PŘEHLEDNĚ: Jaký byl loni zájem o střední školy v Česku?

7 minut
Události: Příprava na přijímací zkoušky
Zdroj: ČT24

Web ČT24 pomáhá s výběrem střední školy. V článku nabízí mapu všech středních škol. U každé je uvedený údaj, kolik se na konkrétní obor hlásilo loni žáků, jaká byla kapacita a také minimální počet bodů z testů z češtiny a matematiky, který ještě stačil na přijetí. Zájemci tak mohou odhadem posoudit, kde mají jaké šance. Školy se navíc dají filtrovat podle délky nebo třeba oboru studia. Další interaktivní mapa zobrazuje počet zájemců o přijetí v letech 2018 až 2023. Letošní termín pro podávání přihlášek je do 20. února.

Uchazeči o studium na střední škole mohou letos přihlášky podávat od 1. do 20. února. „Způsob podávání přihlášek bude stejný jako loni – elektronicky přes systém DiPSy, hybridně nebo pomocí vytištěného formuláře. Termín pro podávání přihlášek na střední školy se v příštím roce měnit nebude a zůstává 20. února 2025,“ uvedlo ministerstvo školství.

Žáci si letos, stejně jako v minulém školním roce, mohou podat až pět přihlášek, z toho tři na obory bez talentové zkoušky a dvě do oborů s talentovou zkouškou. Určí na nich, na kterou školu chtějí nejvíce. Na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky a jejich priorit je pak systém přiřadí na školu.

Ministerstvo už v minulosti doporučovalo sestavit pořadí oborů na přihlášce podle skutečného zájmu žáků. Taktizování podle něj nemá smysl, jelikož žáci budou přijati do oboru, u kterého mají nejvyšší prioritu, a výsledky přijímacího řízení je opravňují k přijetí. Do ostatních oborů přijati nebudou.

Přihlášku musí podat všichni uchazeči o studium na střední škole – i ti, kteří se hlásí jen na nematuritní obory. Mohou si vybrat, zda se přihlásí elektronicky, papírovou formou s podporou systému DiPSy či čistě papírovou formou. Přílohy k přihláškám se přikládají ve formě prosté kopie, jako je například sken či fotografie. Dokumenty v cizím jazyce není potřeba přeložit úředně. Ředitel školy může později vyzvat k předložení originálu nebo úředně ověřené kopie dokladu.

Termíny zkoušek

Jednotnou přijímací zkoušku budou uchazeči o maturitní obory, s výjimkou oborů s talentovou zkouškou, a sportovní gymnázia skládat pro čtyřleté obory v pátek 11. dubna a v pondělí 14. dubna. Uchazeči o obory šestiletých a osmiletých gymnázií budou konat zkoušky 15. a 16. dubna, vyplývá z dřívějšího sdělení resortu školství.

U oborů s talentovou zkouškou si letos podávají žáci nově přihlášku spolu s ostatními, a nikoliv do konce listopadu, jako tomu bylo loni, jak vyplývá z informací na webu ministerstva. Posouvá se i termín talentových zkoušek, žáci je budou dělat ve stejnou dobu jako školní přijímací zkoušky, tedy od 15. března do 23. dubna.

Pakliže se uchazeči nemohou v řádném termínu dostavit ke konání testů (například z důvodu nemoci), mohou se omluvit řediteli střední školy, kde měli přijímací zkoušku konat. Pokud ředitel školy omluvu uzná, uchazeči mohou konat zkoušku v náhradním termínu.

Jednotná přijímací zkouška pro všechny zmíněné obory se v náhradním termínu koná v úterý 29. a středu 30. dubna.

Zkoušky nanečisto i webová aplikace

Deváťáci si rovněž mohou vyzkoušet přijímací zkoušky na střední školy nanečisto. Státní organizace Cermat, která je za přijímací řízení zodpovědná, připravila tento projekt ve spolupráci s ministerstvem školství, který by měl pomoci mimo jiné dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, které nenavštěvují placené přípravné kurzy.

„Žáci si vyzkoušejí atmosféru skutečných přijímacích zkoušek, což jim pomůže snížit stres a nejistotu při ostré zkoušce. Pro co nejvěrnější simulaci skutečných přijímaček doporučujeme, aby žáci skládali testy v jiném prostředí než ve své třídě nebo kmenové škole, pokud to podmínky dovolují,“ uvádí Cermat.

Datum této zkoušky nanečisto je stanoveno na úterý 28. ledna 2025. Připraven je test z českého jazyka a literatury, který zahrnuje třicet úloh na šedesát minut, a matematiky, který zahrnuje šestnáct úloh na sedmdesát minut.

Cermat základním školám poskytne zkušební dokumentaci prostřednictvím webové aplikace, odkud si ji budou moci stáhnout a vytisknout. Testy budou muset školy vyhodnotit samy. „Klíče správných řešení a pokyny k hodnocení budou součástí zkušební dokumentace poskytnuté Cermatem,“ uvedla organizace. Hodnotitelům testů podle něj Cermat nabídne metodickou podporu.

Všichni uchazeči si mohou testy zdarma vyzkoušet a procvičit také v aplikaci TAU, kde si mohou zkoušet testy použité na přijímacích zkouškách v minulých letech. Kromě jiného lze v aplikaci podle ministerstva provést simulaci opravdové zkoušky. Uchazeči si rovněž mohou vytisknout zkušební dokumentace z předchozích let, která je volně ke stažení na stránkách Cermatu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 1 mminutou

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 51 mminutami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 1 hhodinou

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 2 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 10 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 12 hhodinami
Načítání...