Vláda projedná otevření dalších obchodů. Hamáček chce nouzový stav i po 30. dubnu

UDÁLOSTI: Vláda chystá harmonogram postupného uvolňování omezujících nařízení (zdroj: ČT24)

Vláda se chystá v pondělí projednat další uvolňování omezujících nařízení. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se mohly otevřít například papírnictví nebo prodejny s obuví. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek řekl, že situace v souvislosti s koronavirem v Česku bude zřejmě i po 30. dubnu vyžadovat nouzový stav. Zaznělo to na brífinku po jednání krizového štábu s hejtmany.

On-line přenos

Šíření koronaviru – do dubna

  • 23:14

    Tři fotbalisté Fiorentiny a čtyři hráči Sampdorie Janov se nakazili novým typem koronaviru. Oba italské kluby o tom informovaly po vyhodnocení výsledků testů, které provedly před návratem k tréninku po dvouměsíční pauze zaviněné pandemií nákazy covid-19.

  • 23:10
    Česká televize

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro ČT také potvrdil, že NATO se nyní připravuje na možnou druhou vlnu koronaviru. Popsal, že Aliance proto spustila i nový operační plán.

  • 22:06

    Řecko oznámilo, že ve snaze zachránit aspoň část zisků z letní turistické sezony začne postupně otevírat antické památky a muzea. Země by se pro cestující ze zahraničí měla otevřít od července.

  • Nárůst počtu potvrzených případů nemoci COVID-19 způsobované koronavirem ve čtvrtek v Česku dále zpomaloval. V pátek pak číslo stouplo na celkových 4091 osob. Vyléčilo se 72 lidí, zemřelo 53 pacientů.
  • Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) upozornil, že před slunečným víkendem se policie zaměří na kontrolu turisticky oblíbených míst i rychlosti na silnicích
  • Všeobecná fakultní nemocnice oznámila, že stav pacienta léčeného remdesivirem se zlepšuje. Nadále zůstává napojen na plicní ventilaci. Zatím se neví, zda byl remdesivir tím, co muži pomohlo.
  • Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) oznámil, že v zahraničí zůstává stále asi dva a půl tisíce Čechů. Resort už zajišťuje repatriační lety z Nového Zélandu, Austrálie nebo Indonésie.
  • Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zpochybnil nařízení vlády vyčlenit 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel kraje pro potřeby seniorů nakažených koronavirem. Nemocnice podle něj nemají dostatečné kapacity a žádná lůžka vyčlenit nemohou
  • Podle šéfa Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) si situace v souvislosti s koronavirem v Česku vyžádá nouzový stav i po 30. dubnu. Premiér Andrej Babiš (ANO) už ve čtvrtek uvedl, že podpoří prodloužení nouzového stavu do konce dubna.

Vláda chystá harmonogram postupného uvolňování omezujících nařízení. V pondělí by měli ministři projednat případné další otevírání menších prodejen. Podle Babiše by se tak mohlo stát ještě před Velikonocemi.

„Vnímáme požadavky od občanů, hlavně od matek, které mluví o papírnictvích, protože děti se samozřejmě učí doma. Dále prodejny obuvi, protože děti rostou a potřebují větší obuv,“ řekl premiér. Podle něj by se při dodržování vzdálenosti mohla otevřít i některá sportoviště, mluví se i o prodejnách aut.

Podle Hamáčka bude situace vyžadovat nouzový stav i v květnu

„Nedokážu si představit, že po 30. dubnu by byla taková situace, která by nevyžadovala nouzový stav,“ uvedl na páteční tiskové konferenci Hamáček. Pokud se však sněmovna rozhodne prodloužit nouzový stav jenom do tohoto data, bude to respektovat. S posledním dubnovým dnem už vyjádřil souhlas premiér Andrej Babiš (ANO). Původně přitom vláda chtěla prodloužit nouzový stav o dalších 30 dnů, to znamená do 11. května.

„Třicátý duben je fajn, my s tím budeme souhlasit. Chceme to hlavně proto, abychom ochránili zdraví občanů a mohli rychle nakupovat ochranné pomůcky,“ řekl už ve čtvrtek premiér. 

