Vojtěch představoval jeden z lepších článků Babišovy vlády. Premiérův projev byl spíše PR, míní poslanec Třešňák

43 minut
Události, komentáře: Vojtěchova rezignace a projev Andreje Babiše
Zdroj: ČT24

Podle poslance Petra Třešňáka (Piráti) byl bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jedním z lepších článků vlády premiéra Andreje Babiše (oba za ANO). Zákonodárce řekl, že dosavadní ministr se kromě chyb v postupu vlády proti koronavirové pandemii zasloužil i o mnoho pozitivních změn – jako třeba elektronizaci českého zdravotnictví nebo novelizaci klíčových zákonů. Třešňák to uvedl v pořadu ČT Události, komentáře, ve kterém vystoupil společně s místopředsedou ODS Martinem Kupkou, lídrem SPD Tomiem Okamurou a ministrem průmyslu, obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem (za ANO).

„Byl by dobrým ministrem, kdyby nebyl v Babišově vládě. V mnoha věcech a názorech jsme s ním nesouhlasili, v některých z nich jsme ale souzněli,“ řekl poslanec Třešňák.

Dosavadní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí ráno oznámil svoji rezignaci, jeho místo v čele resortu od úterý přitom zaujme Roman Prymula (za ANO), který v květnu odešel z funkce ministerského náměstka pro zdravotní péči. V posledních měsících byl vládním zmocněncem pro výzkum ve zdravotnictví.

Třešňák k tématu rovněž dodal, že pirátská strana Vojtěchovu rezignaci nežádala. Poslanec v pořadu okomentoval i pondělní projev předsedy vlády, ve kterém se Babiš mimo jiné také omluvil za mylný postup vlády v létě při rozvolňování protikoronavirových opatření. 

Prohlášení podle Třešňáka ukázalo, že komunikace předsedy vlády byla „spíše PR“. „Až do současné doby se řídila názorem veřejnosti než odborníků. To je jeden z důvodů, proč došlo k výměně ministra zdravotnictví,“ řekl Třešňák.

Kupka: Přiznání chyby je zvláštní krok

Babišův projev v pořadu okomentoval i místopředseda ODS Martin Kupka, podle kterého je přiznání chyby ze strany stávajícího předsedy vlády neobvyklé. „U pana premiéra jsme zvyklí, že všechno hází na ostatní. Tady to ale vypadá, že opravdu přiznává chybu, což je zvláštní krok,“ řekl Kupka.

Premiérovo prohlášení v pořadu zkritizoval Tomio Okamura. „To, že někdo řekne, že se nechal unést svými pocity, tak lze říct, že se jednalo o politická rozhodnutí a ne rozhodnutí odborníků. Nelze si brát jako rukojmí sedm milionů občanů, protože se pan premiér nechal unést,“ uvedl Okamura.

Vojtěch vyčistil resort od kmotrů a zainteresovaných skupin, myslí si Havlíček

Šéf resortů průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček v pořadu na adresu exministra zdravotnictví pronesl, že Vojtěch je charakterní a slušný člověk, který šel do vedení ministerstva zdravotnictví s poctivými úmysly.

„Vyčistil ministerstvo zdravotnictví od všech kmotrů a zainteresovaných skupin, zaváděl elektronizaci a vyrovnal se s první vlnou pandemie tak, že jsme první poločas ustáli dobře,“ dodal Havlíček. Premiérův projev podle něj byl konstatováním faktů a popisem situace, do které se Česko dostalo.

„Všichni jsme uvolnili otěže obezřetnosti, a to nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Otázka je, zdali se tomu dalo zabránit, podcenili jsme to všichni,“ míní Havlíček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 14 mminutami

Politici i odborníci reagují na Babišovo oznámení o Agrofertu

Andrej Babiš (ANO) oznámil, že se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Po jeho smrti má připadnout jeho dětem. Prezident krok ocenil a oznámil, že Babiše jmenuje premiérem 9. prosince. Politici a odborníci upozorňují, že bude důležité, jak konkrétně bude vzdání se vypadat.
před 25 mminutami

Soud uložil v kauze Stoka Liškutinovi podmíněný trest a pokutu

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka někdejšímu šéfovi investičního odboru Brna-střed Petru Liškutinovi (dříve ANO) podmíněný trest dva roky a deset měsíců. Zároveň má zaplatit 1,7 milionu korun. Soud schválil dohodu o vině a trestu, kterou Liškutin uzavřel se státním zástupcem.
před 27 mminutami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 1 hhodinou

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 11 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...