Začala Tříkrálová sbírka. Do ulic vyrazily tisíce koledníků

V Česku začal už 23. ročník Tříkrálové sbírky. Tisíce dobrovolníků v kostýmech biblických mudrců budou do zapečetěných kasiček s logem Charity ČR až do poloviny ledna vybírat peníze na pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Přispět je možné také prostřednictvím pevných kasiček umístěných v kostelech, na úřadech či v obchodech, on-line na webu sbírky či pomocí dárcovské SMS. Předchozí ročník Tříkrálové sbírky vynesl přes 141 milionů korun.

Tříkrálová sbírka navazuje na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy a je největší dobročinnou sbírkovou akcí v Česku. „Do její organizace a průběhu koledování se každoročně zapojí více než šedesát tisíc dobrovolníků, kteří do kasiček vyberou desítky milionů korun,“ přiblížila rozsah akce hlavní koordinátorka sbírky Gabriela Víšová.

Tříkrálová sbírka se koná celostátně od roku 2001. Vznikla o rok dříve v Olomouci, kdy s nápadem na založení dnes už tradiční akce přišel tehdejší olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Tříkrálová sbírka se setkala s velkým úspěchem a rozšířila se do celé země. „Pro koledníky i dárce představuje unikátní příležitost k tomu začít nový rok dobrým skutkem,“ uvedl ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Na začátku příštího roku budou koledníci převlečení za tři krále chodit ulicemi od 1. do 15. ledna. Každá skupina bude mít u sebe průkaz od pořádající Charity ČR a zapečetěnou pokladničku s charitním logem. Požehnání koledníkům udělil lanškrounský děkan Zbigniew Czendlik.

Lidé byli štědří i během pandemie covidu

Například v ostravsko-opavské diecézi je pro sbírku připraveno až 3400 pokladniček, s nimi do ulic vyrazí zhruba devět až deset tisíc koledníků. Curylo doufá, že i za současné ekonomické krize budou dobrovolníci úspěšní.

„My jsme se báli v covidu, že sbírka bude limitována opatřeními, ale lidé podle mě sbírku za ty roky mají rádi. Každý rok mi to naznačuje, že i když je situace pro občany třeba tíživá, tak solidarita narůstá. Dokonce bych řekl, že nejen u běžných lidí, ale i představitelů obcí, krajů či města, kteří se čím dál více zapojují a chtějí být aktivní,“ uvedl Curylo.

Jen v ostravsko-opavské diecézi se za roky fungování sbírky podařilo vykoledovat zhruba 277,5 milionu korun. V celém Česku to bylo přes miliardu. V zemi letos charity připravily 557 záměrů, na ostravsko-opavskou diecézi připadá necelá desetina.

Například charita v Hlučíně by ráda získala peníze na zpracování projektu výstavby nové sociálně-terapeutické dílny, Charita Ostrava finance na rozšíření kapacity Charitního domu svatého Václava – domova pokojného stáří a charita z Frýdku-Místku by výtěžek využila na rekonstrukce a investice ve svých pobytových zařízeních.

Seznam projektů podpořených z vybraných peněz najdou lidé na webu sbírky. Například Charita v Trutnově chce podpořit odbornou pomoc pro děti s traumatem, kterým pomáhá Centrum náhradní rodinné péče Maják. V Domově pokojného stáří Kamenná v Brně chtějí klientům koupit speciální koupací lůžko. Peníze půjdou také na konkrétní pomoc lidem prostřednictvím Charitní záchranné sítě.

„Důležitou věcí také je, že nám tyto finanční prostředky pomáhají kofinancovat evropské projekty, tedy veškeré rekonstrukce či výstavby nových domovů. Další velkou oblastí je nákup aut, protože auta samozřejmě mají velký nájezd, protože s nimi celoročně jezdíme za klienty. Tříkrálová sbírka nám ale pomáhá zafinancovat i naše chráněné díly,“ doplnil Curylo.

141 milionů korun

Součástí sbírky budou tradičně doprovodné akce. V ostravském kostele svatého Václava zazní 3. ledna Tříkrálový koncert v podání Kněžské Gregoriánské Scholy. O tři dny později, v pátek 6. ledna, projde průvod v čele se třemi králi na velbloudech historickým centrem Prahy. V neděli 8. ledna od 18:00 bude ČT živě vysílat tradiční Tříkrálový koncert z Městského Divadla Brno.  

Loňská Tříkrálová sbírka vynesla více než 141 milionů korun. V „covidovém“ roce 2021 to bylo 81,5 milionu a o rok dříve vybrali koledníci od lidí na 130 milionů korun. Z 65 procent budou vybrané peníze pomáhat v místech, kde byly vykoledovány. Část peněz ale putuje i do krizového fondu, odkud se uvolňují například při mimořádných událostech nebo na pomoc v zahraničí.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 19 mminutami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 2 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 11 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 11 hhodinami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 14 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 22 hhodinami
Načítání...