Prezident jmenoval Romana Prymulu ministrem zdravotnictví. Nedovedu si představit nikoho kompetentnějšího, řekl mu

Nástupcem Adama Vojtěcha (za ANO) na ministerstvu zdravotnictví se stal Roman Prymula. Ministrem jej jmenoval prezident republiky v pondělí odpoledne na lánském zámku. Úřad převezme nový ministr v úterý. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že bude mít za úkol krizové řízení.

Video Události
video

Události: Novým ministrem zdravotnictví je Roman Prymula

Dosavadní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil v pondělí ráno svoji rezignaci, a přestože poté vypukla diskuse o možném nástupci, z následných slov premiéra Babiše vyplynulo, že již bylo vše dohodnuto. Na ministerstvo zdravotnictví se v úterý vrátí Roman Prymula, který v květnu odešel z funkce ministerského náměstka pro zdravotní péči. V posledních měsících byl vládním zmocněncem pro výzkum ve zdravotnictví.

Roman Prymula přijel na druhou hodinu odpoledne do Lán, kde jej přijal prezident Miloš Zeman a po několika desítkách minut jej také jmenoval ministrem. Řekl přitom, že si nedovede představit v čele ministerstva zdravotnictví při boji proti druhé vlně koronaviru nikoho kompetentnějšího.

„Vím, jak skvěle jste obstál, když jste bojoval s první vlnou. A plně věřím, že stejně tak obstojíte i nyní ve velice a velice složité situaci. Dovolte mi, abych vám ve vaší práci popřál mnoho úspěchů a mnoho štěstí,“ řekl prezident novému ministrovi.

V úterý ráno by potom měl epidemiolog a bývalý ředitel královéhradecké fakultní nemocnice či rektor vojenské lékařské akademie převzít řízení resortu i v praxi. Tehdy se také poprvé od jmenování vyjádří k situaci – lánský zámek opustil bez komentáře.

Premiér uvedl, že obsazení postu dojednal předem – o tom, že Vojtěch rezignuje, věděl od pátku. „V pátek jsme se dohodli na rezignaci. Já jsem to projednal s panem prezidentem a navrhl jsem panu prezidentovi pana profesora Prymulu na post ministra zdravotnictví a pan prezident mně slíbil, že mně vyhoví,“ upřesnil Babiš. 

Andrej Babiš dodal, že „jsme v situaci, kdy musíme zavést krizové řízení“, což od Romana Prymuly očekává. Chce od něj mimo jiné, aby zajistil, že budou po celé republice k dispozici lůžka. „Aby dohlédl na to, že kapacity nemocnic, které byly rozepsány, existují a jsou okamžitě k dispozici. Je chvíle, abychom všichni spolupracovali a dělali všechno pro to, abychom nárůst nákazy zastavili a také podruhé to zvládli. Jsem přesvědčen, že se nám to podaří,“ řekl předseda vlády.

Sám Prymula řekl serveru Seznam zprávy, že situaci vnímá podobně. „Teď je hlavní úkol ministerstva zvládnout krizi a bude jakýsi krizový management,“ uvedl. Především chce zlepšit komunikaci úřadu o covidu a zajistit, že vydávaná opatření budou jednoznačná a srozumitelná.

Video Premiér Andrej Babiš k výměně v čele ministerstva zdravotnictví
video

Premiér Andrej Babiš k výměně v čele ministerstva zdravotnictví

Zdroj: ČT24

Opozice doufá v účinné řízení resortu, má ale i pochybnosti

Zástupci opozičních stran, kteří byli k působení Adama Vojtěcha vesměs kritičtí, doufají, že Roman Prymula nalezne účinný způsob, jak se postavit pandemii covidu-19, mají o něm však i pochybnosti.

Předseda ODS Petr Fiala i místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková se pozastavili nad tím, že Prymula na jaře plánoval uzavření hranic na dva roky. „Má velkou popularitu a znalosti odborníka, pamatuji si ale i výroky o tom, jak je třeba zavřít hranice na dva roky. Proto říkám: Uvidíme, zda uspěje v nové roli,“ uvedl Fiala. Jelínková doufá, že „se nedočkáme podobných prohlášení a boj s covidem bude řízen chytře, systematicky a s rozumem“.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová potom upozornila, že má budoucí ministr živnost v oboru výroby zdravotnických potřeb, což je podle ní „první věc, kterou musí pan Prymula vyřešit“.

Předseda koaliční ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček považuje za důležité, že resort zdravotnictví bude v době pandemie řídit odborník na epidemiologii. Věří, že budou úspěšně spolupracovat. „Spolupracovali jsme na jaře a nemohu si stěžovat,“ podotkl Hamáček.

Senátor Jan Žaloudík (za ČSSD) očekává, že s nástupem Prymuly „přecházíme do období tvrdé ruky“. Připomněl zároveň, že někdejší náměstek ministra zdravotnictví nezískal bezpečnostní prověrku. Exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) upozornil na Prymulovy zkušenosti, zároveň věří, že „by situaci měl zklidnit“.

Rektor, ředitel, náměstek

Pardubický rodák Roman Prymula vystudoval medicínu a dlouho působil v Hradci Králové, zkušenosti ale sbíral také v Anglii. Zabýval se epidemiologií a také očkováním. Od počátku 21. století se pohyboval ve významných funkcích. V roce 2002 se stal rektorem Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně, později po jejím začlenění do Univerzity obrany byl děkanem Fakulty vojenského lékařství. V roce 2009 ale přešel do sféry civilního lékařství a nahradil Leoše Hegera v čele královéhradecké fakultní nemocnice.

Nemocnici řídil Prymula sedm let, v té době vznikl projekt nakonec nerealizované kliniky tradiční čínské medicíny. V roce 2016 jej odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Hovořil o údajném střetu zájmů v podobě napojení Prymulovy rodiny na firmu provádějící klinický výzkum, což ale odvolaný ředitel označil za zástupný problém. Sám tvrdil, že měl s ministrem osobní spory.

Prymula měl svého času politicky blízko ke Straně práv občanů Zemanovci, jejíž představitelé o něm hovořili v souvislosti se senátními a komunálními volbami v roce 2014, nakonec ale tehdejší ředitel nemocnice nikam nekandidoval.

Do politiky ale nakonec vstoupil jinudy. V roce 2017, když rezignoval Svatopluk Němeček a na ministerstvu jej nahradil Miloslav Ludvík (ČSSD), stal se náměstkem pro zdravotní péči. Ve funkci zůstal i po další ministerské obměně, kdy se ministrem stal Adam Vojtěch. Po svém odchodu z ministerstva na sklonku jara se Roman Prymula vyjadřoval ke krokům úřadu, který opustil, rušení a obnovování epidemických opatření a počtům nakažených.