Zeman bude případnou výměnu Schillerové za Babiše akceptovat

Prezident Miloš Zeman je připravený akceptovat výměnu ministra financí Andreje Babiše za jeho současnou náměstkyni pro daně Alenu Schillerovou, tak jak navrhuje hnutí ANO. Pokud premiér Bohuslav Sobotka s vládním angažmá Schillerové nebude souhlasit, měla by se podle prezidenta vypovědět koaliční smlouva – na Babišově místě by to prý už sám dávno udělal.

Hnutí ANO navrhlo náměstkyni Schillerovou na post ministryně financí v pátek. Šéf hnutí a aktuální správce státní kasy Andrej Babiš sice kvůli kontroverzím kolem svých finančních transakcí a ovlivňování médií sám rezignovat odmítá, zároveň ale očekává, že ho prezident Zeman z vlády odvolá. Premiér Sobotka tento postup Hradu navrhl už předminulý pátek.

Nahrávám video

Zeman ovšem s Babišovým odvoláním otálel a nevyslyšel ani datum 9. května, které pro ně určil předseda vlády. Argumentoval tím, že podle koaliční smlouvy musí dát s ministrovým koncem souhlas předseda formace, za kterou daný ministr ve vládě sedí – touto optikou by tak Babiš jako předseda hnutí ANO musel Sobotkovi kývnout na odchod Babiše coby ministra financí. Politologové i znalci ústavy v této souvislosti mluvili o nepochopitelném nadřazování koaliční dohody nad českou ústavu.

Zeman: Být Babišem, rozjel bych razantní předvolební kampaň

K vypovězení koaliční smlouvy nedošlo (žádná z vládních stran o to nestojí), a místo aby Zeman Babiše na Sobotkovo doporučení odvolal, odletěl ve čtvrtek na státní návštěvu Číny. Odsud nakonec v neděli vzkázal, že je ochotný Schillerovou akceptovat.

„Kdyby byla premiérem – kterého chci upozornit, že mi zatím nikoho nenavrhl, takže ponechává toto místo neobsazené ze svého hlediska – kdyby byla premiérem navržena paní Schillerová a kdyby byla kandidátem hnutí ANO, tak bych neměl problémy s její akceptací,“ řekl Zeman a připojil vzkaz jak Andreji Babišovi, tak Bohuslavu Sobotkovi.

Pokud premiér Schillerovou nenavrhne (část vedení ČSSD vznáší vůči jejímu jménu výhrady), měla by se podle Zemana vypovědět koaliční smlouva;  na místě předsedy ANO Andreje Babiše by tak podle svých slov už dávno učinil a začal by razantní předvolební kampaň.

Zeman vedle toho avizoval, že se v případě Sobotkova nesouhlasu hodlá obrátit na Ústavní soud. „Protože by došlo k již druhému porušení koaliční smlouvy,“ podotkl s tím, že je staromódní člověk a že se smlouvy mají dodržovat. Za první porušení smlouvy označil návrh na odvolání Babiše bez souhlasu hnutí ANO.

Sobotka: Nevyjadřujte se, odvolávejte

Sobotka kontroval, že spíš než komentovat vládní angažmá nenavržené náměstkyně, by měl Zeman odvolat Andreje Babiše. „Prezident Zeman by se neměl vyjadřovat k návrhům, které mu nikdo nepředložil, a reagovat konečně na odvolání, které je na Hradě už od 5. května.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoSucho oslabuje lesy, ty pak podléhají škůdcům. Požáry budou v budoucnu častější

Nedostatek vláhy, vítr, dřevokazný hmyz nebo houby jsou největšími hrozbami pro lesy v Česku. Stav porostů se zlepšuje například v tom, že klesá objem smrkového dříví napadeného kůrovcem. Při letošním suchém a teplém jaru se však lesníci škůdců znovu obávají. Kvůli suchu teď hasiči Národního parku Šumava, kde je vysoké riziko požáru, posilují hlídky. Situaci zhoršují turisté, kteří i přes zákaz rozdělávají oheň v přírodě. Vědci v souvislosti se změnou klimatu upozorňují, že je potřeba se na častější požáry v přírodě připravit, ale také se jim snažit předcházet pestřejší skladbou porostů nebo prací s návštěvníky lesů.
před 4 mminutami

