Sněmovna schválila navýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard

Sněmovna ve stavu legislativní nouze schválila navýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 na 500 miliard korun. Menšinové vládě ANO a ČSSD pomohli svými hlasy komunisté. Důvodem zvýšení schodku je hlavně promítnutí dopadů z daňového balíčku, například zrušení superhrubé mzdy. Vláda také připravila návrh nového kompenzačního bonusu pro podnikatele a potřebuje i další výdaje na boj s pandemií covidu-19.

Ministryně financí Alena Schillerová
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Pro navýšení schodku hlasovalo 93 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Podporu vládnímu návrhu oznámil těsně před hlasováním předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté se před hlasováním ještě radili. Ostatní strany hlasovaly proti. Schválenou novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Celkové příjmy rozpočtu by letos měly být podle návrhu 1,39 bilionu korun a výdaje 1,89 bilionu. Příjmy by tak měly být proti schválenému rozpočtu nižší o 102,7 miliardy a výdaje vyšší o 77,3 miliardy korun.

Podle některých ekonomů je navrhovaný schodek 500 miliard korun neopodstatněný. Současná situace a nejnovější odhady vývoje ekonomiky by podle nich ospravedlňovaly schodek kolem 400 miliard.

Podle vyjádření předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové z tohoto týdne je konsolidace veřejných financí ještě víc v nedohlednu. Zamrazilová ve středu poslancům z rozpočtového výboru řekla, že Česko tak narazí na takzvanou dluhovou brzdu už v roce 2024 a už předtím bude muset sáhnout ke zvyšování daní.

Česko patří mezi nejméně zadlužené země, tvrdí Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale argumentuje tím, že Česko patří k zemím s nejnižším zadlužením a nejvyššími ratingy. „Je naší povinností využít tohoto skvělého stavu a masivní podporu ekonomiky nevypínat,“ prohlásila.

Připomínala, že české veřejné finance patří mezi nejzdravější v Evropě. Ujišťovala, že rozpočet neobsahuje ani korunu „vaty“. Řekla také, že rozpočet s takto vysokými schodky nepředkládá s lehkým srdcem. „Kdo z vás věděl, že pandemie tady bude další rok? Ten kdo to věděl, musí být kouzelník,“ poznamenala.

Dodala, že vláda nebude zvyšovat provozní výdaje. Počítá také se zmrazením platů státních úředníků a zaměstnanců. Ocenila i to, že parlament schválil zmrazení platů ústavních činitelů.

Zvýšení schodku kritizuje část opozice

Opoziční strany vládní návrh podrobily kritice. Za SPD odmítl podpořit zvýšení schodku poslanec Jan Hrnčíř. Zdůvodnil to například tím, že vláda odmítá v krizi šetřit na zbytných výdajích, mezi které zařadil například inkluzi ve školství nebo nákupy zahraniční vojenské techniky. „Za celý rok jste nenavrhli jediné chytré úsporné opatření,“ vytkl vládě Jan Jakob (TOP 09). Vládu obvinil, že po ní zůstane spálená země.

Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík obvinil kabinet, že se chová stylem „po nás potopa“. Uvedl, že snížení daní v daňovém balíčku si nyní budou muset občané zaplatit i s úroky. Také vyjádřil obavy z toho, že peníze z rozpočtu nemusí jít jen na pomoc podnikům poškozeným krizí, ale na předvolební dárky.

„Ten schodek je obří,“ řekl poslanec ODS Jan Skopeček. Navrhovaných 500 miliard je podle něj neodůvodnitelně vysoké číslo. Také mu vadilo to, že novela neobsahuje žádné úspory. „Vláda se dobrovolně a nezodpovědně připravila o sto miliard příjmů a výsledkem je to, že nemá peníze na boj s pandemií a nemá peníze na covidové programy a další podporu všech postižených, a výsledkem je rekordní schodek 500 miliard korun,“ řekla místopředsedkyně a poslankyně STAN Věra Kovářová. Loni schválený daňový balíček připraví státní rozpočet o 87,7 miliardy korun.

Rozpaky nad návrhem neskrývali ani někteří komunisté. „Ze sdělení ministryně financí, že vládní návrh novely rozpočtu je to nejlepší, co nás mohlo potkat, se mi ježí veškerá srst,“ uvedl na Twitteru člen rozpočtového výboru Jiří Dolejš.