Vládní úsporný balíček míří do dalšího projednávání

5 minut
Události: Konsolidační balíček prošel přes první čtení
Zdroj: ČT24

Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o konsolidaci veřejných financí, který má pomoci zlepšit hospodaření státního rozpočtu. Opozici se nepodařilo předlohu zamítnout ani vrátit vládě k dopracování. Poslanci vládní koalice ji uhájili. Zamítnutí navrhl předseda SPD Tomio Okamura a hlasovalo pro něj 72 přítomných opozičních poslanců. Naproti tomu 98 koaličních poslanců hlasovalo proti zamítnutí. Stejným poměrem hlasů neprošlo ani vrácení vládě k dopracování.

Debata o návrhu zákona o konsolidaci veřejných financí začala ve středu ve dvě hodiny odpoledne. Poslanci nad ní strávili více než 27 hodin čistého času. Zákon nyní zamíří k projednání do sněmovních výborů. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) předpokládá, že druhé sněmovní čtení předlohy, v němž poslanci dostanou šanci předkládat pozměňovací návrhy, by mohlo začít v úterý 5. září.

Vláda v materiálu uvádí, že v příštím roce by měla navrhovaná opatření v konsolidačním balíčku zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy. Balíček mění 63 zákonů. Jde hlavně o rušení daňových výjimek a některá zjednodušení. Vláda nevylučuje změny v souboru, ale chce na ně přistoupit tehdy, pokud se na nich koalice dohodne. Balíček chce schválit do konce roku, aby mohl začít platit v příštím roce.

Samotný návrh zákona jako takový má přinést státu v příštím roce navíc 35,2 miliardy korun. V roce 2025, až začne platit zvýšená sazba daně z příjmů firem, mají příjmy státu stoupnout o 37,1 miliardy korun. Součástí projednávaného návrhu zákona tak nejsou omezování dotací a redukce státních výdajů, které mají pokrýt zhruba polovinu z plánované konsolidace.

Pozměňovací návrhy

Řadu věcných výhrad měla přímo ministerstva v připomínkovém řízení. Přišly s nimi i některé koaliční strany. Například Piráti chtějí odstranit zvýšení renty bývalých prezidentů. Lidovci požadují nižší daň z přidané hodnoty na kojeneckou vodu, dětské pleny a ženské hygienické potřeby. Podle dřívějšího vyjádření resortu financí by se o nich mělo rozhodovat až ve sněmovně. Vláda předložila balíček dolní komoře v té podobě, v jaké ho představila veřejnosti v květnu. Koalice bude jednat i o možných změnách v rozpočtovém určení daní, tedy ve způsobu rozdělování vybraných daní mezi státem a samosprávami.

12 minut
Zbyněk Stanjura hovořil o schvalování úsporného balíčku
Zdroj: ČT24

Stanjura na pátečním projednávání ujistil, že všechny pozměňovací návrhy pečlivě prostuduje. Nevyloučil to, že by v dalších kolech projednávání mohly za určitých podmínek získat podporu i ty opoziční. Na ochotu vlády upravit některé parametry navrhovaných změn, které se týkají zejména daní, se ptala Eva Fialová (ANO). Stanjura zopakoval, že v koalici posoudí všechny případné pozměňovací návrhy. „Pokud bude zachován objem úspor a přijde nápad, pozměňovací návrh z řad opozice, který bude dobrý, lepší nebo jiný nástroj, než který jsme navrhli my, tak proč ne,“ reagoval Stanjura.

Otázkou tedy zůstává, zda se opravdu zruší více než dvě desítky daňových výjimek, které zahrnují třeba i takzvané školkovné. Pozměnit se může i rozdělení některého zboží či služeb do jednotlivých sazeb DPH.

O možných změnách v konsolidačním balíčku diskutovali hosté pořadu Události, komentáře. „Ozdravný balíček má celkem jasné a přesné struktury. Já si myslím, že zásadním způsobem se měnit nebude,“ řekla náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Připomínek ze strany opozice je však podle člena sněmovního sociálního výboru Igora Hendrycha (ANO) celá řada. „Jsme hrubě nespokojeni s balíčkem jako celkem. Je to kompromis pěti stran,“ dodal poslanec, podle něj může opozice připravit desítky pozměňovacích návrhů. On sám se vymezil proti navrhovaným změnám v podpoře stavebního spoření. „Tento nástroj se upozaďuje v době, kdy mají lidé problém s bydlením a s vysokými cenami hypoték,“ upozornil Hendrych.

Debaty o pozměňovacích návrzích podle Stanjury musejí skončit do zahájení druhého čtení. Neočekává mnoho změn, vedle technických drobností budou podle něj o některých politických otázkách v následujících týdnech diskutovat koaliční poslanci. „Domluvili jsme se, že pokud je mají vládní poslanci podpořit, musí se na nich shodnout všech pět stran,“ uvedl.

