Ústavní soud vyhověl stížnosti na pandemické omezení pro žáky. Poprvé rozhodoval předseda Baxa

Nejvyšší správní soud (NSS) se musí znovu zabývat návrhem na zpětné vyslovení nezákonnosti pandemického opatření z dubna 2021, které podmiňovalo účast na školní výuce negativním testem na covid-19, případně očkováním nebo prodělanou nemocí. Ústavní soud (ÚS) ve středu podruhé vyhověl stížnosti podané jménem dětí, které nemoc prodělaly a měly laboratorně potvrzené protilátky. Sporné opatření ale výjimku pro lidi s protilátkami neobsahovalo, děti se tak musely dvakrát týdně testovat.

Rozhodnutí vyhlásil předseda ÚS Josef Baxa. Jde o první nález, který připravil jako soudce zpravodaj od svého červnového příchodu do čela instituce. Nález přitom ruší rozhodnutí NSS, což je Baxovo bývalé působiště.

„Nejvyšší správní soud pochybil tím, že považoval odůvodnění mimořádného opatření za dostatečné, přestože pouze parafrázuje jeho samotný text a nijak se nevyjadřuje k vědeckým poznatkům u vymezených výjimek. Ministerstvo zdravotnictví přitom odůvodnění přesvědčivě nedoplnilo ani v následném soudním řízení o návrzích na zrušení mimořádného opatření,“ poukázal Baxa.

Doplnil, že Ústavní soud se neztotožnil se závěrem Nejvyššího správního soudu, že opatření odpovídalo době, kdy bylo přijato. „Mimořádné opatření neobsahovalo žádné odůvodnění výjimek z testování žáků ve školách a Nejvyšší správní soud nedostál ústavnímu požadavku na jeho přezkum, jestliže jej i přesto shledal zákonným. Zároveň nerespektoval ani vlastní rozhodovací praxi,“ upozornil Baxa.

Kritika NSS zazněla už před dvěma roky

ÚS se problematikou zabýval už v roce 2021. Tehdy zkritizoval NSS za to, že se návrhem podaným jménem školáků věcně nezabýval a svou pravomoc při přezkoumávání mimořádného opatření vyložil příliš úzce, ačkoliv jiné, podobné návrhy směřující proti koronavirovým opatřením řešil detailně, opatření rušil nebo alespoň konstatoval nezákonnost.

NSS napoprvé odmítl podnět s vysvětlením, že justice nemůže aktivně přidávat do opatření nové výjimky, v tomto případě pro lidi s protilátkami. Podle ústavních soudců však šlo o nesprávnou úvahu. Nedostatečná úprava výjimek v mimořádném opatření se může stát důvodem k zásahu NSS, podobně jako když ÚS ruší zákony nebo jejich části. Právě proto, že nemůže přidávat nové výjimky, musí ustanovení zrušit, aby vytvořil prostor pro novou právní úpravu.

Poté, co ÚS rozhodnutí poprvé zrušil, zabýval se NSS návrhem podruhé a opět jej odmítl jako zjevně neopodstatněný. Ztotožnil se s argumentací ministerstva zdravotnictví, podle kterého protilátky automaticky neznamenají bezinfekčnost nebo imunitu proti covidu-19. Povinné testování ve školách označil za legitimní, přiměřené a rozumné opatření vzhledem k tehdejší mimořádné pandemické situaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték meziměsíčně klesl

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:26Aktualizovánopřed 26 mminutami

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 30 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne řešili „smrskflaci“

O takzvané smrskflaci, kdy výrobci zejména potravin nebo drogerie zmenšují obsah produktu a prodávají ho za mnohdy i stejnou cenu, mluvili v Událostech, komentářích týdne neurochirurg Vladimír Beneš, právnička a bývalá politička Petra Buzková, glosátorka Zuzana Bubílková, komentátor a zástupce šéfredaktora MF DNES Petr Kolář a novinář a moderátor Čestmír Strakatý. Řeč byla také o výročí půl století od doby, kdy se Margaret Thatcherová postavila do čela britských konzervativců. Pořad se zabýval i vydáním k trestnímu stíhání šéfa SPD Tomia Okamury a ukončenými předvolebními „námluvami“ mezi SOCDEM a Stačilo!
před 1 hhodinou

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
před 1 hhodinou

Slovní i fyzické útoky. Agresorů podle policie přibývá

Ve společnosti podle policistů přibývá agresorů. Ze statistiky vyplývá, že počet násilných trestných činů meziročně vzrostl. Předloni evidovali policisté zhruba 13,1 tisíce takových případů, loni to bylo téměř o šest set víc. Agresoři jsou navíc mnohdy ozbrojeni. Terčem slovních, ale i fyzických výpadů se stávají úředníci, řidiči hromadné dopravy i náhodní kolemjdoucí. Asi nejčastěji jsou těmto situacím vystaveni strážnicí. Nárůst agresivity pozorují ale i zdravotníci.
před 2 hhodinami

Nedodržení bezpečné vzdálenosti je častou příčinou nehod aut. Možnost pokut ale vázne

Podle statistik je jednou z nejčastějších příčin nehod v Česku nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi auty. Ministerstvo dopravy chtělo, po vzoru okolních států, tento častý zlozvyk řidičů pokutovat. Jenže zákon zatím jasně neříká, co to bezpečná vzdálenost je.
před 2 hhodinami

Válek chce změnit pravidla příplatků za „vyšší komfort“

Vláda chce změnit pravidla, podle kterých si lidé připlácejí za péči u lékařů nad rámec zdravotního pojištění – například za komfortnější kyčelní kloub, oční čočku nebo operační metodu. Pokud si je pacient vybere teď, musí kromě zdravotnického prostředku zaplatit i celý zákrok. To by se mělo podle kabinetu změnit, lidé by dopláceli pouze rozdíl mezi základním materiálem nebo postupem, který hradí pojišťovna, a zvolenou dražší variantou. Opozice se obává, že lékaři začnou preferovat pacienty, kteří jsou ochotni si připlatit.
před 3 hhodinami

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
před 11 hhodinami
Načítání...