Vedení KSČM dalo funkce k dispozici, Filip již nebude kandidovat na předsedu

Předsednictvo KSČM dalo na jednání výkonného výboru k dispozici své funkce, členové výboru vzali jejich krok na vědomí a pověřili dosavadní vedení, aby stranu řídilo do sjezdu. Předseda strany Vojtěch Filip zároveň oznámil, že na něm již nebude znovu kandidovat. Informaci České televizi potvrdila mluvčí komunistů. Vedení strany reagovalo na špatné výsledky KSČM v krajských volbách.

„Podotýkám, že mé rozhodnutí ovlivnil můj zdravotní stav,“ řekl Vojtěch Filip po jednání výkonného výboru KSČM, kde oznámil, že skončí ve funkci předsedy. Připomněl, že počátkem roku prodělal infarkt.

Představitelé strany debatovali podle něj hlavně o dosavadním působení komunistů ve vztahu k vládě, k zásadnímu závěru ale nedošli. Filip sám zůstává přesvědčen, „že tolerance vlády umožnila plnit alespoň část programu KSČM“. Jeho kritici si však „ponechali svůj názor, že tolerovat vládu bylo chybné“.

Nové vedení si komunisté zvolí na sjezdu, který měl původně proběhnout na jaře, ale kvůli tehdejším opatřením proti koronaviru jej strana přesunula až na povolební období. Delegáti by se měli sejít 28. listopadu.

Vojtěch Filip věří, že v tomto termínu sjezd opravdu proběhne. Očekává, že vrchol druhé vlny pandemie bude v té době již pryč.

KSČM sčítá po krajských volbách velké ztráty. Špatně dopadla také ČSSD, která však i tak vyjednala zastoupení v několika koalicích a bude mít jednoho hejtmana. Až do letoška byli komunisté v zastupitelstvech všech krajů, nově budou mít zastupitele v pouhých čtyřech krajích, kde navíc budou plnit roli nejslabší strany.

Celorepublikově získala KSČM 13 zastupitelů oproti dosavadním 86.

15 let ve funkci předsedy

Předseda KSČM Vojtěch Filip je v nejvyšší stranické funkci od roku 2005, kdy vystřídal Miroslava Grebeníčka. Již předtím zastával za KSČM nejvyšší ústavní funkce – v roce 2002 se poprvé stal místopředsedou Poslanecké sněmovny a s přestávkami jím je dodnes. V červnu 2018 jej dokonce šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) jmenoval prvním místopředsedou.

Filipem řízená strana, která byla kvůli totalitní minulosti v určité izolaci od demokratických stran, se nyní nepřímo podílí na vládě, když toleruje a podporuje menšinovou koalici hnutí ANO a ČSSD. V posledních sněmovních volbách na podzim 2017 se ziskem 15 mandátů dopadli komunisté nejhůře v polistopadové historii.

Vojtěch Filip, který se narodil 13. ledna 1955 v Českých Budějovicích, je absolventem Právnické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně. V letech 1979 až 1990 byl právníkem v národním podniku Sfinx v Českých Budějovicích, v roce 1992 si otevřel vlastní advokátní kancelář.

Do komunistické strany vstoupil v roce 1983. V letech 1984 až 1990 byl poslancem Městského národního výboru v Českých Budějovicích a v letech 1994 až 2002 členem městského zastupitelstva v Českých Budějovicích.

V letech 1990 až 1992 působil jako poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR, od června 1996 do rozpuštění v roce 2013 a od voleb v témže roce je členem Poslanecké sněmovny, kde mimo jiné působil jako předseda poslaneckého klubu KSČM.

Filip podle archivních dokumentů spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB), podle soudního rozhodnutí z 90. let ale nešlo o vědomou spolupráci. Filip sice pro tehdejší rozvědku pracoval a za své služby pobíral i odměny, nevěděl prý ale, že organizačně spadá pod StB.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 3 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 5 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 6 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 12 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 16 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 18 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 19 hhodinami
Načítání...