„V kauze Huawei nejde o konkurenční boj,“ míní poslanec Pirátů Lipavský. „Je to ideologický hlupák,“ reagoval šéf KSČM Filip

Události, komentáře: Huawei je obětí konkurenčního boje, tvrdí Filip (zdroj: ČT24)

Kauza kolem čínské společnosti Huawei, před kterou varoval mimo jiné Národní úřad pro kybernetickou společnost, je podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa pouze konkurenčním bojem. Situace kolem Huawei jitřila emoce i v pondělních Událostech, komentářích ČT24. Podle poslance Pirátů Jana Lipavského si jel předseda komunistů Vojtěch Filip, jenž absolvoval cestu do Číny, „pro instrukce“. Filip zase Lipavského nazval „ideologickým hlupákem“.

Předseda komunistů Vojtěch Filip je přesvědčený, že firma Huawei, která se potýká s nařčením ze špionáže a rizika úniků dat, se stala pouze nepohodlným konkurentem. „Huawei byl třetí na světě. Teď je druhý. Samozřejmě, že překáží,“ řekl Filip v Událostech, komentářích České televize. „Nebudu z pohledu České republiky nahrávat konkurenčnímu boji dvou IT firem,“ dodal.

„O konkurenčí boj se určitě nejedná, protože Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost není žádný výrobce IT zařízení. Starají se o bezpečnost České republiky a českých občanů a došli k závěru, že mají vydat varování,“ reagoval poslanec Pirátů Jan Lipavský. „Samozřejmě Pražský hrad, který má sponzorskou smlouvu s Huawei, a Vojtěch Filip, místopředseda sněmovny, který si do Číny dojel pro instrukce, budou tvrdit, že se jedná o konkurenční boj. My bychom především měli sledovat náš zájem, občanů České republiky,“ dodal Lipavský.

„To je ale ideologický hlupák. Mluvím tady jednoznačně o tom, že se jedná o konkurenční boj dvou nebo tří firem,“ řekl na to Vojtěch Filip.

Podle něj je potíž v tom, že stát nemůže přikázat soukromým provozovatelům komunikačních sítí, jaký hardware a od koho mají kupovat. „A T-Mobile je navíc německá společnost, vlastníci jsou v Německu a Německo se k žádné straně sporu nepřipojilo,“ dodal Filip. 

„Kritická infrastruktura může být v rukou soukromé firmy, ale pokud přestanou fungovat mobilní sítě a internet, ohrozí to chod celé země a tady má stát právo do toho zasahovat a řídit, jakým způsobem kritická infrastruktura, ačkoliv vlastněná soukromou firmou, bude vystavěna,“ nesouhlasil Lipavský.

„V Polsku zatkli představitele Huawei, Africká unie, která obdržela IT systémy od Huawei, zjistila, že se jim každou noc sehrávala data do Šanghaje… Ta varování přichází od zemí, se kterými jsme spojenci, tedy Austrálie, Amerika, to jsou země, se kterými máme blízké vztahy. Čínské zákony nařizují firmám spolupráci s rozvědkou při zahraničních operacích,“ dodal argumenty proti Huawei poslanec Pirátů.

„To není pravda, že by čínské zákony něco takového nařizovaly. Jsou to spekulace, které nahrávají pouze jedné straně konkurenčního boje. Jestli tady chceme ideologicky zabránit nějakému nákupu, tak se k tomu přiznejte,“ trval na svém Filip.

Podle Lipavského by mohlo pomoci třeba to, pokud by dodavatelé telekomunikačních technologií museli používat „otevřený hardware“. „Pokud by se EU jako celek usnesla a začalo by se tlačit například na otevřený hardware, měli bychom potom celou paletu dodavatelů a větší bezpečnostní jistotu. Nyní my si tu technologii z Číny koupíme, ale nejsme si schopní ověřit, že není žádným způsobem ovlivněna, to je ten problém,“ dodal Lipavský.

Filip zase poukázal na to, že se podle něj ředitel Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Dušan Navrátil „dopustil vážné chyby.“ „Protože nejdříve informoval média, místo toho, aby informoval ústavní činitele a případně takové rozhodnutí vydala Bezpečnostní rada státu, a to se mi vůbec nejeví jako správný postup úředníka České republiky,“ řekl.

A podle Lipavského je argumentace Filipa, že je infrastruktura v zahraničních rukou a tedy bez kontroly státu, absurdní. „Pokud je v soukromých rukou, stále je nezbytná pro chod státu a my jako politická reprezentace musíme udělat vše pro to, abychom ji zabezpečili. Ať se jedná o datové sítě, vodárny, elektrické rozvody, bankovní sféru a tak dále,“ reagoval Lipavský.

