Zeman respektuje rušení kulturních akcí Čínou jako odvetu. A je proti růstu životního minima

Prezident Miloš Zeman nepovažuje za rozumné, že Čína ruší české kulturní akce. Respektuje to ale jako odvetu za činy pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Ten se podle prezidenta zřejmě domnívá, že může prezentovat nezávislou pražskou politiku, která není politikou jedné Číny. Zeman se ve čtvrtek před odletem z návštěvy Srbska také vyjádřil, že odmítá růst životního minima, je ale pro růst důchodů a minimální mzdy.

„Pan primátor Hřib zasel vítr a my všichni teď sklízíme bouři. Já sám se nedomnívám, že je rozumné rušit kulturní akce. Ale na druhé straně musím respektovat, že je to odveta za to, že pan primátor Hřib se zřejmě domnívá, že může prezentovat nezávislou pražskou politiku, která není politikou jedné Číny,“ řekl Zeman.

Politika jedné Číny podle něj byla aplikována všemi českými vládami i například USA. „Takže není to nic nového a pražská radnice je poněkud na špatné cestě,“ dodal Zeman. 

Hřib na Twitteru Zemanovu kritiku odmítl. „Pan prezident bohužel nepochopil, že politika jedné Číny neznamená, že budeme tancovat přesně tak, jak Čína píská. Namísto svých čínských poradců a čínské firmy Huawei, která sponzoruje Pražský hrad, by měl raději naslouchat českému ministerstvu zahraničí,“ napsal. Dodal, že rád Zemana přivítá „v podhradí“ na magistrátu a toto téma s ním prodiskutuje.

Čína zamítla domluvená turné několika českých hudebních těles, která spojuje s českou metropolí. Prvním z nich byl orchestr PKF - Prague Philharmonia.

Prezident Zeman na návštěvě Srbska (zdroj: ČT24)

Povolení následně nedostaly Pražákovo kvarteto, Symfonický orchestr Českého rozhlasu (Prague Radio Symphony Orchestra) a hudební soubor Guarneri Trio Prague. Důvodem je zřejmě dřívější prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně smlouvy o partnerství s Pekingem. Z ní chce současná rada českého hlavního města odstranit bod, kterým Praha souhlasí s politikou jedné Číny, jež neuznává nezávislost Tchaj-wanu; podle pražské radnice se do smlouvy mezi městy nehodí.

Růst důchodů a minimální mzdy ano, ale ne životního minima

Prezident Miloš Zeman také ve čtvrtek uvedl, že podporuje navýšení penzí a minimální mzdy. Naopak nesouhlasí s plánovaným růstem životního minima, řekl při cestě z návštěvy Srbska. Hlava státu teď dostane k podpisu novelu se zvýšením průměrné penze od ledna o 900 Kč.

O úpravě nejnižšího výdělku bude jednat v pondělí tripartita. Zvýšení životního minima od ledna oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

„Já podporuji jak růst důchodů, tak růst minimální mzdy. A naopak nepodporuji růst životního minima, protože na to je navázána přes různé koeficienty celá řada sociálních dávek. Vždy jsem vyjadřoval názor, že člověk, který odmítne nabízenou práci bez vážných – například zdravotních důvodů, nemá dostávat žádné sociální dávky,“ řekl Zeman.

Sněmovna ve středu schválila důchodovou novelu, podle které by měla průměrná penze od ledna vzrůst o 900 korun. Aby norma začala platit, má ji ještě podepsat prezident. U minimální mzdy navrhuje ministerstvo práce růst o 1350 korun na 14 700 korun. Odbory žádají navýšení o 1650 korun na 15 tisíc korun, zaměstnavatelé by přidali nejvýš 700 korun.

Maláčová řekla, že vláda dostane v říjnu také návrh nařízení se zvýšením životního minima. To od roku 2012 činí pro samotného dospělého 3410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je pak nižší. S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky a zjišťuje se, zda mají na pomoc od státu nárok. Využívá se také při stanovení výše některých příspěvků.

Návrh státního rozpočtu na příští rok bude v pondělí projednávat vláda, prezident se chce zasedání kabinetu zúčastnit. O minimální mzdě a státní pokladně bude diskutovat v pondělí i tripartita.