Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyzvala Senát, aby vrátil důchodovou reformu zpět sněmovně. Na pondělní tiskové konferenci to oznámil odborový předák Josef Středula. Poslanci novelu penzí schválili začátkem listopadu, horní komora ji projedná tento týden.
Odbory vyzvaly Senát, aby reformu penzí vrátil sněmovně
„Vládní koalice hovoří o tom, že se jedná o důchodovou reformu. Pokud by šlo o reformu, mělo by to být něco, co vede k něčemu lepšímu. (…) To se ale nekoná,“ prohlásil Středula, který reformu označil za deformu. „Proto přicházíme s výzvou, aby Senát vrátil tento návrh zpět do Poslanecké sněmovny – a v minimální variantě, aby došlo k tomu, že se vrátí původní verze návrhu, než do něj zasáhlo vedení dvou poslaneckých klubů,“ dodal.
„Důvodem pro tuto takzvanou reformu – deformu – je úspora veřejných financí, kdy politici způsobili deficit 250 miliard korun a mají to zaplatit důchodci,“ prohlásil Středula.
Odboráři ČMKOS žádají o vyškrtnutí pokračování zvyšování důchodového věku na 67 let a omezení skupiny lidí s rizikovou prací s nárokem na dřívější důchod. Chtějí ho i pro pracovníky takzvané třetí kategorie, kteří dělají v prostředí s vibracemi, fyzickou zátěží, v chladu či teple. Vadí jim také snížení výpočtu nových penzí.
Středula upozornil, že pokud by poslanci a senátoři požadavky nezohlednili a reformu neupravili, obrátí se odboráři na prezidenta Petra Pavla, kterého požádají, aby zákon nepodepsal.
Opoziční ANO už ohlásilo, že pokud po volbách převezme vládu, reformu zreviduje a části zruší. Podle Středuly to odboráři vítají.
Mezi klíčové body zákona patří růst věku odchodu do důchodu i po roce 2030. Vláda chce zvyšovat věk odchodu do penze postupně – o jeden měsíc pro každý následující ročník. Zvyšování se zastaví na 67 letech. Ti, kteří půjdou na odpočinek od ledna 2026, budou mít méně výhodné důchody. Stát bude zpomalovat růst nových penzí až do roku 2035.
Lidé pracující v nejnáročnější čtvrté rizikové skupině profesí pak budou moci odejít do důchodu až o pět let dříve bez jeho krácení. Vláda si od změn slibuje, že zajistí důstojné penze i dnešním třicátníkům a čtyřicátníkům.