„Tak to znárodníme, nebo jak to chcete řešit?“ reagoval závěrem předseda KSČM Filip.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silný vítr zkomplikoval provoz na železnici

Silný vítr ve čtvrtek večer zkomplikoval dopravu na železnici, popadané stromy zastavily provoz na několika tratích, zejména na západě Čech kolem Plzně a v jižních Čechách. Meteorologové ve výstraze varovali, že vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až sedmdesát kilometrů v hodině. Na mokrých silnicích se s výjimkou jižní Moravy může tvořit i náledí.
07:58Aktualizovánopřed 32 mminutami

I níže položená lyžařská střediska hlásí dobré podmínky. Čeká se další sněžení i ochlazení

Na rozdíl od předchozích dvou zim přinesla ta letošní dobré podmínky pro lyžaře i na níže položených sjezdovkách. Znamená to větší dostupnost, protože malé areály jsou blíže městům a jezdí se v nich za nižší ceny. Desítky centimetrů sněhu leží i na některých kopcích ve středních Čechách. V dalších oblastech čekají na silnější mrazy, které mají přijít o víkendu. S prudkým ochlazením a silným větrem může ale náledí komplikovat cestování hlavně na silnicích.
před 2 hhodinami

Czech Press Photo vyhrálo „překonávání překážek“ z olympiády

Nejlepší fotografií roku 2024 je v soutěži Czech Press Photo snímek z atletických závodů na olympijských hrách v Paříži. Pořídil ho Petr David Josek. Vítězný snímek uspěl v konkurenci čtyř a půl tisíc prací od více než 250 fotografů. „Právě tento snímek připomněl porotě původního ducha her: výjimečnost, respekt a přátelství – usilovat o neustálý pokrok, zachovávat lidskou důstojnost, rozvíjet se v harmonii a povzbuzovat úsilí. Olympijské hry jsou také symbolem dřiny a odvahy. Bez úsilí se skvělých výsledků nedá dosáhnout. A právě překonávání překážek je víc než symbolické,“ uvedl k vítězi předseda poroty Petr Mlch. Ceny se udělovaly celkem v osmi kategoriích. Oceněné fotografie představí do 23. dubna výstava v Národním muzeu v Praze.
před 2 hhodinami

Železniční knedlíkové expresy končí

Končí legendární jídelní vozy ve vlacích mezi Prahou a Hamburkem. Němci jsou přezdívané jako knedlíkový expres. Třicet let staré vagóny už nezvládají vyšší rychlost na modernizované trati. Nahradí je nové bufety. Změnu řeší i zahraniční média a vyzývají čtenáře, aby si poslední jízdy ještě užili.
před 2 hhodinami

Část senátorů chce smlouvu s Vatikánem poslat Ústavnímu soudu

Část senátorů chce poslat smlouvu mezi Českem a Vatikánem ještě před jejím schvalováním v horní parlamentní komoře k Ústavnímu soudu, zjistila ČT. Někteří senátoři totiž mají pochybnosti, jestli smlouva příliš neposiluje práva katolické církve v české společnosti, například v otázce zpovědního tajemství.
před 2 hhodinami

Českým nemocnicím chybí infuzní roztoky, klíčovou továrnu v USA zničil hurikán

Zdravotníkům chybí roztoky, ve kterých se ředí léky do infuzí. Podle ministerstva to způsobila panika na trhu po tom, co kvůli hurikánu v USA přestala fungovat továrna jednoho z hlavních výrobců. Nemocnice napříč Evropou začaly dostupné zboží masivně skupovat. Dodávky do Česka budou podle resortu ještě několik měsíců sice plynulé, ale nižší.
před 3 hhodinami

Pošta prodala loni majetek za miliardu, pobočku v Jindřišské zatím ne

Česká pošta si najala reklamní agenturu, která má pomoci s dosud neúspěšným prodejem budovy v Jindřišské ulici v Praze. Její cenu státní podnik odhaduje na 1,5 miliardy korun. Zároveň pošta pokračuje v prodeji dalších nevyužívaných budov. Loni prodala majetek zhruba za miliardu korun. Jde hlavně o prostory po zrušených pobočkách. Ty už našly po roce a půl často jiné využití.
před 4 hhodinami

Na silnicích loni zemřelo nejméně lidí od doby, kdy se vedou statistiky

Na českých silnicích zemřelo v loňském roce 438 lidí, což je o sedmnáct méně než v roce 2023. Počet obětí je nejnižší od roku roku 1961, od kdy policie vede souvislé statistiky. Dopravních nehod policisté zaznamenali 92 217, o 2728 méně než o rok dříve. Snížil se také počet těžce zraněných, kterých bylo 1609.
11:21Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...