Brambory možná podraží, úroda bude průměrná

Letošní úroda brambor bude podle pěstitelů podobná dlouholetému průměru. Proti loňsku by měla být se 770 tisíci tunami vyšší o 57 tisíc tun, odhadují. Nyní se brambory od pěstitelů prodávají za zhruba pět korun za kilogram, maloobchodní ceny jsou mezi 16 a 20 korunami, v akcích mezi 11 a 12 korunami.

Brambory možná zdraží, bude však záležet na sklizni v Evropě, přiblížili zástupci Českého bramborářského svazu. Ceny by ale neměly překročit 30 korun za kilogram, kde se letos na jaře kvůli nedostatku pohybovaly. „Letošní úroda brambor je podle všech ukazatelů v souladu s víceletým průměrem, proto by nás další bramborová krize neměla zasáhnout,“ uvedl tajemník Agrární komory Jan Doležal.

Letos se podle předsedy svazu Josefa Králíčka brambory pěstovaly na zhruba 30 tisíci hektarech, z nichž 20 tisíc hektarů tvoří plochy konzumních brambor, zbytek jsou škrobové. Situace je podle něj proti loňsku lepší, ale kvůli letnímu suchu se zdá, že někteří pěstitelé na dlouholeté průměry přesto nedosáhnou.

V tuzemsku zbývá sklidit hruba desetina

Podle místopředsedy svazu Vlastimila Rasochy mělo i tak Česko proti některým evropským státům štěstí. Například v Německu, Velké Británii nebo Nizozemsku podle něj v posledních týdnech prší. „Nastává tam situace skoro až dramatická – je sklizeno pouze 50 procent konzumních ploch,“ řekl. Nechtěl odhadovat, jak vysoko by ceny v Evropě stouply, kdyby se tyto plochy nesklidily. V Česku zbývá sklidit deset až 15 procent ploch.

Pokud se vše sklidí, tak Rasocha odhaduje, že v následujícím roce bude cenová situace lepší než letos. „Nicméně ceny pro spotřebitele jsou nyní výhodné, dá se čekat jejich postupný nárůst,“ upozornil.

Česko je soběstačné ve výrobě brambor pro přímou spotřebu ze 70 až 80 procent, stát se dlouhodobě snaží o zvyšování pěstitelských ploch. Zemědělci u brambor například dostávají vyšší dotace.