Přihlášky na střední školy bude možné podávat do 20. února

3 minuty
Události: Přijímací zkoušky na střední školy
Zdroj: ČT24

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou představili podrobnosti k přijímacímu řízení na střední školy pro letošní rok. K přijímačkám by se letos podle odhadů mělo dostavit přes sto tisíc deváťáků. Podle Beka jde o podobně silný ročník jako loni. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal dodal, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol. Elektronický systém pro podávání přihlášek by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla Rosůlková. Přihlášky bude možné podávat až do 20. února.

Rosůlková apelovala na rodiče a uchazeče, aby do systému nevstupovali ihned po jeho otevření. „To, kdy tu přihlášku podáte v období mezi 1. a 20. únorem, kdy přihlašování končí, nehraje žádnou roli u přihlašovacího řízení ani u výsledků,“ vysvětlila.

Uchazeči budou moci i letos podávat přihlášky elektronicky přes systém DiPSy, papírově s podporou elektronického systému nebo čistě papírovou formou. Stejně jako v minulém školním roce si mohou žáci podat až pět přihlášek, z toho tři do oborů bez talentové zkoušky a dvě do těch s talentovou zkouškou. Za přijímací řízení i elektronický systém přihlašování je zodpovědný Cermat.

Jednotnou přijímací zkoušku budou uchazeči o maturitní obory, s výjimkou oborů s talentovou zkouškou a sportovní gymnázia, skládat pro čtyřleté obory v pátek 11. dubna a v pondělí 14. dubna. Uchazeči o obory šestiletých a osmiletých gymnázií budou konat zkoušky 15. a 16. dubna, vyplývá ze sdělení resortu školství.

U oborů s talentovou zkouškou si v tomto školním roce podávají žáci nově přihlášku spolu s ostatními, a nikoliv do konce listopadu, jak tomu bylo v minulém školním roce, vyplývá z informací na webu ministerstva. Posouvá se i termín talentových zkoušek, žáci je budou dělat ve stejnou dobu jako školní přijímací zkoušky, tedy v období od 15. března do 23. dubna.

I letos si mohou všichni uchazeči testy zdarma vyzkoušet a procvičit v aplikaci TAU. Na konci ledna si budou moci deváťáci díky projektu ve spolupráci s ministerstvem vyzkoušet přijímací zkoušky nanečisto. Žáci si tak budou moci testy projít ještě před podáním přihlášek. „Toto je projekt, který by měl opravdu všem deváťákům umožnit zkusit si přijímačky nanečisto. Je to čistě v režii základních škol. My jim poskytneme zkušební dokumentaci ke stažení v pátek 24. ledna a termín jednotného testování by měl být 28. ledna,“ popsala Rosůlková.

Zatloukal informoval o novinkách na informačním portálu Vzdělávání v datech, který by měl rodičům a žákům při výběru konkrétní střední školy a oboru pomoci. „Jsou na něm k dispozici data, která se týkají uplynulého školní roku, jsou tam otevírané kapacity všech středních škol ve všech oborech, které nabízí, a jsou tam uváděny počty přihlášek podle jednotlivých priorit,“ popsal. Portál nabízí také informace o minimálních a průměrných úspěšnostech žáků při přijímačkách z češtiny a matematiky.

20 minut
Studio ČT24: Brífink ministerstva školství k přijímacím zkouškám
Zdroj: ČT24

Počet uchazečů podle odhadů přesáhne sto tisíc

Loni se podle dat ministerstva z května hlásilo v prvním kole přijímaček na střední školu více než 99 tisíc deváťáků, a to včetně oborů, ve kterých nekonali jednotnou přijímací zkoušku. Letos by podle kvalifikovaných odhadů resortu mělo jít k přijímacím zkouškám na střední školy 102,5 tisíce deváťáků. Počet zájemců o středoškolské studium předpokládá ministerstvo na více než 111 tisíc, z toho zhruba devět až deset tisíc zájemců se bude zřejmě hlásit odjinud než ze základní školy, napsalo ministerstvo na webu. Do odhadu nejsou započítaní uchazeči o studium na víceletých gymnáziích.

K jednotné příjímací zkoušce na střední školy se loni přihlásilo více než 121 tisíc uchazečů, na čtyřleté maturitní obory a obory nástavbového studia si podalo přihlášku asi 94 tisíc zájemců. Zájem o některé obory, jako jsou gymnázia, v minulých letech například v Praze výrazně převyšoval nabídku míst. Poptávka se lišila regionálně.

O současné nabídce bude mít ministerstvo podle Beka informace až ve chvíli, kdy školy doplní kapacity do systému pro přijímací řízení DiPSy. „Tam teprve uvidíme, o kolik se podařilo navýšit kapacitu zejména tam, kde chyběla,“ konstatoval. Ministerstvo podle něj dělá vše pro to, aby žádosti zřizovatelů o zápis do rejstříku byly vyřízené včas. Střední školy nahrávají do systému DiPSy kritéria přijímacího řízení a nabízené kapacity pro první kolo přijímacích zkoušek do konce ledna.

K 30. září 2024 byly kapacity středních škol ve všech ročnících v Česku 691 585 míst. Žáků středních škol je podle odhadů zhruba 480 až 500 tisíc, uvedlo ministerstvo na webu.

Zásadnější změny lze podle Beka čekat až v budoucnu

Výraznější změny v přijímacím řízení očekává ministr školství až v budoucnu. „Předpokládáme, že některé drobnější změny nastanou až od dalšího roku na základě novelizace školského zákona, která je teď projednávána ve sněmovně. To by měly například zaniknout hybridní přihlášky, které se ukazují jako málo využívané,“ nastínil.

Zásadnější změna podle Beka nastane až ve chvíli, kdy bude implementován vzdělávací program pro základní školy, budou jasné rámcové vzdělávací programy pro střední školy a dokončena revize oborové soustavy středních škol. „To je přesně ta chvíle, kdy má nastat nějaká zásadnější koncepční změna přijímacího řízení. Ať už je to často zmiňovaný možný přesun konání testů na základní školy, nebo možnost jejich opakovaného skládání,“ zmínil Bek, podle něhož je třeba jít krok za krokem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 6 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 24 mminutami

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
08:01Aktualizovánopřed 29 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 33 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 33 mminutami

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12Aktualizovánopřed 38 mminutami

Pandury mají na kahánku, armáda žádá nové transportéry

Česká armáda chce vyměnit stávající obrněné transportéry Pandur II za nová vozidla. S modernizací už nepočítá. Část strojů se po patnácti letech blíží ke konci životnosti a hlavně se změnilo požadované vybavení takových strojů. Sněmovní výbor pro obranu chce o záměru ale ještě jednat. Další možnosti jsou podle vojáků otevřené, ve hře můžou být nové Pandury i jiné typy.
před 48 mminutami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 3 hhodinami
Načítání...