Symfonický orchestr rozhlasu podle Číny sám odložil vystoupení. Nesmysl, reaguje mluvčí

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se při jednání s čínským velvyslancem v Česku Čang Ťien-minem ohradil proti rušení koncertů tuzemských souborů v Číně. Podle Zaorálka to poškozuje obraz Číny u české veřejnosti a diplomat nese za tyto kroky odpovědnost. Velvyslanectví v reakci uvedlo, že Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) odložil návštěvu Číny na základě vlastního rozhodnutí. Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna ale ČTK potvrdil, že od čínské strany se nepodařilo získat potřebná povolení.

Video Události
video

Události: Zaorálek se při jednání s čínským velvyslancem ohradil proti rušení koncertů českých souborů

„Je to nesmysl. Turné do Číny Symfonický orchestr Českého rozhlasu plánoval poměrně dlouhou dobu. Produkci měla na starosti zahraniční agentura, která nám oznámila, že se jí nepodařilo získat od čínské strany potřebná povolení, a proto nám doporučuje turné odložit,“ reagoval Hošna. Orchestr měl v Číně vystupovat během letošního října. Pokud by povolení získal, turné by se uskutečnilo podle plánu, dodal mluvčí.

Ambasáda ale tvrdí, že vedoucí orchestru vysvětlil velvyslanectví odklad tím, že v příštím roce budou moci navštívit větší počet čínských měst.

Velvyslanec zdůraznil, že Čína rozhodně odmítá jakékoliv činy, které poškozují její základní zájmy a podkopávají bilaterální přátelství. „Doufáme, že česká a čínská strana si půjdou navzájem vstříc a vynaloží společné úsilí pro vytvoření lepší atmosféry pro úzkou mezilidskou a kulturní výměnu mezi oběma zeměmi,“ uvedl Čang Ťien-min.

Orchestr rozhlasu nebyl jediný, narazily i další soubory 

Vedle SOČR odložily čínské úřady turné orchestru PKF - Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta a naposledy Guarneri Trio Prague. Důvodem je zřejmě dřívější prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně takzvané sesterské smlouvy. Z ní chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

„Rada hlavního města jako samospráva mě pověřila, abych vykonal všechny potřebné kroky k vyjmutí politické deklarace z partnerské smlouvy s Pekingem, jelikož tam nemá co dělat. Chceme apolitické vztahy založené na kulturní výměně,“ sdělil Hřib. Celou záležitost chce uzavřít ke konci září, vypovězení vzájemné smlouvy je v současné chvíli reálným vyústěním, dodal.

Hřib věří tomu, že celou záležitost bude ministerstvo s čínskou stranou náležitě řešit a že se nedotkne i dalších oblastí, třeba soukromých zahraničních cest Pražanů.

Zaorálek žádá čínskou stranu, aby s nynější praxí hned skončila 

Bývalý šéf české diplomacie Zaorálek uvedl, že je připraven vrátit se k pozitivní spolupráci obou zemí v kultuře pouze za podmínky, že obě strany k sobě budou přistupovat se vzájemným respektem a budou vnímat své odlišnosti. „Řekl jsem, že nechci poslouchat žádné řeči o spolupráci, pokud se na čínské straně nezmění činy. Tady jde o to, aby ta praxe okamžitě skončila, jinak si nedovedu představit spolupráci v kulturní oblasti,“ uvedl Zaorálek.

Ministr s nadsázkou dodal, že začíná mít pocit, že se brzy v Číně nebudou smět hrát díla Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany jen kvůli tomu, že skladatelé dlouho pobývali v Praze. „Upozornil jsem pana velvyslance, že nese odpovědnost za podobu česko-čínských vztahů. Já jsem se snažil v nich udělat krok dopředu a rozvíjet je v řadě oblastí včetně kultury, ale v poslední době jsem zděšen. Praxe je v přímém rozporu s tím, co jsme dohodli,“ připomněl své působení v čele diplomacie.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vlády novinářům řekl, že se sám ve sporu angažovat nebude, záležitost podle něj má na starosti ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).