Vypnutí průmyslu by pro Česko nebylo rozumné, upozorňuje ekonomka Zamrazilová

28 minut
Ekonomka Eva Zamrazilová hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Koronavirová situace v Česku znovu eskaluje, pomoci ji zkrotit mají přísnější opatření. Ekonomka a předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová v Interview ČT24 upozornila, že pokud by mělo dojít na uzavření provozu velkých firem, mohlo by to Česko velmi poškodit. Podle ní by stát mělo vyjít levněji přispívat na testování zaměstnanců ve velkých společnostech.

K takzvanému lockdownu se Zamrazilová více přikláněla loni na podzim. „Jenomže na podzim jsme byli v situaci, kdy tady nebyla široce dostupná nabídka testů a očkování bylo ještě v nedohlednu. Na podzim by mi to asi smysl dávalo,“ řekla. Upozornila však, že není epidemiolog. „Pokud by tu situaci vyhodnotili jako kritickou, pak asi nic jiného nezbyde,“ dodala. 

Pokud by bylo možné ve velkém testovat, je podle Zamrazilové lepší mírnější varianta lockdownu, kdy by se průmysl neuzavíral. „Ekonomicky je tato varianta vhodnější. Jde ale také o to, jak se budou chovat lidé, protože souhlasím s tím, že za většinou toho nepěkného příběhu v Česku stojí chování lidí, nedodržování opatření,“ podotkla. 

Zamrazilová si myslí, že i kdyby se testy prováděly ve firmách každý den, stále by to bylo levnější než úplně uzavřít ekonomiku.

Zatím vláda rozhodla, že Česko od pondělí 1. března spustí testování v podnicích s tím, že proplácet se budou čtyři testy na osobu za měsíc. V první fázi bude systém dobrovolný, později má být povinný.

Proti zastavení průmyslu

Zamrazilová zmínila, že jestli jsou nyní obchodní partneři Česka, zejména Německo, Polsko nebo Slovensko, schopni fungovat, a Česko by naopak průmysl zavřelo, byly by to pro zemi minusové body.

„Loni na jaře jsme byli všichni ve stejné nejistotě,“ uvedla v souvislosti s tím, že na jaře některé podniky zavřely dobrovolně. „Nedomnívám se, že by to úplné vypínání, kromě kritické infrastruktury, bylo pro nás rozumné,“ dodala. 

Dopady teoretického kompletního lockdownu Zamrazilová nedokáže odhadnout. „Já jenom říkám, že riziko tady zcela jistě existuje a že ten důvod pro vypnutí velkých průmyslových podniků, pokud je tam nějaká síla, není,“ řekla. Zároveň zmínila, že na manažerech by nechala rozhodnutí v tom, jak případně upravit směny nebo koho poslat na home office. „Oni nejlépe vědí, jak ten jejich podnik může nejlépe fungovat,“ doplnila. 

Je pro stát lepší, když se do problémů dostane jen několik velkých podniků, které propustí spoustu zaměstnanců, nebo velká spousta drobných podnikatelů?

Podle Zamrazilové bude u malých firem pravděpodobně větší flexibilita zaměstnanců, ti by pak neměli mít tak velký problém najít si práci, kdežto u velkých firem, zejména specializovaných, jako je například sklářský průmysl, by mohl být podle ní problém větší. 

„Jen abychom si připomněli, tady na trhu práce je pořád více volných pracovních míst, než je nezaměstnaných. Stále přetrvává ta zcela absurdní situace, kdy my jsme hodně pod tou přirozenou mírou nezaměstnanosti, byť je situace bolestivá,“ řekla a věří, že ti, kteří přijdou o práci nebo budou muset ukončit podnikání, si bez větších problémů práci najdou. 

Zamrazilová: Daňový balíček byl nešťastný krok

Na potvrzené navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun Zamrazilová řekla, že zrušení superhrubé mzdy a schválení daňového balíčku bylo velmi předčasné a nešťastné. „Stát se tím dobrovolně připraví o sto miliard korun. To nemůžu nezmínit,“ poznamenala. 

Vláda argumentuje, že peníze, které nechá lidem, půjdou zpátky do ekonomiky. Propočty na to zatím podle Zamrazilové neexistují. „Namodelovat si můžeme cokoliv, ale jak to dopadne… Můj osobní odhad je, že ty peníze, které zůstávají v mnohem větší míře vyšším příjmovým skupinám, půjdou buď na běžné účty do bank, nebo do nemovitostí, akcií či jiných aktiv,“ upozornila s tím, že do ekonomiky půjde jenom velmi malá část těchto peněz. „Už jenom proto, že ta ekonomika je stále zavřená,“ řekla. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 1 hhodinou

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 3 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 5 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 7 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 8 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 8 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 9 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...