Sněmovna bude jednat o prodloužení nouzového stavu v úterý. Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů, za současné situace by skončil 11. dubna. K prodloužení je nutný souhlas poslanců. Proudloužení nouzového stavu do 30. dubna by podpořili i komunisté a Piráti.  

S prodloužením nouzového stavu do 11. května však opozice nesouhlasí. Například šéf ODS Petr Fiala řekl, že bude chtít slyšet jasné důvody, proč by měl být nouzový stav prodloužen a také za jakých podmínek by byl ukončen. Chce znát také další chystaná opatření. 

Brífink po zasedání Ústředního krizového štábu 3. dubna (zdroj: ČT24)

Pražské nemocnice nemohou zajistit lůžka pro nemocné seniory, tvrdí primátor. Podle hygieničky lůžka jsou

Pražský primátor Hřib na pátečním brífinku řekl, že není možné v Praze zajistit počty lůžek pro seniory, které vláda poždauje. „Praha žádné takové kapacity nemá, všechny zdejší nemocnice jsou státní. Když jsme se obrátili na nemocnice, řekli nám, že počet lůžek, která mohou vyčlenit, je nula. Jde o způsob, kterým stát přenáší chaos, který vzniká na vládní úrovni, na úroveň krajskou,“ řekl pražský primátor.

Pověřená hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová ale tvrdí opak. Jsou podle ní vyčleněna lůžka na jiných než infekčních odděleních nemocnic Na Bulovce a Na Františku. Hlavním „rezervoárem“ lůžek pro seniory z pražských domovů, kteří se nakazí a mají lehčí průběh onemocnění, ale mají být Lázně Toušeň.

„Nemluvím o infekčních lůžkách v nemocnicích, ale o zařízeních, kde mají dostatečnou kapacitu a kde je lékařský personál, který se o osoby s lehčím onemocněním postará. Příklad jsou lázeňská zařízení,“ zdůraznila Rážová v 90' ČT24.

90’ ČT24: Ochrana a pomoc pro seniory (zdroj: ČT24)

Podle ní také ministerstvo nyní spěje k rozhodnutí zintenzivnit testování seniorů na koronavirus. „Máme momentálně tendenci spíše vést k masivnímu testování, ale je to také dáno kapacitami, laboratorními systémy, dostupností testovacích prostředků. Jde o to tuto strategii připravit a říct jak, kde a kdy,“ řekla hlavní hygienička.

V souvislosti se spory o péči o seniory varovala předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti Božena Jurašková před rizikem rozdělení společnosti. „Že se více staráme o seniory, může polarizovat společnost. Je potřeba si uvědomit, že jestli zvládneme péči o seniory a zabráníme epidemii, aby se šířila v těchto věkových kategoriích, tak tím umožníme, aby lůžka pro mladší generaci byla volná. Je potřeba brát to takto,“ zdůraznila.

Stav muže léčeného remdesivirem se zlepšil

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze v pátek informovala o tom, že stav pacienta, kterému lékaři podávali remdesivir, je lepší. Ošetřujícím doktorem muže je vedoucí lékař intenzivní péče Martin Balík. „Kůra byla ukončena ve čtvrtek. Bez ohledu na to, co jsme mu podávali, je pacient při vědomí a na nadějné cestě režimu odvykání na ventilaci, tedy na cestě k uzdravení,“ uvedl.

Všeobecná fakultní nemocnice se ale zároveň nechce k účinku experimentální léčby příliš upínat, protože se údajně stále neví, zda byl remdesivir tím, co pacientovi pomohlo. „Máme ukazatele, že šlo o komplexní uzdravení,“ doplnil Balík s tím, že nemocnice momentálně pracuje na zavedení metody, kterou už zkoušeli v Itálii. Jde o podávání krevní plazmy vyléčených pacientů. 

„Je to možnost, je to čerstvě schváleno Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Budeme na to připravovat protokol. Důležité bude odchytit správnou kohortu lidí, kteří jsou vyléčení a budou ochotni plazmu poskytnout,“ řekl Balík.

