Východ Česka nadále trápí špatná kvalita ovzduší. Za smog může především vytápění domů

Špatný vzduch už několik dní dusí Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Na Třinecku a na Ostravsku byla vyhlášena i regulace. Prachové částice, které smog způsobují, přitom nevznikají pouze v motorech aut, továrnách a elektrárnách, ale i při běžném topení v malých kotlech v domácnostech.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v Moravskoslezském kraji v neděli, o den později i na Zlínsku. V noci na úterý pak zhoršené rozptylové podmínky postihly i sousední Olomoucký kraj

V aglomeraci Ostravska, Karvinska, Frýdecko-Místecka a na Třinecku je kvůli znečištění vzduchu dokonce vyhlášena regulace, při které podniky musejí přijmout opatření, aby ovzduší ještě více neznečišťovaly.

Smoke + Fog  = Smog

Pojem smog vznikl ze spojení anglických slov smoke (kouř) a fog (mlha). Nejčastěji se objevoval na vrcholu průmyslové revoluce.

V současnosti se smogová situace vyhlašuje v případě, když se obecně zhorší kvalita ovzduší a ve vzduchu je například nadměrné množství mikroskopických prachových částic nebo drobných kapiček, což v současnosti platí i na východě republiky.

Konkrétně bývá smogová situace vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic v regionu překročil dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů prachových částic na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin se nepředpokládá jeho pokles. Stejná pravidla platí i pro vyhlášení regulace, tam je limit 150 mikrogramů na metr krychlový.

Souhrnně se tomuto typu smogu říká zimní nebo londýnský, a to s odkazem na londýnský smog ve dvacátém století. Rozptylové podmínky tam byly tehdy natolik špatné, že nebylo vidět dál než na pár metrů.

Kromě zimního smogu ještě existuje takzvaný letní neboli fotochemický smog, který vzniká jako reakce spalin z aut a slunečního záření. Výsledkem letního smogu je agresivní ozon, který dráždí sliznice.

Vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ Jáchym Brzezina na brněnském webu ústavu uvádí, že obecně platí, že v zimě je kvalita ovzduší horší než v letních měsících.  

Zimnímu smogu přitom nahrává několik faktorů. Jedním z nich je inverzní počasí, tedy situace, kde je teplota při zemi nižší než ve vyšších polohách. Kvůli tomu se vzduch prakticky nepromíchává. Inverze tedy funguje jako poklička, pod kterou se hromadí nečistoty. Čím déle inverze trvá, tím víc prachu a nečistot se hromadí a tím horší je i kvalita vzduchu.

Vzniku špatné kvality ovzduší také přispívají silné mrazy. „To s sebou samozřejmě nese například vyšší míru vytápění – a právě lokální vytápění je dlouhodobě obecně největším zdrojem suspendovaných částic (pozn. red. do vzduchu rozptýlených částic) v České republice,“ vysvětlil Brzezina v článku.

Obecně prachové částice vznikají nejčastěji při spalování. Kromě zmíněných malých kotlů v domácnostech, které často nemají žádné filtry se tak děje v motorech aut, v továrnách nebo elektrárnách.

Vzniku a šíření smogu v neposlední řadě napomáhá také mírný severovýchodní vítr, který prach přesouvá o stovky kilometrů dál. „Mírný vítr není příznivý, protože opět vede k menší míře promíchávání, a tedy kumulaci znečištění. Severovýchodní vítr pak pro změnu znamená, že se do Zlínského kraje dostává vzduch z Moravskoslezského kraje, kde byla smogová situace vyhlášena již o den dříve,“ napsal Brzezina.

Doporučení: Omezení venkovní fyzické námahy i větrání

Mikroskopické prachové částice, které jsou menší než 10 mikrometrů, tělo nedokáže zachytit, a při dýchání se tak dostávají do plic. Někdy přitom mohou být i karcinogenní.

Při zhoršení rozptylových podmínek by proto lidé měli snížit fyzickou námahu venku a pouze krátce větrat. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy.

Dětem, nemocným a starším lidem doporučují odborníci omezit pobyt venku, sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů.

  • Polétavý prach (PM z anglického názvu „particulate matter“) je pojem pro mikročástice o velikosti několika mikrometrů (µm). Částice mají své specifické označení podle velikosti – například PM10 označuje polétavý prach o velikosti 10 mikrometrů. 
  • Částice atmosférického aerosolu se usazují v dýchacích cestách. Místo záchytu závisí na jejich velikosti. Větší částice se zachycují na chloupcích v nose a nezpůsobují větší potíže. Částice menší než 10 µm (PM10) se mohou usazovat v průduškách a způsobovat zdravotní problémy.
  • Částice menší než 1 µm mohou vstupovat přímo do plicních sklípků, proto jsou tyto částice nejnebezpečnější. Na částice polétavého prachu se vážou těkavé organické látky (VOC – z anglického názvu volatile organic compounds), které pak v organismu působí toxicky.
  • Inhalace PM10 poškozuje hlavně kardiovaskulární a plicní systém. Dlouhodobá expozice snižuje délku dožití a zvyšuje kojeneckou úmrtnost. Může způsobovat chronickou bronchitidu a chronické plicní choroby. V důsledku absorpce organických látek s mutagenními a karcinogenními účinky může expozice PM10 způsobovat rakovinu plic.
  • Zdroj: www.cistenebe.cz

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 2 mminutami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 50 mminutami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 1 hhodinou

V Olomouci vykolejil osobní vlak, tři lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, tři cestující utrpěli zranění, řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Podle policie si nehoda vlaku vyžádala dva zraněné. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava.
před 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 8 hhodinami
Načítání...