že není definované, v jakých případech je dvojí kvalita přípustná, a kdy už ne.

„Není zřejmé, co jsou objektivní a odůvodnitelné případy. Proto se bojím, že ani dozorové orgány nebudou příliš žhavé se do sporů o dvojí kvalitu pouštět. A proto si myslím, že směrnice nic nevyřešila,“ konstatovala Sehnalová.

Jde podle ní o vítězství lobbistů: „Výrobci odněkud pochází, samozřejmě lobbovali tam, kde jim bylo dopřáno sluchu. To se odrazilo na pozici Francie, Německa, Británie, které byly silně proti tomu, aby se dvojí kvalita nějak řešila.“ 

S tím souhlasí i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Ty produkty nesmí být ve stejném obalu. Ale mohou být podobné. To znamená, že stačí nepatrná změna – a už se to může prodávat,“ upozornil.

Teď záleží na inspektorech, tvrdí Jourová

Věra Jourová trvá na tom, že jde o úspěch. „Poprvé máme zákaz dvojí kvality zakotvený ve směrnici o neférových praktikách. Je tam povinnost informovat spotřebitele, po tom přece občané volali.“

Součástí dobré praxe je podle ní i to, že řada změn se odehrává i na základě tlaku spotřebitelů. „Jednám s těmi výrobci, kterých se to týká. A už vidím u řady produktů změnu receptury. Tyhle změny pocítíme i bez zákona, bez směrnice,“ uvedla Jourová.

Podle ní teď záleží na tom, jak rychle tuzemští politici přijmou nový zákon opírající se o evropskou směrnici, a na tom, jak aktivní bude obchodní inspekce. Jasněji má být koncem dubna, kdy se Jourová sejde s předsedou zemědělského výboru ve sněmovně Jaroslavem Faltýnkem (ANO) a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD).

„Pokud bude inspekce konat, výrobky prověří a zjistí mezi nimi rozdíly, tak si neumím představit, že by výrobci měli nějaké rozumné argumenty pro obhajobu. A já české inspekci věřím,“ dodala eurokomisařka.

Srovnání výrobků: testování dvojí kvality výrobků na společném trhu EU, říjen 2017
Zdroj: VŠCHT

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
před 2 hhodinami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trump obviňuje státy z vysokých cel vůči USA, data WTO ale ukazují jiné údaje

Americký prezident Donald Trump ve středu představil cla namířená na zboží z celého světa. Výši tarifů přitom zdůvodňoval údajnými vysokými cly, kterým má čelit americké zboží. Tento výpočet ale vyvolal řadu otázek. Grafika v tomto článku nabízí přehledné porovnání výše nově oznámených cel ze strany USA, údajné tarify na vývoz z USA podle výpočtu Bílého domu a pak výše cel, které USA mají čelit v jednotlivých zemích podle dat Světové obchodní organizace (WTO).
před 15 hhodinami

Trump oznámil vysoká cla na dovoz z řady zemí

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
2. 4. 2025Aktualizovánovčera v 01:31
Načítání...