Státní rozpočet v lednu skončil v deficitu 31,5 miliardy korun

Hospodaření státního rozpočtu v lednu skončilo deficitem 31,5 miliardy korun, po očištění o příjmy z Evropské unie jde o deficit 32,9 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Jde o nejvyšší lednový schodek od vzniku Česka. Loni v lednu rozpočet skončil s deficitem osm miliard korun.

Ilustrační snímek

Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný

V porovnání se stejným obdobím v loňském roce došlo letos v lednu k více než dvacetimiliardovému propadu, což ministerstvo vysvětluje nízkými výběry daní, úpravou rozpočtového určení daní (čili peněz mířících do regionů) a také převodem dvanácti miliard na financování sociálních služeb.

Letošní příjmy státního rozpočtu podle resortu dál ovlivňuje stávající pandemická situace, respektive ekonomické restrikce a také růst nezaměstnanosti. Inkaso daně z příjmu fyzických osob od plátců kleslo o miliardu, daň z příjmů právnických osob se propadla o čtyři sta milionů, nižší příjmy jdou i z DPH – pokles o 2,8 miliardy resort vysvětluje nižšími sazbami daně na stravovací služby i protipandemickými opatřeními.

Saldo státního rozpočtu za leden (v miliardách Kč)
Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Stejný efekt zaznamenává i spotřební daň (minus 1,7 miliardy). „Z důvodu uzavření restauračních zařízení došlo k meziročnímu poklesu inkasa v případě piva (-20,4 %, -0,1 miliardy Kč), ale zejména v případě lihu (-31,6 %, -0,4 miliardy Kč), kde svou roli sehrálo i předzásobení před změnou sazby spotřební daně v roce 2020 a s tím související vyšší inkaso daně v lednu 2020,“ konstatuje státní kasa.

MF zároveň informovalo, že ze státního rozpočtu na boj s pandemií koronaviru šlo od loňského března do konce letošního ledna 231,5 miliardy korun. Přímá opatření například v podobě kompenzačních bonusů, programů Antivirus a dalších programů si vyžádaly 144,1 miliardy korun. Odklad záloh daní vyčíslilo MF na 24,3 miliardy korun a výdaje na zdravotnictví v podobě nákupu ochranných prostředků, odměn zdravotníkům nebo oddlužení vybraných nemocnic na 63,1 miliard korun. Za leden MF celkovou pomoc vyčíslilo na 13,3 miliardy korun.

Příjmy státního rozpočtu v lednu (v miliardách Kč)
Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Nový schodek pro letošní rok se má určit na jaře

V případě výdajů rostly běžné výdaje, zatímco kapitálové meziročně klesly. Na běžných výdajích stát v lednu vydal 149,2 miliardy korun, meziročně o 19,8 miliardy více. Kapitálové výdaje meziročně klesly o 0,3 miliardy na 2,4 miliardy korun. Na sociálních dávkách stát vyplatil v lednu 58,6 miliardy korun, meziročně o tři miliardy korun více. Z toho na důchody putovalo 44,7 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu v lednu meziročně klesly o čtyři miliardy na 120,1 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení klesly meziročně o 5,6 miliardy na 104,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu v lednu pak meziročně stouply o 19,5 miliardy na 151,6 miliardy korun.

Schválený schodek rozpočtu na letošní rok je 320 miliard korun a nepočítá s dopady daňového balíčku, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu. Změna daní by měla podle dřívějších odhadů MF snížit příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun.

Nová výše schodku s ohledem na dopady daňového balíčku by podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) měla být stanovena koncem února či počátkem března. Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové stoupne schodek minimálně na 400 miliard korun, ministryně to přitom už dříve nevyloučila.