Tygří mast jako suvenýr? Celníci varují před neoprávněným dovozem

Mušle, tygří mast nebo písek se mohou jako suvenýry z dovolené při návratu prodražit a v krajním případě přijít až na 1,5 milionu korun. Turista může nevědomě přivézt na hranice chráněný předmět. A nejedná se o výjimečnou záležitost. Letos podle Vladimíry Malovíkové z Generálního ředitelství cel došlo už k 63 takovým případům.

Před rokem bylo touto dobou zaznamenáno o dvacet případů méně než letos. Turisté jsou neznalí především v oblasti zákazu vyvážení předmětů, které běžně nacházejí a sbírají na pláži. Výjimkou však nejsou ani produkty asijské medicíny a části zvířecích těl.

Podle Malovíkové jde například o mast z kobry královské nebo tygra bílého, dále také o zuby, lebku nebo kůži krokodýla mořského či o medvědí maso a kůži vlka obecného.

I sběr mušlí, kamínků či písku na památku se ale může výrazně prodražit. „Nezákonně dovezené exempláře inspekce zabavuje a jejich dovoz pak může vyústit v pokutu ve výši od několika tisíc až do 1,5 milionu korun dle závažnosti činu. V některých úmyslných případech může být nelegální dovoz posuzován i jako trestný čin,“ upozorňuje tisková mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká.

Pravidla upravuje Úmluva o mezinárodním obchodu s volně žijícími druhy živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Písek za desítky tisíc korun

Mezi destinace, odkud je zakázané vyvážet písek nebo mušle, patří oblíbené cíle jako Egypt, Tunisko, Kanárské ostrovy, Maledivy nebo Sardinie. Čeští turisté právě za písek z italského ostrova Sardinie, kterého sesbírali 6,3 kilogramu, v roce 2022 dostali od italské policie pokutu ve výši tisíc euro (téměř 25 tisíc korun).

„Odpovědnost za legálnost převozu nese samotný cestující, který je povinen si ověřit aktuálně platné předpisy v zemi původu,“ zdůraznila Malovíková.

Česká inspekce životního prostředí proto nedoporučuje dovážet předměty nebo materiály z přírody ani zvířata nebo výrobky z kůží a kožešin. V roce 2024 uložila inspekce za nelegální dovoz ze zahraničí 229 pokut v celkové výši 1 870 500 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš jednal s Meloniovou o konkurenceschopnosti či migraci

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) jednal ve středu v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Debatovali například o evropské konkurenceschopnosti, migraci, energetice či obraně. Premiérku Babiš pozval na návštěvu Česka. Předseda vlády se setkal také s místopředsedou tamní vlády a ministrem dopravy Matteem Salvinim.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Babišova vláda ustála hlasování o vyslovení nedůvěry

Poslanci ve středu večer hlasovali o vyslovení nedůvěry vládě ANO, SPD a Motoristů, kabinet snaze opozice odolal. V debatě během dne převažovaly opoziční výtky nejen k vyostření sporu mezi Motoristy a prezidentem Petrem Pavlem, ale také třeba k navrženému schodkovému rozpočtu. Opozice kritizovala, že během úterý na jednání chyběl přímo šéf Motoristů a ministr zahraničí Petr Macinka, ve středu odpoledne na schůzi dorazil poté, co mu počasí znemožnilo cestu do USA.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Vládní koalice je pevná, přesto snaha opozice není zbytečná, míní šéf TOP 09

Předseda opoziční TOP 09 Matěj Ondřej Havel považuje za správné, že prezident Petr Pavel zveřejnil zprávy, které mu nepřímo poslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). „Připadá mi fér, když takto někdo prezidentovi vyhrožuje přes poradce, (…) že prezident (…) s tím veřejnost seznámí,“ uvedl opoziční politik v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Havel připustil, že vládní „stoosmička“ je pevná, přesto však snahu opozice o konec kabinetu nevidí jako zbytečnou. Parlamentní opozice podle něj zareagovala na kontroverzní zprávy adekvátně. „Občanská společnost, která je v Česku zdravá, (...) v neděli zaplnila dvě velká náměstí v Praze a další po celé republice,“ připomněl předseda TOP 09 demonstrace na Pavlovu podporu.
před 5 hhodinami

Přehled bezbariérových škol neexistuje, rodiče je musejí hledat sami

V Česku neexistuje oficiální seznam bezbariérových škol. Rodiče dětí s tělesným handicapem tak musejí často obvolávat desítky zařízení, aby zjistili, kam se mohou jejich děti přihlásit. Týká se to základních i středních škol. Vznikla proto platforma Výtahy do škol, která mapuje dostupnost škol a upozorňuje na bariéry ve vzdělávání.
před 7 hhodinami

Téma Turka je dle Babiše i Hradu uzavřené. Macinka mluví o prezidentském aktivismu

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že s prezidentem Petrem Pavlem bude jednat o zahraniční politice sám. Koordinační schůzky ústavních činitelů na Hradě se podle něj neosvědčily. Babiš ve středu také řekl, že prezident Filipa Turka (za Motoristy) ministrem životního prostředí nikdy nejmenuje. Hrad později uvedl, že prezident je připraven jmenovat nového šéfa resortu a čeká na návrh Babiše. Podle Hradu se Pavel s premiérem shodli také na tom, že ministerstvo zahraničí nemůže hlavu státu ignorovat. Šéf diplomacie Petr Macinka (Motoristé) míní, že Pavel nejmenoval Turka kvůli subjektivnímu hodnotovému soudu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvůli poruše jsou tisíce domácností na Sokolovsku bez tepla

Kvůli technologické poruše bloků elektrárny Tisová byla ve středu dopoledne přerušena dodávka tepla a teplé vody na Sokolovsku. Jde o domácnosti v Sokolově napojené na systém centrálního zásobování teplem a dále o města a obce Habartov, Bukovany, Citice a Březovou u Sokolova. Řádově je to asi dvanáct tisíc domácností a další odběratelé, informovala Sokolovská uhelná. Ve čtvrtek bude v sokolovských základních školách výuka zajištěna pouze pro žáky základních škol z prvních až třetích tříd, ostatní dostanou volno.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Šéfové ČT a ČRo vyzvali k debatě o financování veřejnoprávních médií

Generální ředitelé České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) ve společném prohlášení vyzvali ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy) k vytvoření pracovní skupiny za účelem odborného projednání změn zamýšlených vládou ve financování médií veřejné služby. Za preferovanou formu financování považují rozhlasové a televizní poplatky. Podle Klempíře ministerstvo připravuje několik modelů, které nejdřív projedná koalice. Teprve poté je představí a nabídne odborné veřejnosti k debatě.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud zamítl žalobu Pirátů kvůli příspěvku o migrantech. Babiš ho už smazal

Vrchní soud v Praze zamítl žalobu, kterou v roce 2021 podali Piráti na premiéra Andreje Babiše (ANO). Týkala se příspěvku z června 2021, ve kterém tvrdil, že Piráti chtějí nastěhovat lidem do domácností migranty. Babiš už totiž příspěvek, kterého se žaloba týkala, na základě předchozího pravomocného rozhodnutí soudu smazal. Politická diskuse ale musí mít hranice, stojí v rozsudku. Piráti podle předsedy Zdeňka Hřiba zvažují další právní kroky.
před 13 hhodinami
Načítání...