Mluvčí SÚKL Barbora Peterová ale uvedla, že plazma není lék a jako transfuzní přípravek se registrovat nemusí. Seznam těchto přípravků je ve vyhlášce a pokud v ní chybí, zařízení jeho užití oznámí ústavu. „Vzhledem k tomu, že se v tomto případě jedná o nový transfuzní přípravek, považuje SÚKL za vhodné, aby vznikl společný metodický pokyn pro zařízení transfuzní služby. Další variantou je doplnění takového přípravku do vyhlášky o krvi,“ uvedla mluvčí.

Třiapadesátiletý muž ve VFN je jediným pacientem v Česku, kterému podání remdesiviru firma Gilead schválila. Kvůli infekci mu selhaly plíce, musel tak být napojený na přístroj, který mu je okysličoval. V době podávání léku už přístroj přestal potřebovat, musel však zůstat na plicní ventilaci.

Brífink Všeobecné fakultní nemocnice v Praze k léčbě remdesivirem (zdroj: ČT24)

Na návrat do vlasti stále čekají tisíce Čechů

Podle ministra zahraničí Petříčka se už do Česka v rámci repatriačních letů a autobusů podařilo dostat zhruba pět tisíc Čechů. Rozpočet na repatriace má ministerstvo ve výši 111 milionů korun. „Vzhledem k tomu, že lety nabízíme i dalším evropským zemím, tak budeme žádat o proplacení 75 procent nákladů od Evropské unie,“ řekl. 

Stovky českých občanů stále zůstávají například v Jihoafrické republice nebo v Peru. Zajištění jejich návratů bude záviset na situaci v jednotlivých zemích. Petříček odhaduje, že do Velikonoc budou větší skupiny Čechů doma. „Poté budeme s členskými zeměmi Evropské unie jednat o dopravě menších skupin,“ uvedl.

Brífink ministra zahraničí Tomáše Petříčka k repatriacím (zdroj: ČT24)

Ministr zahraničí naopak zkritizoval spolupráci s Polskem. „Už týdny jednáme o tranzitu našich občanů přes polské území. My jsme zajistili, že polští občané, co přijedou do Česka, mohou pokračovat domů, ale ne vždy jsme se setkali se stejným přístupem. Někteří naši lidé nemohli využít lety na polská letiště. Ale věřím, že najdeme brzy společnou řeč,“ popsal situaci Petříček.

Policisté míří na turisticky oblíbená místa

Hamáček upozornil, že před slunečným víkendem se policie zaměří na kontrolu některých oblíbených míst i rychlosti na silnicích. „Policie bude věnovat větší pozornost turisticky exponovaným místům. Minulý víkend se na některých místech sjížděly desítky aut, stála ve velkém počtu na parkovištích i mimo, to nechceme,“ řekl.

Podle jeho informací navíc lidé v posledních dnech jezdí rychleji: „A končí to smrtelnými nehodami. Policejní prezident vydal pokyn, ať se policisté více zaměří na dopravní záležitosti.“

Hamáček: O víkendu se policie zaměří na turisticky oblíbená místa (zdroj: ČT24)

Kdy přesně vláda uvolní jednotlivá opatření, která omezila život v Česku, nechtěl Hamáček říci. „Před Velikonocemi si nedovedu představit uvolnění. To přijde, až si budeme jistí, že se epidemie znovu nerozjede. Když nemáme lék, musíme ochránit lidské životy bariérovými opatřeními. Uvolnění přijde, až nám odborníci řeknou, že se spirála znovu nerozjede,“ zdůraznil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu. 

Prodloužení nouzového stavu o 30 dnů vypadá nejistě. Babiš souhlasí s dřívějším termínem (zdroj: ČT24)

Podle Hamáčka zásobování ochrannými pomůckami v Česku funguje. „Jsem přesvědčen, že z hlediska roušek už je situace vyřešená, zásobování běží průběžně. Běží i výroba ochranných setů, ty se vyrábí v krajích a posílají se do zařízení, kde propukla nákaza. Řešíme objednávky plicních ventilátorů. Masky jsou na cestě. Letecký most z Číny znamená jedno letadlo denně,“ zhodnotil Hamáček. Od krajů chce nyní statistiku dodaných ochranných prostředků tak, aby byl přehled o distribuci.

