Vypnutí průmyslu by pro Česko nebylo rozumné, upozorňuje ekonomka Zamrazilová

Ekonomka Eva Zamrazilová hostem Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Koronavirová situace v Česku znovu eskaluje, pomoci ji zkrotit mají přísnější opatření. Ekonomka a předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová v Interview ČT24 upozornila, že pokud by mělo dojít na uzavření provozu velkých firem, mohlo by to Česko velmi poškodit. Podle ní by stát mělo vyjít levněji přispívat na testování zaměstnanců ve velkých společnostech.

K takzvanému lockdownu se Zamrazilová více přikláněla loni na podzim. „Jenomže na podzim jsme byli v situaci, kdy tady nebyla široce dostupná nabídka testů a očkování bylo ještě v nedohlednu. Na podzim by mi to asi smysl dávalo,“ řekla. Upozornila však, že není epidemiolog. „Pokud by tu situaci vyhodnotili jako kritickou, pak asi nic jiného nezbyde,“ dodala. 

Pokud by bylo možné ve velkém testovat, je podle Zamrazilové lepší mírnější varianta lockdownu, kdy by se průmysl neuzavíral. „Ekonomicky je tato varianta vhodnější. Jde ale také o to, jak se budou chovat lidé, protože souhlasím s tím, že za většinou toho nepěkného příběhu v Česku stojí chování lidí, nedodržování opatření,“ podotkla. 

Zamrazilová si myslí, že i kdyby se testy prováděly ve firmách každý den, stále by to bylo levnější než úplně uzavřít ekonomiku.

Zatím vláda rozhodla, že Česko od pondělí 1. března spustí testování v podnicích s tím, že proplácet se budou čtyři testy na osobu za měsíc. V první fázi bude systém dobrovolný, později má být povinný.

Proti zastavení průmyslu

Zamrazilová zmínila, že jestli jsou nyní obchodní partneři Česka, zejména Německo, Polsko nebo Slovensko, schopni fungovat, a Česko by naopak průmysl zavřelo, byly by to pro zemi minusové body.

„Loni na jaře jsme byli všichni ve stejné nejistotě,“ uvedla v souvislosti s tím, že na jaře některé podniky zavřely dobrovolně. „Nedomnívám se, že by to úplné vypínání, kromě kritické infrastruktury, bylo pro nás rozumné,“ dodala. 

Dopady teoretického kompletního lockdownu Zamrazilová nedokáže odhadnout. „Já jenom říkám, že riziko tady zcela jistě existuje a že ten důvod pro vypnutí velkých průmyslových podniků, pokud je tam nějaká síla, není,“ řekla. Zároveň zmínila, že na manažerech by nechala rozhodnutí v tom, jak případně upravit směny nebo koho poslat na home office. „Oni nejlépe vědí, jak ten jejich podnik může nejlépe fungovat,“ doplnila. 

Je pro stát lepší, když se do problémů dostane jen několik velkých podniků, které propustí spoustu zaměstnanců, nebo velká spousta drobných podnikatelů?

Podle Zamrazilové bude u malých firem pravděpodobně větší flexibilita zaměstnanců, ti by pak neměli mít tak velký problém najít si práci, kdežto u velkých firem, zejména specializovaných, jako je například sklářský průmysl, by mohl být podle ní problém větší. 

„Jen abychom si připomněli, tady na trhu práce je pořád více volných pracovních míst, než je nezaměstnaných. Stále přetrvává ta zcela absurdní situace, kdy my jsme hodně pod tou přirozenou mírou nezaměstnanosti, byť je situace bolestivá,“ řekla a věří, že ti, kteří přijdou o práci nebo budou muset ukončit podnikání, si bez větších problémů práci najdou. 

Zamrazilová: Daňový balíček byl nešťastný krok

Na potvrzené navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun Zamrazilová řekla, že zrušení superhrubé mzdy a schválení daňového balíčku bylo velmi předčasné a nešťastné. „Stát se tím dobrovolně připraví o sto miliard korun. To nemůžu nezmínit,“ poznamenala. 

Vláda argumentuje, že peníze, které nechá lidem, půjdou zpátky do ekonomiky. Propočty na to zatím podle Zamrazilové neexistují. „Namodelovat si můžeme cokoliv, ale jak to dopadne… Můj osobní odhad je, že ty peníze, které zůstávají v mnohem větší míře vyšším příjmovým skupinám, půjdou buď na běžné účty do bank, nebo do nemovitostí, akcií či jiných aktiv,“ upozornila s tím, že do ekonomiky půjde jenom velmi malá část těchto peněz. „Už jenom proto, že ta ekonomika je stále zavřená,“ řekla.