Pražský magistrát ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) do konce roku spustí další centrum pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Zaměří se na ty z nich, kteří jsou v metropoli už delší dobu a mají problémy například s bydlením nebo vzděláváním. Bude fungovat paralelně s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) ve stejné budově ve Vysočanech. KACPU bude dále nabízet dosavadní služby pro nově příchozí uprchlíky, kterých nyní odbaví asi dvě až tři sta denně.
V Praze začne fungovat centrum pro dlouhodobější podporu uprchlíků z Ukrajiny
„Nové centrum bude poskytovat nezbytné služby lidem, kteří už v Praze nějakou dobu jsou,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dodal, že město bude zařízení financovat z 333 milionů korun, které získalo od UNICEF k řešení uprchlické krize. Dosluhující vedení metropole k tomu v pondělí schválilo strategický záměr. Ten zahrnuje kromě zřízení centra také nábor nových zaměstnanců do vybraných magistrátních odborů.
Přesné datum otevření Centra následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny zatím podle Hřiba není jasné, záležet bude na zajištění nových pracovníků. Koordinátorka centra Geti Mubeenová předpokládá otevření na konci listopadu nebo začátku prosince. Zařízení bude nejprve ve zkušebním režimu a fungovat by mělo minimálně do konce příštího roku.
„Centrum je unikátní tím, že v sobě kombinuje přístup neziskového sektoru a veřejné správy,“ vysvětlila Mubeenová. Náplní pracovníků bude pomoc uprchlíkům v záležitostech ubytování, zajištění školy nebo sociálního a právního poradenství. Koordinátorka dodala, že zařízení bude otevřeno všem uprchlíkům. „Nepodmiňujeme cílovou skupinu držením konkrétního typu víza,“ sdělila.
Mluvčí ukrajinského velvyslanectví Tetiana Okopna ocenila přístup Prahy a celé České republiky k pomoci uprchlíkům. „Jsme velice vděční za to, že se Praha jako jedna z prvních rozhodla přistoupit ke komplexnímu řešení situace dočasně přemístěných občanů Ukrajiny,“ uvedla s tím, že zkušenost hlavního města může posloužit jako vzor i pro další kraje.
Do Prahy od začátku války na Ukrajině přišlo téměř sto tisíc lidí, z toho více než třicet tisíc dětí. KACPU, které pomáhá uprchlíkům se zařízením povolení k pobytu, zdravotního pojištění a dalšími úkony, za dobu svého fungování odbavilo podle Hřiba asi 113 tisíc lidí. Někteří uprchlíci v Praze nezůstávají a pokračují dále do jiných regionů nebo například do Německa. KACPU již také kvůli naplněné kapacitě nenabízí bydlení v městských bytech a ubytovnách.