Turisté přinášejí peníze i problémy, třeba opilce v ulicích či plná parkoviště

7 minut
Události: Praha chce omezit turistické výpravy do barů
Zdroj: ČT24

Turistická sezona přináší řadě měst i podnikatelů spoustu peněz, jenže s přibývajícími návštěvníky se objevuje i více problémů. Například Praha teď připravuje regulaci organizovaných výprav po tamních barech a klubech. Se záměrem sice nesouhlasí společnosti, které takové akce organizují, ale podle ministerstva průmyslu je taková změna akceptovatelná. Rušení nočního klidu by mělo být podle resortu postihovatelné už teď. Turisté trápí také Mikulov, obyvatelé jihomoravského města si stěžují hlavně na problémy s parkováním.

Společnosti, které takzvaný Pub Crawl organizují, si od turistů berou několik desítek eur. Za to je vezmou na „místa, kde to žije“, tedy do různých hospod, barů či klubů. Ve skupinách jsou často i vyšší desítky lidí, někdy i silně posilněných alkoholem.

„Běžně bývají sedmdesátičlenné až devadesátičlenné skupiny. Máme zkušenost se skupinami, které měly silně přes sto padesát lidí, a to už je potom velká zátěž,“ konstatovala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Právě Praha 1 teď přišla s návrhem, aby se podobné akce omezily. „Řešením je v podstatě omezení průvodcovských služeb mezi 22:00 a 6:00. To znamená, že jsme vyzvali hlavní město, aby v tomto smyslu upravilo tržní řád,“ vysvětlila starostka.

Podle radního a náměstka primátora pro kulturu Jiřího Pospíšila (TOP 09) by ke změnám mohlo dojít už od příští sezony. Městská část očekává, že v noci díky tomu ubyde hluku i nepořádku.

Bez našeho dohledu to bude horší, tvrdí pořadatel

Podle pořadatelů to ale bude právě naopak. „Náš personál na klienty dohlíží, aby nedělali hluk. Tato aktivita vedení Prahy 1 nejen že neřeší problém, ale ještě ho zhorší, protože všichni lidé, kteří do Prahy přijedou poznávat noční život, budou venku končit bez jakéhokoliv dohledu,“ sdělila ČT společnost Prague Pub Crawl. „Vždy jsme byli spolupráci s městem zcela otevřeni, ale nikdo nás nekontaktoval,“ dodal další organizátor Drunken Monkey.

„Za mě je spíš cestou nejprve jednat. Dovedu si představit nějaké omezené množství ve skupině či omezenou dobu,“ reagoval pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO).

Po pandemii covidu-19 je alkoturismus v Praze znovu na vzestupu. Všiml si toho i Dominik Chalupský, který bydlí v centru města. Letos je to podle něj zatím nejhorší. „Hrozně se to ozývá. Bydlím ve čtvrtém patře, ale je to stejné, jak kdybych bydlel v přízemí,“ řekl ke hluku v ulicích.

Miliony turistů

V loňském roce navštívilo českou metropoli podle agentury CzechTourism skoro sedm a půl milionu turistů. Dva a půl milionu z nich zamířilo na Pražský hrad. V noci pak turisty kromě různých podniků lákají i osvětlené památky – například pohled ze Staroměstského náměstí na věže Týnského chrámu.

Oblibě se ale těší i další cíle v zemi – například Kutná Hora, která v loňském roce přitáhla přes milion lidí. Stovky tisíc jich pravidelně míří také do Českého Krumlova. Mezi zámky pak vede Lednicko-valtický areál, kam zavítalo 350 tisíc návštěvníků. Z hradů je nejnavštěvovanější Karlštejn, na ten se vypravilo víc než 175 tisíc lidí.

Problémy jsou i v Mikulově nebo Holašovicích

Problémy, i když někdy zcela jiné než v Praze, přinášejí turisté i na jiných místech v Česku. Například v jihočeských Holašovicích přestávají stačit vrty s pitnou vodou. Spotřeba vody se totiž kvůli turistům zvýšila. „Turisti samozřejmě chtějí na WC, je tu nějaká potřeba mytí, je tu potřeba provozování dvou restaurací,“ vysvětlil starosta Jan Jílek (nestr.).

Na turistický ruch jsou lidé v Holašovicích zvyklí – vesnice je totiž už 25 let na seznamu světového dědictví UNESCO. Turisté přinášejí vyšší náklady na provoz, které obec dotuje ze svého. „Například odpady jdou na vrub samozřejmě nám jako trvale žijícím obyvatelům,“ sdělil starosta.

Obec jako taková nemá z turistického ruchu žádný příjem, snad kromě poplatků za parkování. Turistů tam od konce pandemie opět přibylo, stejně tak i stížností místních na jejich chování. „Nedodržují základní pravidla dopravy. Parkují, kde se jim zachce,“ komentovala obyvatelka Marta Hrušková. „Vadí mi nepořádek. Myslí si, že když někam přijedou a zaplatí si za to, že si můžou dělat, co chtějí,“ dodala Monika Jílková.

Zámek Mikulov
Zdroj: Wikimedia Commons/Jan Helebrant

S náporem turistů bojuje také jihomoravský Mikulov. Každý rok toto historické vinařské město navštíví 200 tisíc turistů. I tam mají problémy s opilými návštěvníky. Místní obyvatele ale nejvíce trápí obsazená parkovací místa. „Starší lidé mají jít k doktorovi, ale nemají kde zaparkovat. Je to tady plné, je to bída,“ komentoval situaci obyvatel Mikulova Tomáš Langer. Kvůli problémům s parkováním tak město na začátku července zavedlo nové parkovací zóny.

Místní policie se kvůli množství návštěvníků musí potýkat i s nečekanými problémy. „V poslední době se nám velmi často stává, že se nám tu ztrácejí děti, které rodiče potom hledají. Je to pro nás velmi zvláštní, protože nejsme tak velké město,“ uvedl velitel Městské policie Mikulov Jiří Hamerník.

Za problémy s davy lidí žádá Mikulov od turistů něco nazpátek. Na začátku prázdnin město zvýšilo ubytovací poplatek na nejvyšších možných padesát korun za den.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěPoslanci po více než čtyřech hodinách schválili program schůze

Sestavování programu nynější řádné schůze sněmovny zabralo poslancům téměř 4,5 hodiny. Zákonodárci opozičních ANO, SPD a Pirátů prosazovali celkem 36 doplnění či změn, v hlasováních neprosadili nic. Už v úvodu jednání vládní koalice prosadila, že bude možné jednat až do noci. Sněmovna má probrat povinnou registraci ubytovacích zařízení v elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení jsou novely o převodu odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny či o rozšíření pravomocí společenství obcí.
14:00Aktualizovánopřed 29 mminutami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 40 mminutami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 1 hhodinou

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 2 hhodinami

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 2 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 4 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 7 hhodinami
Načítání...