Nepamatuji si, že by se kdy kvůli jménu města rušily koncerty, říká Klánský o sporu Pekingu s Prahou

Čína zrušila turné dalšímu českému hudebnímu souboru – Guarneri Trio Prague. Jeho klavíristu a děkana Hudební akademie Praha (HAMU) Ivana Klánského tento krok příliš nepřekvapil a hodnotí ho jako úsměvný. Podle svého vyjádření v Událostech, komentářích se nepamatuje, kdy by se rušil koncert kvůli jménu města v názvu souboru.

Video Události, komentáře
video

Ivan Klánský hostem pořadu Události, komentáře

Guarneri Trio Prague je čtvrtým souborem, kterému Čína zamítla domluvené turné, protože má v názvu slovo Praha.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) totiž Peking rozzlobil jednak tím, že z novoročního setkání s diplomaty odmítl na žádost čínského velvyslance vykázat zástupce Tchaj-wanu, a rovněž tím, že ze sesterské smlouvy s Pekingem hodlá vypustit větu o tom, že Praha uznává jednotnou Čínu.

Ivana Klánského čínský krok příliš nepřekvapil. „Když jsem se dozvěděl o prvním případu, že čínská strana zamítla turné, tak jsem svým kolegům říkal, že nás to pravděpodobně čeká také, protože i v našem názvu je Praha. A my se jí kvůli čínskému turné nebudeme vzdávat,“ řekl Klánský v pořadu Události, komentáře.

„Vzhledem k tomu, že všichni tři jsme přece jenom už starších ročníků, tak jsme něco takového zažili. Samozřejmě už je to dávno a jsem rád, že už to zažívat nemusíme,“ podotkl Klánský, který si podle svých slov nevzpomíná, že by se v historii kvůli názvu města nějaká kulturní akce rušila.

O zrušení čínského turné se Klánský a jeho kolegové dozvěděli prostřednictvím e-mailové korespondence s agentem, který měl jeho přípravu na starost. „Je to kanadský agent, který pracuje pro soubory z celého světa a vozí je do Číny. Napsal nám, že jak jistě víme, v Číně je problém se jménem Praha, a tudíž nám to turné bylo zamítnuto, ale že věří, že v budoucnu se tam ještě někdy podíváme,“ popsal Klánský. 

„Hudba jde dál, svět jde také dál“ 

S primátorem Klánský o zrušení turné nemluvil. „Politiku do umění nepletu. Pan primátor Hřib jistě věděl, co dělá. A to, jestli jeden, dva, tři soubory pojedou nebo nepojedou do Číny, není to podstatné,“ domnívá se a čínský tah považuje spíše za úsměvný.

„Je to kvůli jménu Praha, přitom na pražské letiště přistávají každý den čínské aerolinie… Holt kultura se tolik bránit nemůže, tak to pro čínskou stranu bylo asi nejjednodušší hodit to na ni,“ soudí. 

„Hudba jde dál, svět jde také dál. Možná pro nějaké mladé trio nebo kvarteto je to větší škoda. Já si ale myslím, že když v té době, co jsme měli být v Číně, zahrajeme našemu skvělému publiku tady v České republice v kruzích přátel hudby, tak to vůbec nebude na škodu,“ dodal.  

Celý rozhovor je k dispozici ve videu.