Vláda souhlasí s přesídlením 153 křesťanů prchajících před Islámským státem

Vláda souhlasí s přesídlením 37 křesťanských rodin utíkajících před Islámským státem. Celkem 153 iráckých uprchlíků z Kurdistánu a Libanonu přijede do Česka zřejmě od ledna do dubna ve třech skupinách, potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na přesídlení, které zaštítily církevní instituce, se bude podílet Nadační fond Generace 21, a to i finančně.

„Jedná se o příslušníky křesťanské menšiny, kteří se v důsledku agrese Islámského státu v Iráku ocitli ve velmi těžké životní situaci a obrátili se na Českou republiku s žádostí o pomoc. V naší zemi by měli získat mezinárodní ochranu, šanci se integrovat a začít nový život v bezpečí,“ komentoval rozhodnutí Sobotka.

Doplnil, že náklady na přesídlení budou sdíleny s neziskovým sektorem, většinu nákladů by měl zajistit Nadační fond Generace 21. Podle materiálů připravovaných pro vládu se v případě, že fond nebude schopen plnit své závazky, ujme financování akce ministerstvo vnitra. Maximální náklady vláda vypočítala na 32,5 milionu korun, o které má být navýšen rozpočet vnitra.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Česko tímto krokem přispěje k ochraně menšin, které po staletích přišly o enklávy na území Sýrie a Iráku. „Je to někdo, kdo tam žil tisíc let, a dnes to vypadá, že je tam život nemožný,“ řekl ministr. Pokud by se tyto menšiny nepodařilo zachránit, byla by to podle Zaorálka kulturní tragédie.

Podle dřívějších informací jsou mezi vybranými rodiny s dětmi, vdovy i sirotci. Polovina mužů a téměř třetina žen má vyšší vzdělání. Při výběru fond stanovil dvě podmínky. Chtěl, aby žadatelé měli ověřitelný příběh a aby chtěli do Česka. Přesídlení se týká lidí irácké národnosti, větší část z nich jsou takzvaní vnitřní uprchlíci z oblasti iráckého Kurdistánu, zbytek pak jsou iráčtí uprchlíci z Libanonu.

Mediální zástupce fondu Martin Frýdl řekl, že pokud návrh bude schválen, tak by uprchlíci mohli do Česka přijet příští rok v lednu nebo únoru. Podmínkou jejich příjezdu je bezpečnostní prověrka. Vedení fondu už dříve nastínilo, že by období po příjezdu uprchlíků do Česka mělo mít tři fáze. Nejdřív přesídlenci zamíří do karantény a přijímacího procesu. Po příjezdu se začnou učit česky. Po skončení přijímací části se rozdělí do skupin maximálně se 30 členy. Ty se pak mají rozmístit do některých krajských měst.

S přesidlováním uprchlíků začínají i další státy. Na sousední Slovensko například minulý týden přiletěla z Iráku skupina 149 asyrských křesťanů, kterým Bratislava poskytne útočiště v rámci svého dobrovolného příspěvku k řešení migrační krize.