Vláda dá víc peněz na podporu chovu zvířat a zaměstnanosti na venkově, oznámil Výborný

Brífink ministra zemědělství Výborného k výsledkům koaličního jednání o podpoře zemědělců (zdroj: ČT24)

Vláda letos přidá peníze na podporu životní pohody v chovech zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění u zaměstnanců v zemědělství, oznámil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podobné požadavky byly mezi pěti podmínkami Zemědělského svazu a Agrární komory pro to, aby nepřikročily k protestu 7. března v Praze. Rozhodnutí, zda budou demonstrovat, je na zemědělcích, dodal Výborný.

Ministr jednal s předsedou Zemědělského svazu Martinem Pýchou a prezidentem Agrární komory Janem Doležalem. Podpora z národních zemědělských dotací se podle Výborného letos posílí v programu na podporu životní pohody zvířat z dosavadních 672 milionů korun o 550 milionů korun. Na dvou miliardách korun na slevy na sociálním pojištění zaměstnanců v zemědělství pro příští rok je dohoda s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), řekl Výborný.

Zopakoval, že vláda bude pokračovat v omezování byrokracie v zemědělství, jako příklad uvedl zrušení podmínky dokládání bezdlužnosti u investičních podpor. Resort podle Výborného také zjišťuje rozsah kontrol v zemědělství a jejich potřebnost, cílem je odstranění těch opakovaných. Ministr připomněl i plán letos zacílit na střední zemědělské podniky investiční podporu v objemu až tří miliard korun, což oznámil už po čtvrteční schůzce se zástupci farmářů.

Evropskému zemědělství by podle Výborného mělo pomoct také omezení dovozu obilovin a olejnin z Ruska. S ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) hledá na unijní úrovni cesty, jak tomu do budoucna zabránit, řekl. Česka se podle něj problém přímo netýká, protože sem dovoz z Ruska nesměřuje, ale snižuje ceny zemědělských komodit.

Události: Vláda vyšla vstříc části požadavků zemědělců (zdroj: ČT24)

O protestech budou jednat zemědělské organizace v pondělí

Zemědělci žádají podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých farmářů v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou, a pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

Po pátečním jednání s ministrem Výborným vidí zemědělské organizace posun, nicméně všech pět bodů, kterými podmiňovaly odvolání protestů, podle nich nesplnil. „Nějakým způsobem jsme se posunuli v tom, co pro nás jako zemědělce může vláda nějakým způsobem udělat. Nicméně alespoň z mého pohledu tam jsou stále věci, které jsou nedořešené,“ podotkl Doležal. Jako příklad uvedl požadavky na návrat zdanění zemědělské půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem nebo na zvýšení národních dotací na úroveň z roku 2022.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal a předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha komentují jednání s ministrem zemědělství Výborným (zdroj: ČT24)

„Bavili jsme se o konkrétnějších věcech, částečně nám pan ministr vyhověl nebo byl schopen vyjednat podporu, která vyhoví částečně našim požadavkům,“ okomentoval Pýcha. Nedostatky Pýcha vidí v řešení současné ekonomické situace farmářů. „To, co ministr prezentoval, jsou legitimní návrhy, které vítáme, ale ekonomickou situaci neřeší,“ sdělil. Pomoci by podle něj mohl akutní záchranný balíček, který by byl financovaný ze zdrojů Evropské unie. „Pokud by nebyl financovaný z evropských zdrojů, tak je nutné je najít na úrovni národní,“ míní.

Zemědělské organizace se tak dle Doležala a Pýchy v pondělí znovu sejdou, aby debatovaly o případných protestech. „Svoláme opět představenstva Agrární komory, Zemědělského svazu, opět budou pozváni kolegové ze Společnosti mladých agrárníků a z Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Společně rozhodneme o tom, jestli se protesty uskuteční, nebo je budeme nějak korigovat,“ poznamenal Doležal.

K případnému protestu farmářů se však nepřipojí Asociace soukromého zemědělství ČR. Asociace, která reprezentuje hlavně malé farmáře, má podle svého předsedy Jaroslava Šebka vlastní náměty, jak podpořit zemědělství. Za hlavní považuje podporu středně velkých podniků.

Načítání...