Migrační pakt je posun správným směrem, řekl Rakušan. Podle Okamury pětikoalice zradila zájmy občanů

Opozici se nepodařilo prosadit mimořádnou schůzi sněmovny k migračnímu paktu EU. Koaliční většina neumožnila schválení programu. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) není podoba migračního paktu ideální, ale jde o posun správným směrem. Představitelé opozice vládu obviňovali například ze „zrazení zájmů českých občanů“.

Rakušan (STAN) ve svém projevu ve sněmovně zdůraznil nutnost celoevropského řešení migrace i to, že povinné přijímání migrantů pravidla neobsahují.

„Migrace je společným celoevropským problémem a vyžaduje společné celoevropské řešení," uvedl Rakušan před hlasováním o návrhu programu mimořádné schůze, kterou k migračnímu paktu nechalo svolat opoziční hnutí ANO. Řešením podle něho nejsou kontroly na hranicích jednotlivých členských států.

Na kompromisní podobě migračního paktu se 8. února dohodli vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí EU, čeští zástupci se hlasování zdrželi. Evropský parlament podle Rakušana zasáhl do původního návrhu způsoby, s nimiž česká vláda není spokojená. Například není dostatečně ambiciózní v ochraně vnější unijní hranice, zopakoval ministr vnitra. „Povinné přijímání migrantů ten migrační pakt neobsahuje,“ zdůraznil.

Rakušan poukázal také na to, že sněmovna se na mnoha věcech k řešení migrace shoduje. Jde například právě o odmítání povinného přerozdělování migrantů. „Ani současná vláda tuto červenou linii nepřekročila,“ řekl ministr. „Stejně tak se shodneme v tom, že současné představované řešení obsažené v migračním paktu, který ještě nebyl definitivně schválen, není ideální. V čem už se ale neshodneme, tak my se domníváme, že je to posun dobrým směrem, že je to posun k hledání společného evropského řešení, bez kterého se neobejdeme."

Minulé vlády sice zaujímaly záporné postoje, podle Rakušana ale s žádným pozitivním návrhem nepřišly. Nynější kabinet chce být podle něho „aktivním evropským hráčem“.

Kritika opozice

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který promluvil u řečnického pultíku jako první, naopak označil pakt za zrůdnou dohodu, která maskuje zavedení uprchlických kvót pro unijní země. Vláda pakt nakonec nepodpořila jen kvůli eurovolbám, řekl. Tvrdě dále kritizoval vládu, že současnou podobu migračního paktu vůbec podporovala. Premiéra Petra Fialu (ODS) osočil, že doma vede „silné“ řeči, v Bruselu jde ale prý na ruku evropským byrokratům.

Předseda ANO tvrdí, že pakt umožní přerozdělování ilegálních migrantů z Asie a Afriky s odlišnou mentalitou a kulturou. Dohoda postavená na povinné solidaritě podle něj je také „výpalným za migranty“. Fiala plní všechny promigrační a ekofanatické úkoly, které v Bruselu dostane, prohlásil rovněž Babiš ve zhruba půlhodinovém projevu. Po něm s kritikou vlády vystoupili i další politici ANO, například Klára Dostálová nebo Karel Havlíček. „Vy ohrožujete bezpečnost této země,“ vzkázala vládě v reakci na výsledek hlasování předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. „Buďte si jisti, že my vám pokoj nedáme,“ řekla. Hnutí ANO podle ní klidně svolá další mimořádnou schůzi.

„Migrační pakt je zničení České republiky do budoucna. Nebude se možné z něj vykoupit,“ prohlásil následně šéf SPD Tomio Okamura. K migračnímu paktu i k samotnému členství ČR v EU by se podle něho měli vyjádřit obyvatelé v referendu. Česko ale pravidla obecného referenda uzákoněna nemá, neboť parlamentní strany se na jeho parametrech nedohodly.

Pakt je podle Okamury také otevřenou pozvánkou pro nelegální migranty z afrických a islámských zemí do EU. „My tady nechceme žádné nelegální migranty,“ prohlásil. Vinil vládu z toho, že zavádí toleranci nelegálního jednání. „Pětikoalice opět zbaběle zradila zájmy českých občanů,“ dodal.

Koaliční většina již předem avizovala, že návrh programu mimořádné schůze nepodpoří, ta se tak nakonec neuskutečnila. Pro schválení programu hlasovalo 84 poslanců ANO a SPD, naproti tomu 95 koaličních poslanců hlasovalo proti. Do debaty se tak nemohli zapojit i poslanci bez přednostního řečnického práva a sněmovna o návrzích usnesení nehlasovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 6 mminutami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 36 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 8 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 12 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 13 hhodinami
Načítání...