Na sněmovním webu se k tisku sešla zatím desítka pozměňovacích návrhů. Čas na jejich podávání mají poslanci až do konce druhého čtení.

13 minut
Události, komentáře: Pozměňovací návrhy konsolidačního balíčku
Zdroj: ČT24

Babiš obvinil Fialu ze lží

Jako první na pátečním jednání přednostně vystoupil šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Ve svém pátečním projevu se podivoval nad čtvrtečním vystoupením Fialy v přítomnosti místopředsedy Českého statistického úřadu Jaroslava Sixty, na němž ministerský předseda oznámil, že ke snížení inflace pod deset procent přispěly i kroky vlády. Premiéra Petra Fialu (ODS) obvinil ze lží. „Lidé, kteří sledují vývoj inflace a vyjádření premiéra k inflaci, musejí být v šoku,“ prohlásil lídr ANO. Poukazoval například na dřívější Fialova vyjádření o „Babišově drahotě“ a „Putinově drahotě“ i na dohady s Českou národní bankou, kdo za vyšší inflaci může.

Balíček Babiš opět označil za „absolutně zbytečný“. „Zdaníte lidi, vystrašíte investory,“ tvrdí. Vládu vinil z toho, že plýtvá a pro úspory neudělala vůbec nic. Koaliční představitelé nechali slova šéfa ANO bez reakce.

12 minut
Alena Schillerová hovořila o schvalování úsporného balíčku
Zdroj: ČT24

Okamura prohlásil, že návrh zákona není konsolidačním ani ozdravným balíčkem, ale rozsáhlou a plošnou daňovou reformou. Podle něj balíček zdraží životy všem obyvatelům a všem firmám prodraží podnikání.

Také další opoziční zákonodárci tvrdili, že nejde o konsolidační, ale o daňový balíček. Milan Feranec (ANO) předlohu pokládá za nejrozsáhlejší a největší zvýšení daní za posledních dvacet nebo třicet let. Zároveň zapochyboval o úsporách, jak je v jednotlivých resortech plánuje koalice. „Zvýšení daní je jisté, úspory jsou vždycky nejisté,“ podotkl Feranec. Podle Zdeňka Kettnera (SPD) v předloze převažují opatření k většímu „vyždímání“ obyvatel. „Jde o to získat víc peněz, ne míň vydat,“ uvedl.

Martin Kolovratník (ANO) přirovnal opatření v balíčku k dortu, který uvařili ze všeho možného pejsek a kočička v jedné z pohádek Josefa Čapka. „Já se bojím, že u nás budeme odsouzeni tenhle váš ohavný nechutný dort jíst všichni, všichni občané České republiky. A nám všem včetně vašich voličů, že z něj bude špatně,“ řekl.

Fiala: Opatření nikoho existenčně neohrozí

Premiér Petr Fiala (ODS) řekl poslancům, že ozdravení veřejných financí je nutnou podmínkou pro cestu k prosperitě, protože jinak by byla ohrožena. Předloha podle předsedy vlády obsahuje vyvážená opatření, která sice logicky nejsou populární, ale nikoho existenčně neohrozí.

Vlády a jejího návrhu zákona se zastal také Miloš Nový z koaliční TOP 09. Argumentoval příkladem Řecka a jeho státního bankrotu. Varoval, že ztráta důvěry domácích i zahraničních věřitelů ve schopnost i ochotu konsolidovat veřejné finance představuje nebezpečí pro českou ekonomiku. „Tím, že české veřejnosti je předkládán ozdravný balíček, aniž bychom se nacházeli v situaci řecké ekonomiky, současná vláda i za cenu negativních politických nákladů dokazuje, že se jedná o vládu zodpovědnou, která myslí na budoucí generace,“ prohlásil.

Stanjura řekl už v polovině června, že takzvaná složená daňová kvóta, tedy daňové zatížení společně s povinnými odvody, po přijetí vládního konsolidačního balíčku nevzroste. Podle odhadu ministerstva financí by proti loňskému roku mohla naopak klesnout z loňských 34,7 na 34,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Projednávaná změna zákonů mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z devatenácti na 21 procent, slučuje na dvanáct procent nynější snížené sazby DPH deset a patnáct procent a mění v sazbách rozložení některých položek. Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců nebo ruší některé daňové výjimky, například slevu na školkovné nebo slevu na studenta. Předloha zavádí nový státní koeficient u daně z nemovitosti. Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
11:10Aktualizovánopřed 21 mminutami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 4 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 9 hhodinami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 10 hhodinami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 11 hhodinami

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 18 hhodinami
Načítání...