Občané EU, kteří budou v Česku déle než devadesát dnů, se asi budou muset registrovat u ministerstva vnitra. Počítá s tím návrh zákona, který schválila vláda. Kabinet ve středu také kývl na novelu zákona o výkonu ústavní výchovy. Dále rozhodl například o tom, že Agentura pro sociální začleňování bude i po roce 2025 působit pod ministerstvem pro místní rozvoj.
Vláda schválila registraci některých cizinců ze zemí EU
Podle novely cizineckého zákona se budou po lednu 2027 muset registrovat u ministerstva vnitra občané EU, pokud budou v zemi pobývat déle než devadesát dnů. Podle čtvrtletní zprávy o migraci ministerstva vnitra bylo v Česku ke konci června 1 056 626 cizinců, resort odhaduje, že v tuzemsku pobývá až dvě stě tisíc občanů EU, kteří nejsou zaregistrováni.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) jsou dalšími cíli návrhu digitalizace pobytové agendy nebo definování institutu takzvaného garanta. Jde o subjekt, který zajišťuje účel pobytu cizinci ze třetí země, tedy země mimo Unii. Půjde třeba o zaměstnavatele, školu nebo sportovní klub. „Je tam odpovědnost těch garantů, že do toho vtahujeme i firmy, aby nesly svůj kus zodpovědnosti za práci s těmito lidmi – třeba z pohledu adaptace a integrace, zajištění kvalitního bydlení a dalších věcí,“ podotkl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Rakušan také upozornil, že změny, které zákon zavádí, se netýkají cizinců žádajících o azyl či dočasnou ochranu, není v něm implementován ani migrační pakt. Dotknou se ale cizinců, kteří legálně pobývají na území Česka.
Péče v dětských domovech se má blížit rodinnému životu
Kabinet ve středu také schválil poslaneckou novelu zákona o výkonu ústavní výchovy, podle níž se má péče v dětských domovech blížit rodinnému životu. Zřizovatelé dětských domovů by podle předlohy měli dávat přednost poskytování služeb v běžných bytech a domech před ústavy, k čemuž nynější právní úprava nevytváří podle předkladatelů podmínky.
„Myslíme si, že to jde správným směrem,“ řekl ministr Jurečka. Je podle něj nutné doladit věci z hlediska finančních nároků. „Ale té novele jako takové, té myšlence a principu vláda dala kladné stanovisko,“ dodal.
Vláda dále kývla na to, že Agentura pro sociální začleňování bude i po roce 2025 působit pod ministerstvem pro místní rozvoj. Ivan Bartoš (Piráti) ocenil, že agentura má dál pracovat v současném rozsahu. Vláda zvažovala několik variant budoucího fungování instituce včetně útlumu její činnosti.
Agentura podle svého webu působí ve 109 městech a obcích. Využívá takzvaný koordinovaný přístup ve více oblastech. Pomáhá zpracovávat žádosti o evropské dotace, které rozdělují ministerstva práce, pro místní rozvoj či školství. Za poslední čtyři roky se s její pomocí zavedlo přes čtyři stovky projektů za tři miliardy korun. Agentura sestavuje také index sociálního vyloučení. Obcí s vyloučenými místy, kde žije vysoký podíl lidí s dávkami, v exekucích, bez práce či vzdělání, bylo loni 241. Meziročně jich padesát přibylo. S vážnějšími potížemi se tak potýkala skoro čtyři procenta z celkem 6258 měst a vesnic.