Hamáček také poděkoval sociálním pracovníkům a zdravotníkům za nasazení, s nímž k současné situaci přistupují: „Z mé strany obrovský obdiv a dík všem, kteří zůstávají a pomáhají. Zdravotnictví nekolabuje díky fantastické péči všech.“ Podle Hamáčka je připravena také armáda a hasiči, aby případně vypomohli tam, kde bude potřeba.  

Nákaza ochromila 126 poštovních poboček

Východočeská Choceň se potýká s mimořádným uzavřením pošty. Pobočka musela přerušit provoz, když byl jeden její zaměstnanec pozitivně testován na koronavirus a ostatních osm pracovníků muselo do karantény. Prostory poštovního úřadu se zatím dezinfikují. Poštovní služby ve městě nyní zajišťuje supermarket, který poskytuje službu Pošta partner.

Uzavření pošty je pro obyvatele devítitisícového města potíž, nepotýkají se s ní ale sami. Kvůli prokázané nákaze či nařízeným karanténním opatřením muselo zavřít 126 poboček České pošty v celé republice. „Pokud je uzavřena pobočka, tak přesuneme veškerou její agendu na tu nejbližší,“ zdůraznil mluvčí státního podniku Matyáš Vitík.

Koronavirus se kromě regionů objevil i v nejvyšším vedení České pošty. Část manažerů včetně generálního ředitele se nakazila, další museli do karantény. „Průběh nebyl těžký,“ podotkl obchodní ředitel pošty Jindřich Outlý, který věří, že již brzy testy ukážou, že se viru zcela zbavil.

Kromě pošty se s šířením nemoci COVID-19 ve svých řadách potýkají i hasiči – pražský profesionální sbor má stále 45 lidí v karanténě, 31 hasičů se koronavirem nakazilo. Hasiči jsou přitom nezbytní pro distribuci ochranných pomůcek. Mají ovšem méně jiné práce – lidé je nevolají tak často k dopravním nehodám ani požárům.

Růst nových pacientů ve čtvrtek dál zpomaloval

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci COVID-19 způsobované koronavirem ve čtvrtek v Česku dále zpomaloval, za den jich přibylo 269 na celkových 3858. K pátečnímu večeru bylo v Česku evidováno už 4091 potvrezých případů nákazy, mezi nově pozitivně testovanými je i plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) – dosud nejvýše postavený český politik s COVID-19. Největší výskyt koronaviru je ale stále v Praze a Olomouckém kraji.

Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku klesl už ve středu z úterních 307 na 281. Ve středu se ale také zároveň snížilo množství provedených testů na koronavirus ze 6206 v úterý na 5973. Počet provedených testů přitom ve čtvrtek stoupl ze středečních 5973 na 6291, což je dosud nejvyšší množství testů za den.

V nemocnicích je podle aktuálních dat 359 lidí nakažených novým typem koronaviru, 77 z nich potřebuje intenzivní péči. Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem vzrostlo o devět na 53.

Počet lidí v Česku vyléčených z nemoci COVID-19 stoupl oproti čtvrtečnímu večeru o pět na 72. Toto číslo ale roste nerovnoměrně. Každému totiž trvá jinak dlouho, než si s koronavirem poradí. Jsou lidé, kteří měli negativní testy již po dvanácti dnech, jiní se zcela uzdravili téměř po měsíci. „Jedna z našich nemocných vylučuje vir už 45. den. Byla to mladá žena, zdravá, bez jakýchkoli problémů,“ podotkla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Podle primáře ústecké infekční kliniky Pavla Dlouhého se příznaky již neprojevují zhruba u třetiny nakažených v Česku. Většina z nich ale stále čeká, než jejich uzdravení potvrdí i dva negativní testy v řadě.

Načítání...