V Praze lidé kvůli cenám častěji shánějí menší byty. Zájem o nové a větší klesá

Poptávka po nových bytech v Praze meziročně klesla, podle developerů dokonce skoro o třetinu. Nejmenší zájem je kvůli vysoké ceně o velké byty. Developeři proto v nových projektech nabízejí především garsonky a dvougarsonky.
před 34 mminutami

Vláda prosazuje odklad některých změn souvisejících s volbami

Česko na podzim čekají senátní a komunální volby. Už letos se počítalo s novinkou – informačním systémem správy voleb. Projekt se má ale nakonec odložit. Podmínkou je rychlá změna zákona, která navíc upravuje i třeba podobu hlasovacích lístků.
před 1 hhodinou

VideoČeští pacienti se k inovativním lékům dostávají pomaleji než dřív

O půl roku se v průběhu posledních dvou let prodloužilo čekání pacientů na inovativní lék, ukázala analýza Evropské federace farmaceutického průmyslu. Přístup k němu nemají všichni, a ti, kteří ano, musí pojišťovnu pravidelně žádat o úhradu. „Včasný přístup k inovativní léčbě zabraňuje vyšším nákladům v průběhu rozvinutí nemoci,“ říká ekonom Aleš Rod. Zástupci výrobců teď s ministerstvem jednají o reformě takzvané centrové léčby – aby se moderní přípravky dostaly včas k co největšímu množství pacientů.
před 9 hhodinami

Zdražování zrychluje. ČNB inflaci připustit nechce, kabinet to kritizuje

Renomované instituce opouštějí optimistické scénáře a upravují své prognózy. Bankovní asociace i ministerstvo financí nově očekávají letošní inflaci dvě a půl procenta. Důvodem jsou dopady války na Blízkém východě, kvůli které mají navíc příští rok spotřebitelské ceny růst ještě razantněji, a to až nad tři procenta, tedy za hranici tolerančního pásma centrální banky. Její guvernér Aleš Michl růst inflace odmítl připustit i za cenu ekonomických škod, což premiér Andrej Babiš (ANO) kritizuje.
před 10 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Moravské zemské hnutí, Česká párty, Mourek

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 23. května přijali Pavel Trčala (Moravské zemské hnutí), Václav Musílek (Česká párty) a Petr Špringr (Mourek). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 16 hhodinami

VideoPlaga s Pospíšilem probrali chystané změny v zákoně o vysokých školách

Rada vysokých škol odmítá návrh na změnu systému řízení. Navrhovaný model – včetně zavedení nové univerzitní rady – podle ní prakticky likviduje nezávislou akademickou samosprávu a je krokem k politizaci vysokých škol. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) ale návrh dává pojistky v tom, že nebude přímá politická možnost ovlivňovat vysoké školy. Zdůraznil ale, že podle něj není akademická svoboda absolutní moc akademických senátů, jak ji prý chápe Rada vysokých škol. Předseda České konference rektorů a rektor VŠCHT v Praze Milan Pospíšil připustil, že nějaká změna nastat musí, neboť zákon je prý přežitý. Poznamenal, že současné návrhy nejsou konečné. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 17 hhodinami

Učitelů byl nedostatek, poslali nás všechny učit, vzpomíná vědkyně

Hydrobioložka Zdeňka Žáková prožila dětství poznamenané druhou světovou válkou. Ještě než se po studiích na brněnské přírodovědecké fakultě mohla věnovat vědecké práci, musela nastoupit na místo učitelky ve Zdounkách u Kroměříže. Později našla zaměstnání v brněnském výzkumném ústavu vodohospodářském, kde se věnovala přírodnímu čištění odpadních vod. Své vzpomínky zachytila v rodinné kronice.
před 17 hhodinami
Načítání...