Ceny v průmyslu meziročně klesly poprvé za více než tři roky

4 minuty
Události: Situace v průmyslu a inflace
Zdroj: ČT24

Ceny průmyslových výrobců v Česku v lednu meziročně klesly o 1,8 procenta, byly tak nižší poprvé za víc než tři roky. V zemědělství se výrobní ceny snížily o 19,8 procenta. Ceny stavebních prací se ve srovnání s loňským lednem zvýšily o dvě procenta a u tržních služeb pro podniky vzrostly o 4,6 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

„V meziročním srovnání ceny v průmyslu klesly téměř o dvě procenta, což byl první pokles od listopadu 2020. V zemědělství se ceny meziročně snížily již devátý měsíc v řadě, tentokrát téměř o dvacet procent,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Loni v prosinci ceny v průmyslu meziročně vzrostly o 1,4 procenta, v zemědělství klesly o 19 procent.

Meziměsíčně ceny v lednu v průmyslu vzrostly o 2,5 procenta, v zemědělství se zvýšily o 0,7 procenta. Za stavební práce se v lednu platilo stejně jako v prosinci, za tržní služby pro podniky o 0,1 procenta méně.

V lednu byly v průmyslu meziročně nižší ceny základních kovů o 12,3 procenta, v potravinářství klesly o 5,3 procenta, u chemických látek a přípravků o 12,4 procenta, u dřevěných a korkových výrobků o pětinu. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se snížily o 0,7 procenta a ropy a zemního plynu o 19,5 procenta.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) statistiku vítá, ale vnímá i rizika. „Je to samozřejmě otázka hospodářského růstu v Německu, kde ty problémy nejsou nejoptimističtější. A propojení české ekonomiky s německou je samozřejmě výrazné,“ podotýká.

Podle místopředsedy hnutí ANO a bývalého ministra průmyslu Karla Havlíčka byly ceny v Česku v minulosti už tak vysoko, že nelze, aby rostly dále. „Ale musíme si uvědomit, že průmysl se ze stran své výkonnosti dostává do velkých problémů,“ dodal Havlíček.

Vyšší ceny ovoce i zeleniny

V zemědělství ceny meziročně klesly v rostlinné výrobě o 25,3 procenta a v živočišné o 12,9 procenta. O víc než třetinu zlevnily obiloviny a o víc než čtvrtinu olejniny. Zvýšily se ceny ovoce o 34,7 procenta, brambor o 29,1 procenta a zeleniny o 5,6 procenta. Zhruba o pětinu proti loňskému lednu klesly ceny vajec a mléka, dolů šly také u drůbeže a skotu. Vyšší o 4,2 procenta byly ceny prasat.

Meziroční dvouprocentní odhadovaný nárůst cen stavebních prací v lednu následoval po prosincovém zvýšení o 2,4 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví ale proti loňskému lednu klesly o 1,1 procenta.

Meziroční růst u cen tržních služeb pro podniky zůstal v lednu téměř stejný, v prosinci se zvýšily o 4,4 procenta. V lednu vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu, za služby v oblasti zaměstnání a za poštovní a kurýrní služby. Víc než před rokem podniky platily také za služby v oblasti nemovitostí, za právní a účetnické služby a za vydavatelské služby.

Není důvod k růstu spotřebitelských cen, míní analytici

Vývoj výrobních cen potvrzuje, že nákladové tlaky v ekonomice odezněly a inflace slábne. Není důvod k dalšímu výraznějšímu růstu spotřebitelských cen, potraviny by naopak mohly ještě zlevnit, shodují se analytici.

„Lednová data nepotvrdila varování z podzimu loňského roku, kdy část podnikatelské sféry hrozila dvouciferným růstem nákladů. V drtivé většině sledovaných odvětví byl naopak cenový vývoj velmi umírněný,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Dosavadní vývoj podle něj zatím spíše potvrzuje opačnou tezi, tedy že nákladové tlaky ve výrobní sféře z velké části pominuly a nezavdávají důvod k výraznému zvyšování cen spotřebitelských.

„Znamená to, že skutečně velká inflační vlna je v podstatě asi za námi, byť jedna vlaštovka jaro nedělá, jak se říká. A z druhé strany je potřeba si uvědomit, že ceny výrobců jsou volatilnější indikátor než spotřebitelské ceny. To znamená, mají jak vyšší nárůsty, tak i podstatně rychlejší poklesy, takže je potřeba být vždycky opatrný, když to hodnotíme,“ řekl ekonom Martin Janíčko z MND.

9 minut
Ekonom Martin Janíčko o vývoji cen výrobců
Zdroj: ČT24

O odeznění nákladových inflačních tlaků mluví i hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Inflační tsunami je na ústupu, a to jak díky zklidnění situace na komoditních trzích, tak i v důsledku slabé domácí a zahraniční poptávky. Pro spotřebitele dobré zprávy přichází i z potravinářského průmyslu, který dál snižuje ceny své produkce. Napomáhá k tomu i výrazný propad cen v zemědělství,“ sdělil. Podle Dufka to znamená, že zlevňování potravin nekončí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
před 30 mminutami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 7 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
včera v 05:30

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025
Načítání...