Pěstitelé ovoce mohou získat mimořádnou podporu téměř půl miliardy korun za škody, které jim způsobily jarní mrazy. Vláda schválila příslušný program, uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ovocnáři podle něj budou moct začít o podporu žádat nejpozději 15. října, termín pro podání žádostí bude do 31. října. Peníze se budou vyplácet od prosince, zemědělci by je měli dostat nejpozději do konce ledna příštího roku.
Vláda schválila půlmiliardové odškodné pro ovocnáře za jarní mrazy
„České ovocnáře na jaře drtivě zasáhly mrazy, kritický rok jim pomůžeme zvládnout, jak jsme slíbili. Podařilo se mi vyjednat podporu z EU, tu navýšíme i ze státního rozpočtu. Celkem tak mezi pěstitele rozdělíme téměř půl miliardy korun. Pravidla pomoci dnes schválila vláda,“ napsal na síti X ministr Výborný.
Státní zemědělský intervenční fond, který spravuje evropské zemědělské podpory, rozdělí mezi ovocnáře patnáct milionů eur (zhruba 378 milionů korun) z unijního rozpočtu a sto milionů korun, které přidá Česko, přičemž polovinu poskytne ze svých zdrojů ministerstvo zemědělství a dalších 50 milionů půjde z národního rozpočtu. Část z peněz fond vyplatí také na zmírnění dopadů letošních jarních mrazů v lesních školkách.
Výhoda pro pojištěné
Výborný po jednání vlády zopakoval, že peníze dostanou ovocnáři, kteří evidují minimálně padesát procent škod. Podle něj to je zhruba šest set subjektů. Při vyplácení podpory stát zvýhodní pěstitele se sjednaným pojištěním, ostatním bude podpora zkrácena o polovinu. Kolik žadatelů dosáhne na plnou výši podpory, zatím ministr nedokázal upřesnit. Resort při vyplacení zohlední druh ovoce i náročnost pěstování, výši sazby pak zveřejní v listopadu na základě přijatých žádostí.
Výborný také zdůraznil, že podpora nepokryje úplnou výši škod, kterou ovocnáři utrpěli. Podle něj je to příspěvek pro to, aby pěstitelé ekonomicky přežili a nebyli nuceni přistupovat ke kácení sadů. Zdůraznil také, že podpora je předjednaná s Ovocnářskou unií. Její předseda Martin Ludvík už dříve řekl, že kompenzace za škody by mohla změnit rozhodnutí některých ovocnářů zmenšovat plochu sadů.
Podpora se vztahuje na jabloně, hrušně, meruňky, třešně, višně, slivoň švestky s výjimkou myrobalánu, broskvoně, rybíz černý, červený a bílý, maliníky a ostružiníky, jahodníky, angrešty, borůvky a ořešáky královské.