Veškeré emisní povolenky jsou v rozpočtu, řekl Hladík. Nová EK musí změnit směr dekarbonizace, míní Brabec

35 minut
Otázky Václava Moravce: Dekarbonizace české ekonomiky
Zdroj: ČT24

Veškeré české obchodovatelné emisní povolenky ve výši asi 40 miliard jsou součástí státního rozpočtu na příští rok. Není pravda, že vláda třeba v cenách energií nic nehradí, řekl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Část emisních povolenek se přes schválené parametry v české legislativě do energeticky náročného průmyslu podle Hladíka vrací. Ministr se zároveň domnívá, že český průmysl promeškal start hromadné dekarbonizace. Tomu oponoval bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Do energeticky náročného průmyslu se část peněz z emisních povolenek vrací přes jakýsi kompenzační mechanismus, řekl Hladík. „Já myslím, že je reálné číslo mezi třemi a pěti miliardami. My si ale počkáme na to, jaké budou ceny konkurence našich podniků v ostatních státech kolem nás. Pokud by měly být nižší, než jsou ceny pro naše průmyslové podniky, pak je naše vláda připravená intervenovat,“ řekl Hladík. „My se domníváme, zatím podle toho, jak se vyvíjí ceny v ostatních zemích kolem nás, že by tyto jednotky miliard, mezi třemi a pěti, měly pro český průmysl stačit,“ dodal.

Hladík zároveň připomněl, že emisních povolenek je několik druhů. Takzvané evropské emisní povolenky jdou do Modernizačního fondu. Tento fond může být využíván jen na investice, řekl Hladík. Podle zástupců opozičního hnutí ANO by se některé peníze z Modernizačního fondu daly využívat na placení poplatků za obnovitelné zdroje. „Pan (Karel) Havlíček (ANO) záměrně lže, když říká, že by něco šlo platit z Modernizačního fondu,“ řekl k tomu Hladík.

Převést část peněz z Modernizačního fondu do státního rozpočtu měla podle Richarda Brabce umožnit novela zákona o obchodování s emisními povolenkami, kterou předložil na konci roku 2021. Havlíček má podle Brabce pravdu.

Start české dekarbonizace

Tuzemský průmysl podle Hladíka promeškal start hromadné dekarbonizace. K postupné dekarbonizaci a modernizaci podle něj pomáhají i výnosy z emisních povolenek a například právě Modernizační fond. „Jsme zemí technologickou a průmyslovou. Chceme jí zůstat,“ prohlásil Hladík a zmínil, že je třeba modernizovat český průmysl, protože nové technologie jsou energeticky méně náročné.

Brabec je přesvědčený o tom, že český průmysl start nepromeškal. Poptávka po dekarbonizaci podle něj vzrostla s růstem cen energií. „Dekarbonizace neměla znamenat likvidaci průmyslu, ať už českého, nebo evropského,“ řekl Brabec. Podle něj se dekarbonizovalo přiměřeně tomu, jaká byla poptávka.

Energetický mix v roce 2022
Zdroj: ČT24

Evropská dekarbonizační politika

Hladík si nemyslí, že by se měla přehodnocovat trajektorie a cíle Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu). Příští Evropská komise (EK) by podle něj neměla dávat další restrikce, ale měla by se zaměřit na motivaci, finanční nástroje a administrativu. Podle Brabce by se měl časový plán Green Dealu jednoznačně rozředit. Některé cíle podle něj nejsou realistické.

„Green Deal v některých zemích v Evropě je brzděn. Protože si ty země uvědomují, že rychlost dekarbonizace je příliš velká a že do ní zasahují tak zásadní věci, jako je třeba zajištění energetické bezpečnosti,“ míní Brabec.

„Evropa se stává skanzenem, ale nejde o pomalou dekarbonizaci. Naopak ona jediná tady drží něco, co ostatní vůbec neřeší,“ dodal. „Nesnižují se globální emise. Evropa se bičuje, drží prapor, ale nikdo za ní nejde,“ řekl Brabec a dodal, že cíle na snížení emisí jsou podle něj „politické a ideologické“.

Proti tomu se ohradil Hladík. „Není pravda, že Čína nic nedělá. Naopak Čína a USA zrychlují více než celá Evropa,“ řekl a uvedl, že Čína investovala do modernizace a dekarbonizace 550 miliard dolarů, USA 600 miliard dolarů, zatímco Evropa investovala pouze 180 miliard dolarů. „Vidíme, že se Evropa může stát pomalejší než tyto dvě velké ekonomiky,“ zamyslel se Hladík. 

Brabec očekává, že noví europoslanci budou hledat nový směr. „Musí se změnit strategie EK, aby byla více reálná, vzhledem k tomu, že Evropa chudne,“ prohlásil bývalý ministr.

Příští EK by podle Hladíka měla snížit administrativu a byrokracii nebo pomoci státům spolufinancovat modernizaci nových energetických zdrojů, přenosové soustavy, průmyslu nebo vývoje nových technologií.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli obavám ze zavlečení slintavky se omezí dovoz potravin rostlinného původu

Vláda přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až dvaceti vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území Česka. Po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Také oznámil, že zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu.
18:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Český sankční seznam se rozšířil o dvojici spojenou s ruskou GRU

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam běloruskou novinářku Natalii Sudliankovou a příslušníka ruské tajné služby GRU Alexeje Šavrova, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.
17:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda podpořila novelu zpřísňující azylová a migrační pravidla

Vláda podpořila úpravu českých azylových a migračních pravidel, uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Koaliční novelu připravilo ministerstvo vnitra a podepsala skupina poslanců ze všech vládních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a Rakušana. Sněmovna by mohla o předloze začít jednat v dubnu. Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Chtějí podávat pozměňovací návrhy. Ministr vnitra chce s opozicí jednat.
17:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 6 hhodinami
Načítání...