Úkolem komise k Bečvě bude odhalit pochybení státních orgánů, řekla její předsedkyně. Zajímá ji činnost inspekce

29 minut
Marie Pěnčíková v Interview ČT24: „Pan ministr Brabec dal od té kauzy mediálně ruce pryč.“
Zdroj: ČT24

Poslanecká vyšetřovací komise k havárii na Bečvě se zaměří hlavně na to, co dělaly úřady po ní i před ní. Zabývat se bude zejména činností České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a jedním z prvních, koho budou chtít poslanci vyslechnout, bude její ředitel Erik Geuss. V Interview ČT24 to řekla nově zvolená předsedkyně komise Marie Pěnčíková (KSČM). Policie podle ní vyšetřuje ekologickou havárii velmi dlouho a navzdory mediálním spekulacím neočekává, že by v dohledné době vyšetřování skončilo.

Komunistická poslankyně Marie Pěnčíková získala ve čtvrteční volbě post předsedkyně vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě, a to přes to, že její strana původně nebyla nakloněna tomu, aby komise vůbec vznikla. Podle Pěnčíkové však jediný důvod byl, že policie havárii stále vyšetřuje a není zvykem, aby sněmovna zřizovala komisi k živé kauze. „V momentě, kdy ustavena je (…), tak se samozřejmě zapojíme,“ zdůraznila poslankyně.

Cílem komise podle ní sice bude vyšetřit, kdo pochybil, ale hlavně na straně státu. „Prvotní rolí komise, kvůli které byla ustavena, by mělo být posouzení procesních kroků, jak probíhaly před havárií, ale hlavně jednotlivé kroky, jak šly po havárii. Nemusíme dospět k určení viníka, nejsme Policie ČR, nejsme státní zastupitelství,“ shrnula. Dodala, že „závěr by měl být hlavně v legislativní části“.

Předsedkyně komise dala najevo, že se bude soustředit zejména na práci České inspekce životního prostředí, na to, zda a jak intenzivně kontrolovala podniky u Bečvy před havárií a co činila po ní. „O inspekci životního prostředí a krocích, které podnikla bezprostředně po havárii, jsou velké pochybnosti,“ míní Pěnčíková. Kromě ředitele ČIŽP Erika Geusse by chtěla pozvat zástupce Povodí Moravy a hasiče, kteří u havárie zasahovali.

Mrtvé ryby v Bečvě našli rybáři loni ve druhé polovině září, od incidentu tedy uplynulo více než tři čtvrtě roku – a policie stále vyšetřuje. To se předsedkyni poslanecké komise nelíbí. „Jsem přesvědčena o tom, že firem a možných viníků tam není tolik, aby to byl až takový problém. (…) Ale vzhledem k tomu, že objasněnost trestných činů je u nás obecně nízká, tak mě to svým způsobem nepřekvapuje,“ řekla.

I když vyšetřování trvá již dlouho, neočekává Marie Pěnčíková, že by brzy skončilo – přestože policie podle zjištění České televize obvinila firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a člověka, který v ní pracuje. Její ředitel uvedl, že proti obvinění podá společnost stížnost. 

„Myslím si, že policejní vyšetřování se ještě ke konci neblíží. Nerada bych komentovala informace, které mám jenom z mediálního prostoru,“ poznamenala Pěnčíková. Dodala, že „informace o tom, že se to vyhne firmě Deza, běží od září, kdy se ta událost stala“.

V souvislosti s valašskomeziříčskou Dezou, která patří do holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), má kauza patrný politický podtext. „Spousta kolegů napříč politickým spektrem měla viníka určeného už 21. září a směřovala svá vyjádření jenom k tomu, aby si to potvrdila. Kolegové z okolí pana premiéra zase měli jasno v tom, že to rozhodně nebyla Deza, aniž by si to nějak ověřili. Takže je to politikum – a nemůžeme se divit. Deza prostě je navázána na pana premiéra,“ podotkla předsedkyně komise.

Ministr životního prostředí Richard Brabec – který je dnes kromě samotného premiéra již jako jediný člen vlády zároveň členem Babišova hnutí ANO – se podle ní hlavně snaží mít s kauzou co nejméně společného. „Dal od té kauzy mediálně ruce pryč – i před Poslaneckou sněmovnou. Vystoupení, které jsme ve sněmovně slyšeli, bylo neslané, nemastné. Ohrazoval se pouze tím, že se jedná o živou kauzu a že máme počkat na výsledek vyšetřování,“ uvedla poslankyně, která je také členkou výboru pro životní prostředí.

Podle inspekce životního prostředí způsobily zářijový úhyn ryb v Bečvě kyanidy. Řeku zamořily v úseku od Valašského Meziříčí až po Přerov. Podle odborníků poškodil únik celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na čtyřiceti kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes čtyřicet tun ryb.

V únoru řekl Reportérům ČT autor znaleckého posudku v případu Jiří Klicpera, že otravu Bečvy nezpůsobila chemička Deza. V květnu odmítl obsah posudku po jeho odevzdání policii komentovat, upozornil na to, že je vázán mlčenlivostí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli obavám ze zavlečení slintavky se omezí dovoz potravin rostlinného původu

Vláda přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až dvaceti vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území Česka. Po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Také oznámil, že zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu.
18:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Český sankční seznam se rozšířil o dvojici spojenou s ruskou GRU

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam běloruskou novinářku Natalii Sudliankovou a příslušníka ruské tajné služby GRU Alexeje Šavrova, řekl po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestr.) je Sudlianková klíčovou spolupracovnicí ruské vojenské zpravodajské služby GRU a řadu let v Česku skrytě a vědomě pracovala ve prospěch několika ruských organizací.
17:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda podpořila novelu zpřísňující azylová a migrační pravidla

Vláda podpořila úpravu českých azylových a migračních pravidel, uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Koaliční novelu připravilo ministerstvo vnitra a podepsala skupina poslanců ze všech vládních stran včetně premiéra Petra Fialy (ODS) a Rakušana. Sněmovna by mohla o předloze začít jednat v dubnu. Opoziční hnutí ANO a SPD ohlásila, že zablokují navrhované schválení zrychleně v úvodním kole. Chtějí podávat pozměňovací návrhy. Ministr vnitra chce s opozicí jednat.
17:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 5 hhodinami
Načítání...